Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Morálka svévolníků

Kdo lže ten krade… do pekla se hrabe…

 

Motto: Lež mívá sice krátké nohy, ale někdy až nebezpečně dlouhé ruce a ke svým nohám bývá lhostejná… Edvard Beneš

 

Svědomí lze v sobě umlčet…

Jsem přesvědčen, že každý, kdo je hoden jména člověk, má svědomí. Biblická hebrejština, která neoplývá abstraktními pojmy, používá pro svědomí slova ledviny. Je to svým způsobem geniální, neboť svědomí se v mnohém chová jako ledviny. Jako lidé můžeme řadu svých orgánů bezprostředně ovládat.

Zda se na něco podíváme, záleží jen na nás. Zda něco uslyšíme, už tolik v moci nemáme – uši nemůžeme zavřít stejně snadno jako oči, nicméně přesto je do značné míry věcí naší volby, co slyšíme a co ne. Zda se najíme, záleží – pokud netrpíme absolutní chudobou – také především na nás. Ovládáme ruce i ústa. Zda nám budou pracovat ledviny, ovšem přímo ovlivnit nemůžeme – neptají se nás a nemůžeme jim vyslat signál, aby pracovat začaly nebo přestaly.

A tak je tomu i se svědomím. Když se chystáme udělat něco nehezkého, svědomí se neúprosně ozývá, i když sami sebe racionálně přesvědčujeme, že danou věc udělat můžeme, že jiní ji dělají také, nebo že bychom mohli konec konců dělat ještě horší věci. Ačkoli náš mozek pracuje naplno a vymýšlí nejrůznější výmluvy, tichý hlas svědomí nám říká: „To bys dělat neměl!"

Ano, své ledviny přímo ovlivnit nemůžeme – tedy nikoli v krátkodobém horizontu. Nicméně přestože jim nemůžeme vyslat žádné signály, můžeme je zničit. Když hodně pijeme, zničíme je za několik let. Když hodně fetujeme, zničíme je za několik měsíců – nebo i týdnů.

Podobně můžeme zničit svědomí. Když na ně nedbáme a hřešíme proti němu, ozývá se stále tišeji a stále méně často. A když se hodně snažíme, nakonec svědomí umlčíme zcela.

 

 

Hodně jsem o tom přemýšlel, když jsem v Respektu četl dopis městské státní žalobkyně Jany Hercegové její podřízené, státní zástupkyni Šárce Pokorné. Jak si takoví lidé jako státní zástupci Vlastimil Rampula, Libor Grygárek nebo Jana Hercegová zdůvodní své postoje před svým svědomím? Proč zastavují i naprosto jasné případy?

Přiznám se, že to, co budu psát nyní, jsou pouhé hypotézy – sám si jejich vnitřní svět nedokážu představit a nikdy jsem s nikým podobným blíže nehovořil. Sleduji ovšem jejich počínání s velkým zájmem – a s velkým zájmem jsem rovněž poslouchal rozhovor pana Veselovského s panem Rampulou na Radiožurnálu. Snažím se pochopit, jak asi tito lidé uvažují.

Kupříkladu paní Hercegová píše: „Jednoznačně též nezaznělo, že pokud Michálek nahrávku nezničí, že bude odvolán nebo, že pokud ji zničí, tak že bude jmenován náměstkem." (Cituji přesně, stylistických úprav se zdržuji, byť se musím přemáhat.) Paní Hercegová si všímá, co zaznělo či nezaznělo „jednoznačně".

Každý, kdo si danou nahrávku poslechl, dobře rozumí tomu, která bije. Paní Hercegová ovšem nechce hodnotit smysl Drobilových slov; vyhledává, zda by se z hlediska formální logiky nedalo rozborem stavby jeho vět dokázat, že bývalý ministr nemusel nutně mínit to, co řekl.

Pokud ale odmítáme zkoumat smysl celého počínání a zkoumáme pouze to, co nám dovolí formální logika, pak se ovšem nedobereme žádného smyslu. A jelikož svévolníci se nebudou ve vlastním zájmu vyjadřovat přesně logicky a budou vždy volit především skryté narážky (a pro jistotu svá ministerstva ještě vybaví rušičkami), nebude možno žádné nepravosti „dokázat". Stále znova budeme slýchat věty jako „nebyla naplněna skutková podstata trestného činu".

Domnívám se, že svévolníci si nelibují v jasných formulacích – s výjimkou těch, které jsou sice formálně logicky správné, ale ve skutečnosti slouží k zakrytí pravého smyslu věcí.

Dostáváme se tak do situace, kdy každý, kdo chce rozumět, rozumí, ale kdo nechce pojmenovat to, co je evidentní, tak neučiní – s odvoláním na (pozitivisticky chápané) právo nebo na formální logiku. I když lidé jako pan Rampula, pan Grygárek nebo paní Hercegová budou působit dál (hledal jsem vhodné a neurážlivé sloveso, jak popsat jejich činnost), už budeme díky Michálkovi stejně vědět, jakým způsobem někteří činovníci ODS získávají „kapitál" na uskutečnění svých politických cílů.

