Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Bitva u Vídně 1683

Český stavovský šlechtic a polský král

 

Motto: Obrana Vídně by nevydržela věčně, kdyby nepřišla pomoc z Polska, a Turci by tak postupovali dál a dál… Do Německa i k nám… Francie a Itálie s nimi v těch časech sympatizovaly… Kdo by nás tedy zachránil před musulmany kdyby nebyli tenkrát zastaveni našimi statečnými hrdiny pod Vídní?

 

Kdo zachránil Vídeň

Psal se rok 1683 a u Vídně stála prý až 300 tisícová armáda pod velením Kary Mustafy Paši. Obránců nebylo ani dvacet tisíc a to včetně měšťanské domobrany. Na velení se podílel hrabě Stahremberg, který však byl posléze raněn a velitel milice a hasičů Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic.

 

 

Kaplířův děd, předtím než byl popraven na Staroměstském náměstí byl člověk který sloužil v nejvyšších úřadech už od raného mládí kdy byl pážetem císaře Ferdinanda. Sloužil pěti českým králům, šestý ho dal popravit za účast na Stavovském povstání. Kvůli jeho věku, bylo mu 86, mohl dostat milost, neboť rozsudek zněl doslova: Jest odsouzen k trestu ztrátě hrdla s možností milosti.

Po odsouzení byl osloven: Pane Kaplíři pokud požádáte o milost bude Vám tato udělena. Kaplíř se údajně podíval po svých přátelích a řekl: O žádnou milost nežádám! Před popravou pak s chutí pojedl a zeptal se kolik je na popravišti schodů, protože měl slabé nohy.. a že tam schody byly strmé, sám po nich nevyšel.. a tak museli statečného stavovského pána po těch schodech k popravě vynést.

Vnuk popraveného, Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic, nejprve stál stejně jako jeho bratr ve třicetileté válce na straně protestantů, ale zatímco jeho bratr zůstal protestantům věren a posléze i padl v zahraničí, Kašpar, vidouce nesmyslnost té války, přešel na habsburskou stranu. Možná byl unaven, možná jen chtěl zemřít doma, každopádně byl císařem poslán válčit do Itálie a posléze proti Turkům, takže stejně neměl oddechu.

 

 

14. července 1683 sledoval pravděpodobně s hrabětem Stahrembergem z hradeb Vídně tatarský předvoj velké musulmanské armády. Císař Leopold utekl, jak měl ve zvyku když řádil mor nebo v tomto případě Turci, do Čech. Na jeho omluvu uvedu snad to, že neměl být původně vládcem, byl hudebně nadaný a chystal se na duchovní dráhu.

Kašpar Kaplíř v té době již překročil sedmdesátku a dlouhé obléhání, bombardování, hladovění a epidemie mu na zdraví rozhodně nepřidalo. Po zranění hraběte Stahremberga však převzal velení a zvládl to precizně, ubránil každý otvor který mu Turci za pomoci a rad francouzských inženýrů v hradbách udělali. Francouzi byli tenkrát mistry na opevnění, uměli ho nejen stavět, ale také bořit.

Když už bylo nejhůř a obránci již umdlévali, zvedl se na obzoru prach pod kopyty koní a v pravou chvíli dorazila spojená posila Němců, Poláků a Čechů. Jeden saský důstojník na otázku zda-li mají zaútočit na Turky ihned a nebo až další den odvětil:

Pánove, jsem starý muž, rád bych si tedy odpočinul místo ve vojenském stanu v některé vídeňské posteli! A bylo rozhodnuto. Největší práci udělali Poláci, na pravém křídle roznesli jízdu Tatarů a zbytku vpadli do boku. Bezprostředně po té vyrazili z města obránci.

Po této vítězné bitvě odešel Zdeněk Kaplíř konečně na zasloužený odpočinek, kterého však mnoho neužil, neboť už po zbývající tři roky života churavěl a nemohl si tak dostatečně užít ani titulů ani nabytého majetku.

 

A kdo vlastně byl ten muž, který v závěrečné bitvě rozprášil tureckou přesilu?

Byl to polský král Jan Sobieski III., známý též jako Lev z Lechistánů. Jan Sobieski bojoval od mládí, jako většina vojáků, proti Turkům, Tatarům, kozákům i Švédům kde se dalo, hlavně ale na Ukrajině.

