Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

I vojáci jsou jen lidé, mnohdy ti nejlepší z nás

Věnováno vojákům IDF a jejich skvělému veliteli

 

Motto: Židům, kteří přežijí náš útok, umožníme odchod ze země. Ale lze pochybovat, že někdo přežije… Arabský tisk o úmyslech sjednocených Islámských armád v předvečer šestidenní války roku 1967

 

Moše Dajan, voják Izraele

Historie lidstva zná mnoho příběhů statečnosti a odvahy. Stejně jako zbabělosti a strachu. O tom čím bude psán příběh a historie, zda odvahou nebo zbabělostí, rozhodují vůdcové a velitelé národů.

Izrael měl naštěstí ve svých řadách vždy dost těch na to, aby vlajka s Davidovou hvězdou hrdě a se ctí vlála ve větru.

 

 

Jedním z nejpřednějších velitelů Izraele byl Moše Dajan

Jeho rodiče uprchli z carského Ruska před tamním antisemitismem a pogromy, do země zaslíbené. Do vlasti židovského národa, Země Izraelské, jak zní její prastarý název, v té době pod nadvládou Osmanské říše. Moše Dajan se narodil v roce 1915 v prvním kibucu založeném v Izraeli, který navrátilci do své vlasti nazvali Degania (Chrpa). Byl vůbec první dítě v onom kibucu narozené.

 

 

Po rozpadu Turecké říše dusící po staletí celé národy, se území dnešního Izraele dostalo pod Britskou správu. Vznikl Britský mandát Palestina. Nazvaný dle přejmenování Izraele římským císařem Hadriánem po potlačení vzpoury židů z Erec Jisra'el, na Philistäa (latinsky Palestinae) dle úhlavních nepřátel poražených Izraelců, Pelištejců. Tak vznikl název Palestina, který dal rovněž jméno Britskému protektorátu.

Tehdejší Britská správa, na základě spojenectví arabských kmenů s Británií proti Turecku v době první světové války jimž dokonce přislíbila poválečnou nezávislost, vůbec nestála na straně židů, navracejících se do své vlasti. I když jak to stanovily mezinárodní úmluvy a deklarace, měla vzniknout již ve dvacátých letech minulého století, Národní domovina pro židovský národ. Tedy předchůdce dnešního státu Izrael.

 

 

Veškerá politika Británie byla vedena snahou omezit, či zcela zastavit sílící proud lidí, toužících konečně po své vlasti.

Poté co se ve třicátých letech Arabové vzbouřili a zabrali převážnou část Britského protektorátu v Palestině, britské úřady z obav z opakování Arabského řádění, přistěhovalectví židovských obyvatel téměř zcela zastavili. Stanovení uprchlických kvót v roce 1939 vedlo ve svém důsledku nakonec k tomu, že tisíce uprchlíků byly vraceny od břehů země zaslíbené zpět na Evropský kontinent, aby našli smrt v plynových komorách nacismu.

 

 

Tehdy se zrodila Hagana (Obrana). Podzemní organizace, která si dala za cíl chránit civilní židovské obyvatelstvo jak před Araby, tak před nacisty organizováním ilegálního přistěhovalectví uprchlíků, tak i před Britskou okupační správou na Izraelském území.

Když došlo k válce a místní Arabské obyvatelstvo začalo podporovat nacismus Adolfa Hitlera, došlo Britům jak krátkozrací byli v případě jejich předchozí spolupráce s nimi, a Hagana se jim náramně začala hodit, když začala dodávat Britské armádě tisíce vycvičených vojáků.

 

 

Při bojích Hagany v rámci Britské armády s Francouzskými Vichisty, přišel Moše Dajan o své oko a začala se utvářet jeho charakteristická tvář shodná s vizáží Jana Žižky…

pokračování textu najdete zde 

 

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

 

Související texty:

 

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz Digg! pridej.cz

««« Předchozí text: Nedovolme další srpen 1968 Následující text: Exekuce.. jó, exekuce.... »»»

Atllanka | Středa 18. 08. 2010, 14.45 | Civilizace, Israel, Osobnosti | trvalý odkaz | vytisknout | 1615x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Nelze přidávat nové komentáře.