Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Katyňský masakr - Prokletá Katyň

Když se lůza urve ze řetězu a Bůh má dovolenou

 

Motto: Nesčetné dávné civilizace ztroskotaly právě na útesech spravedlnosti pro všechny. Taková pošetilost ničí přirozenou hierarchii, která je mnohem důležitější. Každý jedinec nabývá na významu jen ve vztahu k celé společnosti. Když společnost nebude uspořádána v logických krocích, nikdo v ní nemůže najít své místo – ani ten nejnižší, ani ten nejvyšší… Frank Herbert

Polsko truchlí

Prezident Kaczyński s manželkou a další významní představitelé Polska zahynuli při letecké tragédii ve Smolensku na západě Ruska. Poláci si do Ruska jeli připomenout 70. výročí katyňského masakru, při němž tajná sovětská policie NKVD vyvraždila tisíce polských důstojníků… čtěte více

Kaczyński, politik, který uměl hájit své hodnoty

Nejprve byl proslulým dětským hercem, potom protirežimním aktivistou, pak ministrem spravedlnosti. Od roku 2005 byl polským prezidentem a letos v květnu měl oznámit, zda se na podzim bude ucházet o znovuzvolení do úřadu… čtěte více

Letecká tragédie může být zkouškou rusko-polských vztahů.

Letecké neštěstí během několika vteřin připravilo Polsku druhou Katyň. Neuvěřitelnost faktu, že náhle zahynul polský prezident Lech Kaczynski, je ještě jako čárou tlustým černým fixem zvýrazněna tím, že se to stalo zrovna v Katyni. A po sedmdesáti letech.

Prezident, generálové, náměstci. V letadle zahynula část polské elity. Poláci už mnohokrát v historii mohli mít pocit, že si s nimi osud nepěkně zahrává. Tragická letecká nehoda u ruského Smolensku je v tom jistě utvrdí.

 

 

V letadle zahynuli prezident a další desítky vrcholných představitelů státu, armády a veřejného života. Přinášíme jména obětí, jak je zveřejnila polská média… čtěte zde

 

 

Komunistická práce – Zločin jménem Katyň

Když nacistické Německo přepadlo 1. září 1939 Polsko a rozpoutalo tak druhou světovou válku v Evropě, připojil se k jeho útoku v souladu s předchozími dohodami dne 17. září Sovětský svaz.

 

 

Ten následně obsadil a získal dohodnuté území a kromě porobeného obyvatelstva zajal okolo 15 000 válečných zajatců důstojnických hodností, k nimž připojil ještě dalších více jak 10 000 příslušníků inteligence (tzv. rezervistů) zajatých mimo bojové operace.

Tito lidé byli vězněni ve zcela nevyhovujících podmínkách v západním Rusku, Bělorusku a na Ukrajině až do roku 1940, kdy se vedení SSSR na návrh NKVD rozhodlo, že není žádoucí, aby se „prominentní váleční zajatci", kteří obecně nepřátelsky smýšleli vůči SSSR a komunismu vůbec, vrátili domů, a nechalo je tedy povraždit.

Hlavní vraždění bylo koncentrováno na třech místech:

  • Katyň, Ostaškov a Starobělsk, kde bylo dohromady zlikvidováno asi 15 000 důstojníků, a na řadě dalších míst pak v téže době bylo po menších skupinkách povražděno daších 10 000 lidí, většinou příslušníků inteligence.

Další řádově tisíce zajatců byly povražděny v roce 1941. Z důvodu neshody, které z těchto zavražděných zahrnout pod pojem Katyňský masakr a které nikoliv, kolísají udávané počty obětí masakru, a to v rozmezí 15 000 – 28 000 lidí. Mezi zavražděnými byl například i bratr premiéra polské exilové vlády, generál Franciszek Sikorski.

 

 

Po vypuknutí velké vlastenecké války se polská exilová vláda pokoušela vymoci propuštění svých, Sovětským svazem vězněných občanů a vojáků včetně těchto povražděných, o nichž se domnívala, že ještě žijí, nebo v to alespoň doufala.

Stalin tehdy tvrdil, že ve zmatcích na začátku bojů uprchli a on o nich nic neví.