 

 

Dá se ovšem předpokládat, že rozpor mezi tím, co víme, a tím, co vidíme dělat „orgány činné v trestním řízení„, bude narůstat. I kdyby se provalily ještě větší průšvihy, dovíme se vždy, že „nebyla naplněna podstata trestného činu“.

 

Neznám návod, jak z toho ven. Jedním jsem si však jist:

Tuto zemi mohou zachránit jen stateční lidé, kteří se nebudou bát pojmenovat to, co stejně všichni víme, a kteří nebudou zkoumat, zda by nám formální logika nějak neumožnila nečinnost, ale budou vyhledávat smysl věcí a skutečnou spravedlnost. A jsem si jist i tím, že nás čeká dlouhá a strastiplná cesta. Byli jsme svědky, že Libor Michálek si urážek užil dost a dost. Věřím však, že se najdou další stateční.

Dan Drápal 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Usáma bin Ládin už se škvaří v pekle Následující text: Odbory - osvědčená pěst levice »»»

Atllanka | Pondělí 6. 06. 2011, 07.18 | Česko, Korupce, Komentáře | trvalý odkaz | vytisknout | 1418x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] návod
bina Středa 13. 07. 2011, 20.33

Četl jsem dobrej názor na netu článek, kterej je návodem:
„Islandský model, který ukazuje, že politici musí mít strach z reakce lidí, pakliže nebudou jednat ve prospěch nich. Ne ale strach o život ale o svoji kariéru“
Já si myslím, že i strach o život by měli politici mít, kariéru klidně vymění za prachy, jinak s nima nic nehne.

[2] Island? Náš vzor?
Honza Čtvrtek 14. 07. 2011, 08.13

Ten se zadlužil přece pod socanskýma vládama kerý populisticky lidem naslibovaly všecko!!! A aby je znovu nemakačenka volili tak i to plnili. To má být náš vzor ta lůza, co to rozkradla, prožrala nechala padnout a teď se z toho za cenu toho že jim bude zfendován island hrabou pomocí husitských kádí? Jdi do prdele :-)

P.s. A 93% lidí odmítlo zaplatit dluh vůči Británii a Holandsku, to jako jim to bude tolerováno? Sni dál idealisto :-D :-D :-D

[3] Pro tebe bl bino :-)
Honza Čtvrtek 14. 07. 2011, 10.59
[4] Island, jiná cesta nevede
bina Čtvrtek 14. 07. 2011, 19.49

Já neřeším levici nebo pravici, beru politiky jako takovy. A rozhlídni se po světě, nezadlužujou jenom levicovy vlády.
Vyjít do ulic, vyřvat si zákon o obecným referendu, znárodnit banku, postavit před soud manažery a politiky… tak to má být! Všechny státy je budou za pár let následovat, tento systém se zhroutí.
Na dluh Británii bych se vyprdl. Lidem se vždycky maže med kolem huby a neříká se jim pravda, ty bych do toho netahal, za to můžou politici a banky, pro ktery je to výbornej kšeft, tak ať si to vyřídijou mezi sebou. To je jak kdyby ti někdo vnutil půjčku, ať chceš nebo ne, a řekl, ať mu ji splatíš do pár let i s úrokama.
A ten článek stojí za prd, třeba Landa nebyl fašista, ale vlastenec, Jeňo

[5] bina:
ron Fang Sobota 16. 07. 2011, 20.46

Milá/ý bino, začnu Landou. Landa BYL a je fašisotu jako všichni jiní skinheadé, protože jeho ideály a prosazování svých zájmů je silně nacionalistické a silně na úkor jiných národních menšin, a to nemluvím o fanatismu. Dále, to vše co se tu u nás ve vládě děje je jen slušné divadélko. Jaká pak demokracie, pořád vládnou a v tomto systému budou vládnout jedni a ti samí, tak jako v USA a jiných „demokratických státech“ a i nedemokratických státech po celé zemi. Současná demokracie je jen způsob ovládání lidí pomocí jejich vlastních iluzí o svobodě a jakýchsi „správných věcech“. Ale my máme štěstí, vládnou nám amatéři a šašci, nebude problém se jich zbavit. Ale těžší by pak bylo zbavit se otrokářů jako jsou američané. Ikdyž tuším, že se na mne teď Atllanka nalepí, jakožto silný zastánce západu, ale je nespočet důkazů že tomu tak je a vyvrací to jen americká propaganda.

[6] tuny chlastu
Bina web Sobota 23. 07. 2011, 20.25

Na téma klasického českého „sprostého“ slova „nacionalismus“ jsem se toho napsal hodně, nebudu to už řešit. Myslím si, že se na tebe Atllanka nenalepí, Ty sis u ní šplhl druhou (kdybych to rozdělil na dvě) částí komentáře, já nesouhlasím zase z první. Já si myslím, že nemá cenu už nikde nic řešit, celej svět se řítí do průseru, a nejlíp na tom bude ten, co si koupí tuny chlastu a bude se na svět dívat střízlivýma očima

Nelze přidávat nové komentáře.