Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Donbas, Andělé, Azov a Sparta

Proletářští lháři celého světa, spojte se!

 

Motto: Za více než šest let války na Donbasu bylo, podle monitorovací mise OSN, zabito 147 dětí, 98 mužů a 49 žen, 363 dětí bylo zraněno.

Velmi nechutný způsob propagandy si zvolili někteří proruští aktivisté, když šíří fotografii z památníku na Ukrajině s popiskem Na památku dětí pozabíjených Banderovci 2014 – 2022, který tam někdo z nich dopsal.

 

 

Jaký je skutečný kontext památníku?

Památník se skutečně nachází v ukrajinském Dobasu. Nechala ho tam zřídit International Chlidren commision. A uvádí, že

  • Za více než šest let války na Donbasu bylo podle monitorovací mise OSN zabito 147 dětí, 98 mužů a 49 žen, 363 dětí bylo zraněno.

Stránka však v žádným případě neuvádí, že se jedná o oběti tzv. „banderovců“, kterými je nazýván prapor Azov, což je dnes samostatné oddělení Ukrajinské národní gardy. Jedná se o polovojenský oddíl, který se skládá z příznivců krajní pravice, nacionalistů, veteránů ukrajinské armády i zahraničních nadšenců.

 

 


Velitel batalionu St. Krasnov je podezřelý ze spolupráce s Ruskem.

Ukrajinská tajná policie SBU zadržela v únoru 2016 šéfa ukrajinských občanských milicí Azov-Krym Stanislava Krasnova a obvinila ho ze spolupráce s Ruskem. Krasnov měl podle obvinění předat ruským agentům seznam bojovníků dobrovolnického pluku Azov a měl vyprovokovávat přestřelky na severní hranici okupovaného Krymu.

 

 

Krasnov se na ukrajinské straně účastnil bojů na východě země proti proruským separatistům a v poslední době se aktivně přičinil o blokádu Krymu, který Rusko v roce 2014 tzv. anektovalo. Podle ukrajinské prokuratury ale přitom tajně spolupracoval s Ruskem. V polovině února se měl v sousedním Bělorusku sejít s pracovníky ruské rozvědky.

Úkolem Krasnova bylo údajně zinscenovat na severní hranici Krymu vraždu ukrajinského aktivisty a vyvolat přestřelku s ruskými vojáky, která měla předznamenat ruskou invazi do jihoukrajinské Chersonské oblasti.


 

 

Číslo 147 je číslo dětských obětí ruské válečné agrese na Ukrajině, se kterým pracuje OSN. 147 dětí bylo zabito během pokračující ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině zahájené v únoru 2014 a tisíce dětí potřebují pomoc s fyzickými a duševními zdravotními problémy, stojí v prohlášení stálého představitele Ukrajiny při OSN pana Sergije Kyslytsya na konferenci.

Jak poznamenal diplomat, Ukrajina patří mezi nejvážněji postižená místa na světě z hlediska obětí kvůli nášlapným minám a dalším výbušným zařízením. Číslo pochází z roku 2021. Lze tedy předpokládat, že proruské milice a ruská armáda nyní zabila ještě více ukrajinských, ale i ruských dětí.

 

Azov versus Sparta

Ruská média opakovaně přinášejí zprávy o údajných zvěrstvech, jichž se mají dopouštět příslušníci ukrajinského pluku Azov. Jeho existence má mimo jiné dokazovat, že je ukrajinský režim neonacistický, což je narativ, s nímž Moskva obhajuje invazi do sousední země a decimování tamních obyvatel. Prapor Azov má svou obdobu ovšem i na druhé straně, je jím doněcký prapor Sparta.

 

 

Původně dobrovolnický ukrajinský prapor Azov, který se proměnil v elitní jednotku, skutečně tvořili příslušníci ultrapravice, kteří si libovali ve starogermánské symbolice a runách. Toho ruská propaganda opakovaně využívá při líčení Ukrajinců jako nacistů.

To k praporu Sparta proruských separatistů, kteří pro změnu vsadili na obdobu konfederační vlajky, jsou ruská média naopak vstřícná, a to i přes jeho válečné zločiny.

Příslušníkům Azovu se Rusové pokoušejí připsat dokonce i vraždy civilistů v Buči, kde působily ruské jednotky. Korespondent Komsomolské pravdy Alexandr Koc uvedl, že hrůzný čin měl spáchat oddíl Sergeje Korotkicha zvaného Bocman jako čistku. Důkaz ovšem žádný neuvedl.

Podle ruských médií to vypadá, že jednotka působí takřka na všech bojištích. Opakovaně se v nich třeba objevovalo, že příslušníci pluku Azov bránili po začátku invaze v odjezdu obyvatelům Mariupolu a odjíždějící odstřelovali. Právě jejich kulky měly podle Rusů zabít velitele praporu doněckých separatistů Sparta Vladimira Žogu, který měl evakuované z nedaleké Volnovachy chránit.