  • V roce 1943 byly německou armádou u Katyně objeveny první masové hroby, do nichž byli zmasakrovaní zajatci pohřbeni. Německo se pokusilo celou věc propagandisticky využít, SSSR je na oplátku obvinil, že vraždění je jejich dílo.

I v průběhu Norimberského procesu se Sovětský svaz nejprve pokusil svalit vinu za masakr na poražené Německo, to však nebylo reálné, neboť dostupné důkazy byly dosti průkazné. Sovětský svaz přesto zbaběle popíral svou vinu až do roku 1990, kdy připustil, že jde o zločin stalinismu. Posléze i označil zbylé masové hroby a vydal kopie klíčových dokumentů, včetně rozhodnutí o likvidaci zajatců podepsaného vedením SSSR.

V dokumentu jsou uváděna dosud nepublikovaná fakta a nové souvislosti hrůzných událostí, které až do dnešní doby poznamenávají polsko-ruské vztahy. Vydejme se po stopách transportů polských zajatců, které se totalitní moc rozhodla sprovodit ze světa, aby tak vyvražděním inteligence a vojenské elity oslabila na mnoho dalších generací celý jeden národ.

Pokusme se zmapovat poslední kroky od nádraží, kam přijížděly vlaky, přes kláštery, ve kterých na smrt odsouzení přespávali, až po popraviště, kde byli výstřelem do týla zabiti.

Jakkoliv prezident Gorbačov oficiálně přiznal v roce 1990 vinu Sovětského svazu na systematickém vyvražďování nevinných obětí, dodnes současné Rusko odmítá odpovědnost státu, hovoří o vině jednotlivců, neposkytlo dosud výsledky provedených šetření a dodnes se najdou stoupenci demagogického výkladu o podílu německých okupantů. Málokdo ví, že mezi tisíci oběťmi masového vraždění polské elity byli také občané tehdejšího Československa…

 

 

Citátem jsme začali, citátem skončíme:  Pamatuj si, že všude, kde nevládne spravedlnost, vládnou vášně úředníků, a lid změnil jen své okovy, nikoli svůj osud… Maxmilien Robespierre

zpracovalo st@tll 2010

Související texty

 

 

Čtěte také:

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

Nezapomeňte také navštívit náš archiv textů

 


.

««« Předchozí text: Nedovolme další srpen 1968 Následující text: Horthyo-Hitlerovské Maďarsko »»»

Atllanka | Pondělí 30. 05. 2022, 12.35 | Historie, Komunismus, Zločiny | trvalý odkaz | vytisknout | 12265x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Dobre
ajelen-xp7 web Pondělí 13. 10. 2008, 09.31

vell dobre napsane, komunista je svine uz v momente kdy se stava sympatizantem, a kdyz je clenem, je to uz zlocinec a je treba ho soudit za spiknuti!

reaguj[2]
Margita web Sobota 5. 09. 2009, 15.17

Dopuručuji se podívat na film Andrzeje Wajdy Katyn. Je dojemný a smutný, ale krásně poutavě natočený. Důstojníci zavraždění v Katyni patří mezi hrdiny druhé světové války. Rusové by se měli sklonit před jejich památkou, místo toho, aby jejich prezident srovnával soudy těchto zajatých vojáků a obránců polské vlasti s osudy bolševicích agresorů z roku 1920. doufám, že příští rok, na který připadá devadesáté výročí Zázraku na Visle, vzpomenou Poláci a s nimi celá Evropa na polskou bolest, jakou pro Poláky je Katyn, spolu s polským vítězstvím jakým je Zázrak na Visle

reaguj[3] Nevěděl jsem...
Pepík Neděle 6. 09. 2009, 18.08

Nevěděl jsem, že v Katyni to byli opravdu Rusáci, až po shlédnutí filmu v TV minulý týden jsem zíral, a spadly mi poslední šupiny. Přeji prozření všem, co ještě pořád mají o komunismu, vládě proletariátu a socanech zkreslené představy, aby jim také vypadly střepinky z očí. Je to verbež, nevěřte jim, lžou vám, jen aby se dostali ke korytu, a jsou schopní znovu pustit ze řetězu nejhorší lůzu, jen aby se sami měli dobře! Smrt komunismu!

reaguj[4]
Karolina Kunstová Neděle 11. 04. 2010, 10.54

Je to skoro symbolické, dnes je den holocaustu – a ten jako by podobné smrtelné tragédie k sobě přitahoval…

reaguj[5] Katyň ještě jednou
Sologdin Pondělí 19. 04. 2010, 22.04

Jediná pozitivní věc na Smolenské tragédii je, že se zajiskřilo na zlepšení polsko-ruských vztahů. Vztahů, které se vztahují k polsko-ruské minulosti. Doufejme, že to tak zůstane a bude se v tom pokračovat. Nicméně Katyň je pouze první krůček.

