Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Prvomájové probuzení

1.máj za totality nebyl žádný Mácha

 

Miluji probouzení do jarního dne. Zůstávám vždy ještě chvíli ležet se zavřenýma očima, vnímám vůni šeříků kvetoucích pár metrů za oknem ložnice a poslouchám, jak se v jich větvích hašteří kosice s kosem o to, kdo přinesl větší žížalu…

Sluníčko, které po pošmourných zimních dnech rychle nabírá sílu se do mě opírá svými paprsky jako by chtělo říct: Vstávej ospalče! Je tady nový, rozkvetlý den! Dnešní probouzení je však trošku jiné. Ne že by šeříky voněly méně než včera. I sluníčko hřeje stejně jako včera ale místo kosího haštěření slyším dechovku, kterak vyhrává jakýsi řízný pochod. Že by si kosí rodinka koupila trumpety?

Chvilku bojuji s přikrývkou, která mi svazuje nohy. Kdepak kosáci. Pod oknem se jako rozvodněná řeka valí zástupy lidí rozjásaných tváří a mi pomalu dochází, že dnes je První máj.

 

 

To je průšvih! Rychle se schovávám za záclonu, aby nikdo z případných kolemjdoucích známých neviděl, že jsem doma. Vždyť já zaspal účast v prvomájovém průvodu! A zrovna letos, kdy mám zažádáno o poukaz na výměnnou rekreaci v Sovětském svazu. Ano. Právě v tom Sovětském svazu o kterém právě zástupy pod oknem nadšeně skandují: Sovětský svaz – náš vzor!

Proč jsem jen musel zaspat právě dnes? Tak do toho Užhorodu můžu jet leda prstem po mapě! A náš Hynek se tam tak těšil. Dopisuje si s Užhorodským pionýrem Koljou a už plánovali, kam si spolu zajdou. Co já už pro tu rekreaci všechno udělal. Odpracoval jsem v akci „Z“ víc hodin než vloni, kdy Jsem Vilémovi vyřizoval pobyt v pionýrském táboře Artěk. Vstoupil jsem do Svazu Československo – Sovětského přátelství a dokonce jsem se přihlásil do vědomostní soutěže „Co víš o V. I. Leninovi“. V rámci prvomájové výzdoby byl náš byt Uličním výborem strany vyhodnocen jako nejlepší v celé ulici. České a sovětské praporky jsem vyvěsil i do dvora a ještě jsem do všech oken vylepil holubice, které Jarmila vystříhla z papundeklu.

 

 

A teď je všechno v háji. Už slyším, jak se soudruh předseda Závodního výboru ROH s poťouchlým úsměvem ptá: Tak ty máš zažádáno o ten Užhorod? A kde jsi byl na Prvního máje, soudruhu? Co mu řeknu? Že jsem zaspal?

I ti lidé pochodující v průvodu, jako by uměli číst mé myšlenky. Jako by se mi pošklebovali, hlasitě skandují: Ten kdo stojí na chodníku nemiluje republiku! Jak to ještě zachránit? Co takhle zajít odpoledne na pohotovost? Blbost! Doktor mi na dnešek neschopenku nevypíše. Vždyť mám volno. Je státní svátek. Leda že by… To je nápad! Zavolám Frantovi. Říkal, že by mohl sehnat nějaké bony. Když koupím v Tuzexu láhev nějakého dobrého koňaku, nenápadně ji zapomenu na stole soudruha vedoucího, vysvětlím mu o co jde a posypu si hlavu popelem, určitě mi do prezenčky z průvodu tu čárku udělá. Je to férový chlap a dobrá láhev ho jistě neurazí. Vždyť i soudruh vedoucí je jenom člověk…

 

 

Pomalu se probouzím. Zůstávám ještě chvilku ležet a vnímám vůni šeříků kvetoucích pár metrů za oknem ložnice Za oknem se hašteří kosice s kosem o to, kdo přinesl větší žížalu. Sluníčko, které po pošmourných zimních dnech rychle nabírá sílu se do mě opírá svými paprsky jako by chtělo říct: Vstávej ospalče! Je tady nový, rozkvetlý den! Krásně hřeje ale já cítím, že ni po čele stékají kapky ledového potu. Pomalu otevírám oči, civím na bělostný strop a mozek začíná fungovat. Začínám se smát. Uvědomuji si, že se směji nahlas. Ať mi někdo vysvětlí, kde se tak blbé sny berou.

Ano. Je První máj ale je to První máj roku 2009. Kašlu vám na váš Užhorod, soudruzi. Letos přece jedeme do Francie. A nemusel jsem se kvůli tomu před nikým hrbit. Naopak. Ta slečna v cestovce se mohla rozkrájet, když vymýšlela jaké služby by mi ještě mohla nabídnout.

 

 

Vstávám a jdu si uvařit kafe. Odpoledne vezmu ženu a kluky na procházku a pojmeme ten První máj tak nějak po Máchovsku. Pod prvním rozkvetlým stromem dám Jarči pořádnou prvomájovou pusu, aby mi neuschla.

Viléme! Hynku! Jarmilo! Kde jste všichni? To je dnes krásný den! Pojďte, zvu vás všechny na jahodovou zmrzlinu…

autor textu Radek Horský  

 

 

zpracovalo st@tll

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů   Vstup do diskuze zde 

 

Zhlédněte Inkubátor Atllanky   Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Balbíne, Jungmane…! Vraťte se! Následující text: Máme tu nový Mnichov? »»»

Atllanka | Čtvrtek 30. 04. 2009, 20.58 | Česko, Fejetony, Totalita | trvalý odkaz | vytisknout | 1999x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] jiný metr
eukubus mejl Neděle 3. 05. 2009, 12.51

Bohužel zde neplatí stejný metr, jak na komunisty, tak nacisty.

Nelze přidávat nové komentáře.