Kyjev naopak obvinil z ostřelování Moskvu a opakovaně si stěžoval, že umožňuje obyvatelům odchod jen do Ruska, a ne na Ukrajinu.

I zničení divadla v Mariupolu, v němž se ukrývala tisícovka lidí, většinou žen a dětí, ruská média připisují Azovu. Ruská ambasáda v Londýně zveřejnila na Twitteru video, v němž mluví neznámá žena o tom, že lidi drželi v divadle násilím příslušníci Azovu, kteří pak nechali divadlo vybuchnout, aby mohli zdiskreditovat Rusy.

Server Polygraph.info, který ověřuje pravdivost sdělení, nebyl schopen určit ani totožnost ženy, ani to, kde bylo video natočeno.

Zároveň ale ruská média obhajovala útok na divadlo s tím, že tam bylo velitelství Azovu. To Rusko tvrdilo už dříve i o rozbombardované mariupolské porodnici.

Dokládat to mělo video, které pluk sám zveřejnil. Na záběrech se prochází po divadle ozbrojený příslušník pluku a dobrovolník, jenž jde s ním. Přitom jen vysvětluje, kolik je v divadle lidí, o koho jde, a hlavně co potřebují. Na videu není nikde vidět, že by bylo v divadle velitelství. Naopak se tam volně pohybovali Ukrajinci.

Bulvární Komsomolskaja pravda dokonce zveřejnila zprávu, že dva členové Azovu zabili rodiče dvou dětí v Mariupolu, aby pak tyto děti vydávali za své při pokusu dostat se z obklíčeného města. Ani tentokrát žádný důkaz nezveřejnila.

 

Sporná symbolika

Azov je tak dobrým terčem pro ruskou propagandu. Původně dobrovolnický prapor pocházející z Berďansku tvořili příslušníci ultrapravice a ultranacionalisté, kteří si libovali ve starogermánské symbolice. Ve znaku má nápodobu runového vlčího háku v podobě převráceného a pootočeného symbolu SS.

Příslušníci Azovu tvrdí, že jde ve skutečnosti o písmeno N přeškrtnuté písmenem I. Ovšem v latince, která se na Ukrajině nepoužívá. Symbol už dříve používala ultrapravicová Sociálně-nacionalistická strana Ukrajiny (SNPU).

U zrodu praporu stál v květnu 2014 Andrij Bileckyj, jeden z šéfů ukrajinské krajně pravicové a neonacistické scény, který vedl kyjevskou odbočku ultrapravicové polovojenské organizace Tryzub, jež s SNPU spolupracovala. Byl přesvědčen o nadřazenosti bílé rasy. Během počátku protestů na Majdanu stál u zrodu Pravého sektoru, v němž se spojili ultranacionalisté a ultrapravice s fotbalovými výtržníky.

Od března 2014 měl na starosti operace Pravého sektoru na východě, kde se aktivizovali proruští separatisté. Když propukla válka na Donbasu, umožnil ministr vnitra Arsen Avakov vznik polovojenských dobrovolnických praporů. Často je platili místní oligarchové, aby jim pomáhali chránit jejich majetek. Prapor zpočátku podle časopisu The Algemeiner financoval ukrajinský miliardář židovského původu Ihor Kolomojskyj.

List The Guardian uvedl, že byl prapor placen i mariupolským ocelářským magnátem Serhijem Tarutou a že jeho členové v roce 2014 mluvili rusky. I aktuální video z Mariupolu ukazuje, že se v něm mluví rusky.

Příslušníkům Azovu se říkalo „malí černí mužíčkové“, protože byli oděni celí v černém, včetně kukel. Současně šlo ale o narážku na „malé zelené mužíčky“, tedy ruské vojáky bez distinkcí, kteří ovládli Krym.

Mluvčí Azovu Andrij Djačenko v roce 2015 řekl, že přibližně 10 až 20 procent členů tvořili neonacisté. Americká Sněmovna reprezentantů v roce 2015 schválila dodatek k zákonu o zahraniční vojenské pomoci, v němž zakázala americkým instruktorům podílet se na výcviku příslušníků praporu Azov. Příslušníci tohoto praporu byli v dodatku označeni za neonacisty a rasisty. Dodatek byl však později zrušen.

 

Válku vedli dobrovolníci

V Mariupolu jsou však jeho příslušníci vnímáni jako hrdinové, protože v červnu 2014 dokázali vyhnat separatisty z města. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková v této souvislosti označila současnou devastaci Mariupolu za „osobní pomstu“ Vladimira Putina městu, které se postavilo separatistům.

