Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Kdo by pak volil Křivé huby, Zubaté pleše a Zemany?

Zaplaťme voličům za nečinnost

 

Motto: Vždycky bylo, je, a já se domnívám, že i bude na světě lidí víc hloupých a nevzdělaných, než chytrých a vzdělaných, i když chytrost a vzdělanost nejsou na sobě přímo závislé. Já znám mnoho vzdělaných hlupáků… Jan Werich

 

Kto by potom volil Fica? A kdo Zemana?

Základní znak demokracie je absolutní rovnost hlasu. Je jedno, jak vysoce jste vzdělaný člověk, který svými daněmi přispívá na financování státu, nebo jen hloupý polo analfabet, který je celý život na dávkách. V demokracii mají všichni ve volbách pouze jeden hlas. Tento princip je sice demokraticky pěkný, ale má také mnoho vad a jednu obrovskou nevýhodu.

 

 

Může totiž kandidovat populista, který bude slibovat každému hory doly a zatají, že tyto sliby bude muset i někdo zaplatit… nebo lhář, který něco jiného říká, než si myslí a dokonce mnohdy i ví, že slibované nelze uskutečnit… Také může kandidovat dorodruh, psychopat, nebo dokonce opilec, který ráznými hospodskými nadávkami na stávající pořádky přiblíží svou osobu mnohé voličově úrovni…

Lidé, kterým je dění ve státě ukradené, nebo nepřemýšlí, že je hloupost myslet si, že z prázdného a vysypaného se dá rozdávat.. mu dají své hlasy a problém je na světě. Rovněž je možné hlasy kupovat, například klobásou, šálou, pivem a nebo amnestií. Také lze voliče zastrašit, například lží o rušení poválečného uspořádání Sudet.

Proto by bylo vhodné zavést do našeho volebního systému jednu drobnou změnu. Hlasy by si už nekupoval od voličů nějaký diletant, který následně přivede republiku zu grunt, ale přímo stát.

 

 

Konkrétně by to probíhalo takto:

  • Každý oprávněný volič by měsíc před volbami obdržel šek na 200 Kč, kterým by se platilo za možnost volit.
  • V den voleb přijde volič do místnosti, odevzdá šek a odvolí. Tento šek bude následně doručený té straně, kterou volil.
  • Naopak, volič, který se zřekne možnosti volit, si může kdykoliv před i měsíc po volbách na nejbližší poště vyměnit šek za peníze, které může třeba i propít.

 

Co bychom takto získali?

  • Možnost volit nebude nadále již nikoho nic stát, a hlas by měl hodnotu 200 Kč.
  • Ti občané, kterým na této zemi alespoň trochu záleží, se rádi zřeknou dvou stokorun za možnosti volit.
  • A naopak, ti kterým je všechno úplně jedno a nemají šajn o dění v tomto státě, by se aspoň na počest voleb zadarmo napili.

 

Výsledný efekt by byl ten, že populisty, kteří hlasy získávají nereálnými sliby nebo sprostým lhaním a zastrašováním, by prostě neměl kdo volit. Člověk se totiž vzdá dvou stokorun jen tehdy, je-li přesvědčen, že možnost volit, kterou za ně získá, má vyšší hodnotu.

 

 

Mimochodom, suma 200 Kč není náhodná. Je to výška příspěvku za hlas, který strany dostávají již dnes. Kdyby tento šek nahradil příspěvek za volební hlas, byly by dodatečné náklady (počet nevoličů krát 200) cca 500 milionů, a to je méně, než se nyní běžně rozkrade za týden.

Autor Richard Sulík (*1968) je ekonomický analytik, tvôrca koncepcie daňovej reformy. V jeho akčnom rádiu sú najmä ekonomické súvislosti.

Ze slovenštiny volně přeložilo st@tll

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Jde především o Vaši budoucnost, tak nestůjte mimo

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů   Vstup do diskuze zde 

 

Zhlédněte Inkubátor Atllanky   Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Zatajené popravy Následující text: Manipulace, provokace, dezinformace (5.část) »»»

Atllanka | Pondělí 11. 03. 2013, 12.30 | Volby, Socani, Úvaha | trvalý odkaz | vytisknout | 3535x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Trefne
Lada Sobota 3. 10. 2009, 10.23

Velice trefne, opravdu. Ona luza by si dala par piv a tim by to haslo, nerozhodovali by o chodu statu. Pripomina mi to Kuponovou privatizaci, ale tam to vlastne bylo naopak. Tam slo o to tu luzu okrast, nebo ne vlastne luzu ale nas vsechny. Libi se mi Vas nazor, budte s pozdravem. L.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?