 

 

Když v roce 1669 začal Sultán sbírat síly na další výpravu proti křesťanům, vládl v Polsku slabý král Stanislav Wysniovecki, zem byla vyčerpána válkami a nechtěla dát na varovné rady Sobieského. Když posléze v roce 1671 Turci s Tatary vyrazili, dobyli pevnost Kamenec na Ukrajině, kterou marně bránil statečný rytíř Michal Jiří Wolodyjowski, plukovník Sobieské korouhve. Ten totiž při obraně zemřel pohřben pevností kterou nechal odpálit, aby se nedostala Turkům do rukou.

Sobieski zuřil, a chtěl odplatu. Ale přestože byl hejtmanem polského království nebyla mu přidělena zemská hotovost. Tak dal dohromady asi 8 tisíc starých zkušených vojáků a proti přesile 300 tisíc Turků vyrazil na Ukrajinu. Za půl roku pomocí partyzánské taktiky pobil na 30 000 Turků a Tatarů a ti raději uzavřeli příměří! Polsko poté sice uznalo že Turci jsou problém, ale armádu opět nesestavilo.

Sobieski tedy postavil armádu za vlastní peníz! A znovu vyjel na Ukrajinu bojovat proti okupaci 120 000 musulmanů! Měl sice třikrát méně mužů, většinu sice v boji zkušených, ale asi třetina byla narychlo vyzbrojených a vycvičených sedláků. Turci se ho báli tak, že se schovali v Chotimi, kde se opevnili.

 

 

Sobieski několik dní kopal v klidu přibližovací zákopy kolem pevnosti odkud by je mohl ostřelovat. A pak to začalo! Po ostřelováni vyrazili jeho vojáci ze čtyř směrů na zteč a Turky doslova rozmašírovali! Druhá armáda turků – záloha, čekala u zdí Chotimského zámku, kde byla Sobieského husary rozšavlována.

 

 

Z bitvy se nakonec vrátilo domů jen okolo sedmi set Turků a jejich velitele dal sultán (po muslimsku) následně uškrtit hedvábnou šňůrou. Toto vítězství zajistilo v následujících volbách Sobieskému zvolení králem Polska, aby pak necelých deset let na to zvítězil nad Turky u Vídně! Svoje tažení proti Turkům v Uhersku ale nedokončil kvůli intrikám Habsburků, znechucen se vrátil do své země kde vládl až do své smrti v roce 1696! Podle mínění Poláků se jedná o posledního velkého krále Polska!

 

Kdo tedy zachránil Vídeň? Sobieski nebo Kaplíř?

Řekl bych že oba. Kaplíř mohl klidně kapitulovat a neučinil tak, vzhledem k tomu co proti němu stálo se ani nedivím! Ale obrana by nevydržela věčně, kdyby nepřišla pomoc, a Turci mohli by tak postupovat dál a dál… Do Německa i k nám… Francie s nimi v těch časech sympatizovala, rovněž Itálie, protože Janov a Benátky nechtěly přijít o své kupecké partnery. Kdo by nás tedy zachránil před musulmany kdyby nebyli podruhé v historii zastaveni pod Vídní?

 

 

První neúspěšné obléhání Vídně roku 1529 (Turci se tenkrát sami zvedli a odešli, protože nastala zima), bylo nejzápadnějším pokusem Osmanské říše o postup do střední Evropy. Ze všech konfliktů mezi Osmanskou říší a Rakouskem byl právě tento počátkem rozhodného obratu v bojích a stal se historickou předehrou druhého obléhání Vídně roku 1683, ve kterém byli barbarští musulmani na hlavu poraženi, jak popisuji v tomto textu.

Stanislav Jalovec 2012

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Jde především o Vaši budoucnost, tak nestůjte mimo

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

««« Předchozí text: Brainwashing aneb Vymývání mozků Následující text: Eurábijská šifra I.část »»»

Atllanka | Středa 19. 07. 2017, 08.49 | Zábava, Videa | trvalý odkaz | vytisknout | 19138x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Konstantování
Django Bradley mejl Pondělí 7. 01. 2013, 22.25

Nebejt Vídně, jsme v řiti!!!

reaguj[2] Na polaky sazim i ted
Vlad Neděle 15. 09. 2013, 17.28

Na Polaky sazim I ted. Jestli se nekdo prvni postavi musumanum, tak to budou oni. Staveli tam mesitu a jiz zaklady jim byli poboreny.Nakonec to vzdali. Oni se s nima parat nebudou.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?