  • Nejbojeschopnější na začátku války a v následujícím půl roce byly dobrovolnické prapory, které tvořily nejaktivnější, nejradikálnější část obyvatelstva, jež měla v té době zkušenosti z boje, uvedl v roce 2015 vojenský psycholog Roman Liščuk, který pomáhal shánět vybavení pro dobrovolníky.

A fakticky na plecích dobrovolníků zadržely prapory neregulérní nástup Rusů a ukázaly jim, že dobýt Mariupol nebude tak snadné jako Krym. Situaci v roce 2014 popsala Novinkám pilotka vrtulníku Nadija Savčenková.

 

 

  • Vycvičená armáda, ve které byli specialisté, nešla bojovat. Bránit svou zem šli obyčejní lidé. Nechápala jsem to, protože jsem byla důstojnice, deset let jsem sloužila a přísahala jsem svému národu, že ho budu chránit, uvedla Savčenková.
  • Když mi řekli, že nedostali rozkaz, že stojí a čekají na něj, řekla jsem, že to považuju za trestný čin. Trestné je stát a čekat na rozkaz, když probíhá válka. Otočila jsem se a šla jsem plnit přísahu, kterou jsem dala lidu, pokračovala.
  • Nemohla jsem si vzít helikoptéru a letět s ní, ale mohla jsem jít a použít svoji fyzickou sílu a s automatem bránit svou zem, dodala.

 

Prapor Ajdar

Savčenková se přidala k dobrovolnickému praporu Ajdar, který měl odlišné pozadí, stáli za ním politici a nacionalističtí intelektuálové jako právník Ihor Lapin, jinak též poslanec za Lidovou frontu. Velitelem byl poslanec Radikální strany Oleha Ljaška Serhij Melnyčuk.

Jednotka sehrála důležitou roli v červenci 2014 při ofenzívě ukrajinských sil v Luhanské oblasti a na severu Doněcké oblasti, přičemž utrpěla těžké ztráty u Ilovajsku. Amnesty International (AI) už v září 2014 uvedla, že se prapor dopouštěl válečných zločinů včetně únosů, nezákonného zadržování lidí, rabování a mučení a možná i mimosoudních poprav.

Tady nejsme v Evropě, je to tu trošku jiné. Jsme ve válce. Zákon se změnil, procedury se zjednodušily. Když se rozhodnu, můžu vás hned zatknout, přetáhnout vám pytel přes hlavu a strčit vás do cely na 30 dnů pro podezření z pomoci separatistům, citovala AI údajné vyjádření velitele praporu Ajdara.

Savčenková byla za ne zcela jasných okolností zajata Rusy, kteří ji soudili za to, že sloužila jako návodčí a navedla palbu na skupinu lidí, ve které byli ruští novináři, kteří zahynuli. Po vynesení více než dvacetiletého trestu byla vyměněna za ruské agenty a následně stíhána za údajnou přípravu převratu.

V dubnu 2015 nový guvernér Luhanské oblasti Hennadij Moskal přiznal, že Ajdar terorizoval oblast a rovněž se dopouštěl zločinů vůči civilistům, včetně únosů kvůli výkupnému. Dopouštěl se i krádeží a vražd.

 

Prapor Tornado

Další prapor, Tornado, mezi jehož členy byli i bývalí příslušníci Azovu a členové Pravého sektoru, byl v červnu 2015 rozpuštěn a jeho velitel Ruslan Oniščenko byl odsouzen v roce 2017 na jedenáct let. Vysoké tresty nad osm let dostalo dalších sedm příslušníku praporu.

I prapor Azov byl podezřelý ze zločinů, v letech 2015 až 2016 prý umisťoval své bojovníky a zbraně do budov obývaných civilisty a také vystěhovával obyvatele vyrabovaných domů. Jeho příslušníci byli podezřelí z mučení a ze znásilňování. Jedním z důvodů brutality je to, že dobrovolnické prapory v první fázi konfliktu přijímaly každého, kdo byl ochoten bránit vlast. Žádné psychologické zkoušky se nedělaly.

  • U nás šlo do války hodně lidí, kteří měli psychické problémy. Šlo tam hodně narkomanů, alkoholiků i lidi, co měli poškození mozku. Ve stresové situaci pod vlivem drog nebo alkoholu pak nevíme, jak zareagují, na jakou stranu namíří automat, řekl Novinkám psycholog Roman Liščuk.

 

Očista praporů

V listopadu 2014 ale byly dobrovolnické prapory převedeny pod Ukrajinskou národní gardu, přičemž se současně prováděla jejich očista a některé byly i zcela rozpuštěny. Zařazen do ní byl i Azov s oficiálním názvem Oddělení speciálních operací Azov, který se v roce 2017 rozrostl na pluk a nyní má 900 členů.