A teď trochu z historie. Maršál SSSR Vorošilov z pověření sovětské vlády vedl rozhovory s delegací Velké Británie a Francie, přičemž Sovětský svaz požadoval koridory v Polsku. Polsko k těmto rozhovorům nebylo vůbec přizváno. Přistoupí-li vláda Velké Británie a Francie na tento požadavek, Sovětský svaz poskytne okamžitou pomoc. Požadavek nebyl přijat, protože byl nepřijatelný.

V praxi by to znamenalo předat Polsko pod sovětskou sféru vlivu se všemi důsledky z toho plynoucími. Jedním z těchto důsledků byla právě Katyň. Nu což, pomyslela si sovětská strana, když to nejde, tak to nejde. Podepíšeme tedy smlouvu s Hitlerem. S ním se snáze domluvíme. A domluvili se.

A dál to jelo, jak na horské dráze. Litva, Lotyšsko, Estonsko, severní Bukovina, Besarábie, už natahovali ruce i po Finsku. Poté soudruh Molotov v Berlíně požadoval jižní Bukovinu, přístavy v Norsku, Bospor, Dardanely, část Íránu. A ještě je tu Bulharsko, Jugoslávie.. To vše za doprovodu dojemných projevů soudruhů, po nichž následoval bouřlivý potlesk přecházející v ovace.

Jenže padla kosa na kámen a nastal 22. červen 1941. Vyprávějí nám, jak se soudruh Stalin strašlivě polekal, schoval do pokoje, zalezl pod stůl a nevycházel ven. Ale kdepak. Takhle to vůbec nebylo. Dnes je přece jen známo několik dokumentů, které vypovídají o něčem úplně jiném.

Závěr: Rusko má před sebou ještě velmi dlouhou cestu. Dodnes nebyly vypracovány oficiální a PRAVDIVÉ dějiny Velké vlastenecké války. Dějiny bez lží, překrucování, retušování, padělání, dějiny bez smyšlené periodizace války a bez smyšlených hrdinských činů.

A ještě: V roce 1944 vypuklo v Němci okupované Varšavě povstání. Bylo rozhodnuto povstání potlačit. Na splnění úkolu byly mimo jiné vyčleněny dva prapory z Kaminského brigády, která byla součástí 29. divize Waffen-SS. Celá brigáda byla složena z Ukrajinských nacionalistů, banditů a hrdlořezů.

Mezitím na protějším břehu pozastavila Rudá armáda svůj postup a čekala. Sovětští vojevůdci, kteří neváhali – mnohdy úplně zbytečně – poslat statisíce a miliony na smrt, najednou neměli dost sil přijít Varšavě na pomoc..

Katyňské archivy se nyní pootevřely.

Kdy se pootevřou tyto archivy?


Atllanka reaguje:

Něco k tématu, součástí 29. divize Waffen-SS byla i jednotka Edelweiss

reaguj[6] Katyň
EvaT Pátek 23. 04. 2010, 08.01

Kdyz vidim Katyn a dalsi Stalinovy obeti a slysim, ze Rusove jej opevuji, nemohu je pochopit a nemohu je mit rada. Asi jsou mu nekteri podobni, kdyz schvaluji zverstva, ktera zpusobil, nebo jsou totalni ignoranti. Co je horsi. Nemam je rada a kdyz je sleduji, jak se u nas opet roztahuji v Karlovych Varech a uz i v Praze, desim se a dela se mi z nich zle. Nemam je rada.

Kdyz mohli 50 let tajit pravdu o Katyni, proc by meli rikat pravdu o tom, ze nepochybili pri dubnovem padu polskeho letadla u Smolenska. Neverim jim a nemam je rada.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?