Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Oběti komunismu: Jan Sviták

Muž, který věděl příliš mnoho

 

Motto: Nebojte se nepřátel, v nejhorším Vás mohou zabít! Nebojte se přátel, v nejhorším Vás mohou zradit! Bojte se však lhostejných, neboť za jejich přihlížení a tichého souhlasu se děje všechno zlo světa… Bruno Jasenski

 

Jan Sviták

Jan Sviták se narodil 23. prosince 1898 v Plzni. Jeho otec Václav byl úředníkem ve Škodovce. První divadelní angažmá mu po první světové válce nabídl ředitel divadelní společnosti Karel Šotta. V následujících letech prošel několika divadelními scénami.

Byl členem Východočeského divadla v Pardubicích, později hrál v Olomouci a v Ostravě. V letech 1921 – 1928, kdy vedl Vinohradské divadlo Jaroslav Kvapil, hrál několikrát i zde. Karel Hugo Hilar ho několikrát pozval k hostování do Národního divadla. Byl také členem Slovenského národního divadla v Bratislavě.

 

 

Před filmovou kamerou se poprvé objevil v roce 1928 ve filmu Přemysla Pražského Podskalák. Postupně přechází k filmové režii a do roku 1941 najdeme jeho podpis pod patnácti celovečerními filmy.

Od roku 1937 se stal ředitelem filmových ateliérů Foja v Praze-Radlicích. Do března 1942, kdy se staly tyto ateliéry součástí německé společnosti Prag-Film, zde bylo pod jeho vedením natočeno kolem třiceti filmů. Stal se vedoucím filmového klubu v pražské Lucerně. Proto se o něm začalo v té době hovořit jako o člověku, který „má blízko k nacistům“ a býval často obviňován z kolaborace. Ve skutečnosti však spíše mnoha lidem pomohl a zachránil je před zatčením.

 

  • Němci ho tam udělali ředitelem. A protože on ze své pozice musel mnohokrát s Němci sedět u stolu, tak začal leckdo říkat, že je to kolaborant, že s nimi držel a podobně. Ale faktem je, že spousta lidí za Svitákem šla. Když měl někdo nějaký malér, například když někoho třeba zavřeli… A skutečností je, že se Svitákovi několikrát podařilo docílit, aby toho člověka pustili. To, že by byl kolaborant, to je nesmysl. Naopak… Kameraman Jaromír Holpuch

 

 

Sviták stál kromě toho, že vedl filmový klub, také v čele filmové ústředny Filmprüfstelle – úřadu, který měl na starost filmovou cenzuru.

 

  • Měl jsem možnost se s ním sejít dvakrát nebo třikrát. Něco jsem mu nesl do kanceláře podepsat. Ve Filmprüfstelle, kde působil, schvaloval například, co se může točit a kdo ve filmu bude hrát. Vždy mu byl předložen seznam herců, kteří v tom či onom filmu měli být obsazeni. Nevím však, že by někdy někoho neodsouhlasil.
  • Sviták byl člověk, který byl vlastně spojkou mezi německou a českou produkcí. Pokud si vzpomínám na osobní setkání, byl vždycky velmi příjemný. Slyšel jsem sice o něm různé věci, že drží s Němci a podobně, ale na druhou stranu se o něm také říkalo, že zachránil hodně lidí… Akademický architekt Karel Černý

 

 

V době, kdy bylo již téměř jisté, že Německo bude dříve či později nuceno kapitulovat a nastalo „převlékání kabátů“, Jan Sviták sdělil svému bratrovi, že se může prokázat odbojovou činností.

 

  • Říkalo se, že strejda měl nějaký sešit, kam si psal, kolik komu dal peněz. Ale zřejmě tam nebylo jenom tohle. Proto také mému otci jednou řekl: Já se přece nemám čeho bát. Já mám ten sešit a ten mluví za všechno. Nevím, proč bych měl někam utíkat… Vilém Sviták, synovec

 

Kromě toho, že Jan Sviták vedl v evidenci kolik komu dal za okupace peněz a koho tak podpořil, vedl si mimo jiné také záznamy o tom, kdo chodí na filmové ústředí udávat. Mnozí ho obviňovali z toho, že je zodpovědný za smrt Karla Hašlera, kterého nacisté umučili v koncentračním táboře v Mauthausenu a 22. 12. 1941 zde zemřel. Svitákova vina však nikdy nebyla prokázána a syn Karla Hašlera, Zdeněk Gina Hašler, toto obvinění přímo vyvrátil.

Bezprostředně po osvobození republiky byl ve středu 9. května 1945 zatčen členy Revoluční gardy. Pak byl odvlečen k výslechu do Bartolomějské ulice. Místo aby byl uvězněn v cele, byl v časných ranních hodinách dne 10. května 1945 vystrčen polonahý, jen ve spodním prádle na ulici.

 

Oběť českých kolaborantů a StB Jan Sviták

 

Tam na něho už čekal dav, v němž byli i mnozí jeho filmoví spolupracovníci. Tímto davem byl Jan Sviták dovlečen Bartolomějskou ulicí ke kostelu svatého Martina. Tam se ozval hlas populární české herečky: Toto je vrah Karla Hašlera! Život Jana Svitáka ukončil mladý sovětský voják krátkou salvou ze samopalu…

Dodnes kolem případu Jana Svitáka kolují dohady. Byl kolaborant nebo naopak pracoval pro britské tajné služby a hrál tak dvojí hru? Jakékoli obvinění z kolaborace mu dodnes prokázáno nebylo.

Proč byl puštěn ve spodním prádle z policejní vyšetřovny a proč ho začal dav lynčovat není dodnes uspokojivě vysvětleno. Jedna z verzí tvrdí, že lynč byl objednán, poněvadž věděl až moc na své kolegy. Sviták tak neměl vůbec šanci dostat se před řádný soud, kde by byla dokázána jeho případná vina (kolaborace) či nevina (nevyhnutelná nutnost jednat, jako vysoký filmový funkcionář, s německými okupanty).

Nejspíš se některý z jeho blízkých spolupracovníků bál muže, který věděl příliš mnoho. Nejspíš proto musel zemřít hanebnou smrtí ulynčován davem v revolučním kvasu dříve než stačil promluvit.

zdroj1   zdroj2 

 

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

 

Související texty:

 

Čtěte také:

 

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Komunistické peklo VI. část Následující text: Komunistické peklo V. část »»»

Atllanka | Pátek 21. 01. 2011, 09.20 | Česko, Politika, Socani | trvalý odkaz | vytisknout | 4869x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?