Bileckyj z Azovu odešel, protože zákon neumožňoval, aby poslanec parlamentu byl současně v ozbrojené složce. Zasedání parlamentu se však téměř neúčastnil. V roce 2019 se už spojená kandidátka ultrapravicových a ultranacionalistických stran nedostala do parlamentu.

 

Ruské separatistické prapory nebyly o nic lepší

Podobné jednotky na straně proruských separatistů však nebyly o nic lepší, v jejich řadách působili a působí exponenti ultrapravice, kteří mají na těle neonacistická tetování. A sporná je i jejich symbolika.

Když se v září 2015 vůdci samozvaných separatistických republik na Donbasu rozhodli spojit své síly a vytvořit Sjednocené novoruské ozbrojené síly (NAF), jejich znakem se stala obdoba poslední jižanské konfederační vlajky, jen bez oněch 13 bílých hvězdiček.

Poté, co padla idea NAF, když se ukázalo, že Novorusko nemá šanci vzniknout, používaly jednotky samozvaných lidových republik své vlajky, prapor Batman používá dál vlajku, kde je podkladem černý terč se siluetou netopýřího muže.

 

Prapor Sparta

Válečných zločinů se dopouštěl i nejznámější a ruskými médii vyzdvihovaný prapor Sparta. Ten zformoval v srpnu 2014 v Doněcku Arsen Pavlov, který předtím vedl dobrovolnickou protitankovou jednotku bojující u Slavjansku a v létě 2014 u Ilovajsku.

Od září 2014 se Sparta účastnila tvrdých bojů o doněcké letiště. V lednu 2015 těsně před příměřím byla nasazena do bitvy o Debalcevo, kde se bojovalo i po vyhlášení příměří. Arsen Pavlov se narodil v Komě, působil v ruském námořnictvu jako spojař, což mu vyneslo přezdívku Motorola.

 

 

Měl být nasazen v Čečensku, nějakou dobu žil v Rostově na Donu, odkud se přestěhoval na Ukrajinu, kde si našel druhou ženu, nechal si však ruské občanství. V březnu 2014 se účastnil protestů proti nové kyjevské vládě v Charkově, ale pak odjel do Doněcku.

V roce 2015 ho kvůli podezření na spáchání válečných zločinů zařadila na sankční seznam EU. Je podezřelý, že v lednu 2015 zastřelil dvěma ranami do hlavy ukrajinského zajatce Ihora Branovického, který zůstal na doněckém letišti s dalšími 11 muži, aby chránili čtyři zraněné. Branovickyj ležel na podlaze po brutálním výslechu vedeném jiným separatistickým vůdcem – Mychailem Tolstychem zvaným „Givi”. Ten vedl prapor Somali, jemuž se tak říkalo, protože jeho příslušníci měli být stejně obávaní jako somálští piráti.

V rozhovoru pro Kiyv Post se Pavlov chlubil, že osobně zabil 15 zajatců. Kašlu na to, z čeho jsem obviněn. Zabíjím, když chci. Když nechci, nezabíjím, uvedl.

Nelze však vyloučit, že šlo částečně o vytahování se. Amnesty International požadovala vyšetřování, ale neuspěla. Pavlova zabila 6. října 2016 nálož nastražená ve výtahu v Doněcku. Zabila i jeho osobního strážce. Podle vedení samozvané Doněcké lidové republiky nálož odpálili na dálku ukrajinští neonacisté, což se vnímalo jako porušení příměří.

Zdá se však, že šlo spíše o boj o moc, protože nálože nebylo možné odpálit bez informací z okruhu lidí okolo Pavlova. Záznamy z jeho telefonu, které se podařilo získat, ukazují, že se bál o život a měl strach, že ho může zabít ruská tajná služba FSB. Vyloučit to nelze, protože v té době zahynulo několik vůdců separatistických praporů.

Zavražděn byl Alexandr Bednov, který vedl prapor Batman, a Alexej Mozgovij, který vedl brigádu Prizrak. Měsíc před smrtí Pavlova byl zabit Jevgenij Žilin, který založil prapor Oplot.

Nelze vyloučit, že Moskva se bála nezvladatelnosti a nevypočitatelnosti těchto separatistických vůdců i jejich popularity. Pavlov navíc měl ruské občanství, což bylo v rozporu s ruským narativem, že na Donbasu se bouří místní a Rusko jim jen pomáhá. Přestože byli vůdci pozabíjeni. Není nic známo o tom, že by byli příslušníci separatistických praporů stíháni za válečné zločiny… více se dočtete zde

zpracovalo st@tll 2022

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

Nezapomeňte také navštívit náš archiv textů

 


««« Předchozí text: Jak Putin odplácí Následující text: Popraveni hladem »»»

Atllanka | Neděle 29. 05. 2022, 10.22 | Česko, Politika | trvalý odkaz | vytisknout | 1419x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?