Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Oběť komunismu R. A. Dvorský

Šéf prvorepublikového orchestru Melody Boys (z archivu)

 

Prolog: Poúnorový bolševický režim všechny lidi, připomínající demokratické časy, pronásledoval již pro samu jejich existenci – označil je dokonce neuvěřitelným názvem bývalí lidé a snažil se jejich vliv na smýšlení společnosti maximálně eliminovat.

Swingový zpěvák a skladatel R. A. Dvorský

R. A. Dvorský se původně jmenoval Rudolf Antonín, přídomek Dvorský převzal podle místa, kde se 24. března roku 1899 narodil – Dvůr Králové nad Labem. Ve Dvoře Králové také absolvoval obchodní školu, avšak více ho táhla profese umělecká. Své první skladby napsal již v šestnácti letech. Po ukončení studí odešel roku 1919 do Prahy, aby se zde mohl věnovat budoucí hudební dráze.

 

 

Cesta na výsluní byla samozřejmě krůček po krůčku. Rudolf Antonín nejprve začal pracovat v hudebním nakladatelství Josef Springer jako redaktor. Již ale také započal samostatně vystupovat. Začínal v kabaretu Karla Hašlera v Lucerně, později v kabaretu Červená sedma a uplatnil se také v tehdy začínajícím rozhlase, kde měl od roku 1924 svůj vlastní hudební pořad. Hrál v něm na klavír za doprovodu houslisty Františka Cinka a D. Alexe, který hrál na banjo. Právě František Cinek přizval R. A. Dvorského ke spolupráci, aby působil v jeho orchestru Melody Makers.

Rudolf Antonín s nimi vystupoval od roku 1925 do roku 1929, kdy si založil svůj vlastní orchestr Melody Boys. Toto pěvecké uskupení existovalo do roku 1945. Členové orchestru projevovali velký záběr schopností, hráli na několik hudebních nástrojů, zpívali. Také žánrovost hudebního stylu Melody Boys byla různorodá. Členové orchestru hráli tango, swing, jazzovou hudbu i lidové písně. S R. A. Dvorským vystupovali přední zpěváci své doby, jakými byli zcela nepochybně Inka Zemánková, Arnošt Kavka, Míla Spazierová – Hezká či Jiřina Salačová.

R. A. Dvorský byl nejen zpěvákem, skladatelem a dirigentem, ale také hercem. Od roku 1931 se objevil v řadě úspěšných filmů v rolích převážně menšího rozsahu, nicméně často v rámci své role také zpíval, takže diváci mohli obdivovat nejen jeho mužný vzhled, ale také krásně podbarvený hlas.

 

 

Společně se svou kapelou Melody Boys se objevil např. ve filmu PAN OTEC KARAFIÁT (1935). Velkou charakterní roli vytvořil ve známém melodrama KRB BEZ OHNĚ z roku 1937. V režii Karla Špeliny sekundoval krásné Haně Vítové jakožto Eleně v postavě jejího záhadného manžela Viléma Kristena. Zpíval také ve slavném KRISTIÁNOVI (1939), v roli dona Manuela se objevil v nestárnoucím příběhu o chudé dívence, která ke štěstí přišla – MADLA ZPÍVÁ EVROPĚ (1940).

A máme tu vládu lidu, za pakatel..

R. A. Dvorský byl též nakladatelem. Své nakladatelství založil v roce 1936. Vydával zejména nosiče s moderní taneční hudbou. Práci v nakladatelství se věnoval i po druhé světové válce, pomáhala mu překlenout bolest nad ztrátou syna Miroslava, který zemřel v roce 1947 a R. A. Dvorský si přitom tolik přál, aby jednou Miroslav stanul v čele rodinného podniku. Bohužel, neúprosný osud si ještě nevybral svou daň. Nakladatelství bylo R. A. Dvorskému znárodněno v roce 1949, převzalo je vydavatelství Orbis.

 

 

Nelze se vlastně vůbec divit, že po těchto životních i profesních zklamáních se R. A. Dvorský rozhodl opustit republiku. Společně s několika přáteli plánovali v roce 1950 cestu do zahraničí. Jedním z organizátorů byl Pavel John, radiotelegrafista Československých aerolinií. Cesta měla být uskutečněna uneseným dopravním letadlem při zkušebním letu. Letadlo mělo přistát na louce u obce Dřevčice, kde ve skupince dalších potenciálních emigrantů čekal také R. A. Dvorský. Letadlo se však neobjevilo. Dvorský a jeho přátelé se vrátili domů.

Od úmyslu opustit republiku upustil. O tři roky později se o tomto záměru dozvěděla tajná policie. R. A. Dvorský stanul před soudem, kde byl obžalován nejen z pokusu o emigraci, ale rovnou z velezrady. K jeho zatčení došlo 16. září roku 1953. V následném soudním řízení mu byl uložen trest ve výši 3 a půl roku.

 

 

Jako tisíce dalších politických vězňů byl i R. A. Dvorský ve vězení vystaven šikanování a ponižování. Bachaři mu odmítali vydávat balíky zasílané příbuznými a kázeňsky ho trestali třeba jen za nedovolené vyučování angličtiny. Nakonec s přihlédnutím ke jeho zdravotnímu stavu (tuberkulóza) byl R. A. Dvorský z vězení propuštěn 10. května roku 1956.

Jeho situace nebyla jednoduchá. V očích tehdejšího zřízení měl již bohužel „škraloup“, potýkal se se zdravotními problémy a nikdy se rovněž plně nevzpamatoval ze smrti milovaného syna. Útěchu hledal tam, co bylo jeho další životní náplní – v hudbě. Začal se věnovat opět skládání písní, v roce 1959 zaznamenala velký úspěch jeho píseň Ráno a večer, která se umístila na třetím místě soutěže Hledáme písničku pro všední den.

Je ale víc než smutné, že až v roce 1965 bylo R. A. Dvorskému bolševickým režimem opět milostivě dovoleno veřejně vystupovat. Bylo to jen pouhopouhý rok před jeho smrtí. R. A. Dvorský zemřel 2. srpna roku 1966 v Praze. O rok později se jeho píseň s názvem Pohádka o konvalinkách stala nejprodávanějším gramohitem.

 

 

Z kádrového posudku, psaného hudebním historikem dr. Jaroslavem Vanickým:

  • Ke spolupracovníkům se Dvorský choval formálně dobře, přesto však bylo neustále viděti jeho typicky západnicky jemnou povýšenost, která byla odrazem jeho bývalé činnosti i úspěchů. Je mi rovněž známo, že vystupoval na různých estrádách v Praze i mimo Prahu a že mnohdy zpíval staré refrény šlágrů a tak nezapřel své minulosti – prodejce buržoazního opia.
  • Vcelku lze říci, i když formálně dělá dojem dobrého pracovníka, že nezapře svou kapitalistickou minulost. Politicky není rozhodně na straně dělnické třídy, naopak, jak ze svého pozorování soudím, je R. A. Dvorský plně na straně kapitalistického řádu.

zpracovalo st@tll 2015

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..


Vaše případné komentáře se na našem webu zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před tím dnešním šíleným reklamním spamem… Klidně naše texty komentujte, či se ptejte na to, co vás zajímá, vždy vám odpovíme.


Nezapomeňte také navštívit náš archiv textů

 


««« Předchozí text: Utekl jsem z Osvětimského pekla Následující text: Manipulace, provokace, dezinformace... (1.část) »»»

Atllanka | Úterý 9. 08. 2022, 19.23 | Legendy, Komunistický teror, Totalita | trvalý odkaz | vytisknout | 4255x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?