Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Kdo terorizuje Severní Irsko

Vrací se násilí a teror na Britské ostrovy?

 

Dva britští vojáci byli 7.března v sobotu v noci zastřeleni při útoku na základnu v severoirském okrese Antrim. Další čtyři lidé utrpěli zranění, jeden z nich je v kritickém stavu. Incident se odehrál v Massereene, asi 25 km severně od Belfastu…

Zatím neznámí útočníci podle serveru BBC nastražili na Brity léčku, když předstírali, že vezou pizzu.

Ministerský předseda Gordon Brown dnes prohlásil, že útok je dílem zla a že žádnému vrahovi se nepodaří mírový proces, který má podporu severoirského obyvatelstva, vykolejit. Slíbil zároveň, že jeho úřad v Downing Street udělá vše možné, aby se pachatelé dostali před soud. Britský ministr pro Severní Irsko Shaun Woodward odsoudil útok slovy: Je to čin barbarských kriminálníků… celý text zde

 

 

Republikánští extremisté v pondělí 9. března večer zastřelili v Severním Irsku policistu. K útoku v Craigavonu asi 40 kilometrů jihozápadně od Belfastu se podle BBC přihlásila odštěpenecká skupinka Irské republikánské armády IRA, která si říká Pokračování IRA.

Vraždu odsoudily všechny politické síly v Ulsteru. Zločin ale také vyvolal obavy z návratu sektářského násilí poté, co byli o víkendu na základně u Belfastu zastřeleni dva britští vojáci… celá zpráva zde

 

Historie Irska – Kyklop – Irsko a mír

 

Mohli bychom zpracovat historický článek o Irsku, ale našli jsme už jeden hotový, skvělý a vyčerpávající na weblogu u Kyklopa, který píše:

  • Politický proces v Irsku sleduji řadu let, vím, že na českém internetu je několik stránek, které se tomuto tématu také věnují, ale většinou končí u roku 1998. Prostě jsem tento příspěvek chtěl udělat po svém. Pro část čtenářů není toto téma asi moc zajímavé, jiné možná odradí přílišná obsáhlost, ale dějiny Irska jsou tak bohaté na události, že více zkracovat už nešlo a na mnohé jsem určitě zapomněl. Abychom pochopili pro nás nepochopitelný spor, musíme se vypravit o mnoho staletí zpátky…

 

První osadníci

Během doby ledové se v mořích vyskytovalo mnohem méně vody než dnes a jejich hladina ležela níž, Irsko s Anglií a Anglii s kontinentem spojovala pevnina. Když led roztál, hladina se znovu zvedla, takže do roku 6000.př.n.l. došlo k oddělení Irska od Británie.

 

 

V Irsku to na konci doby ledové zřejmě vypadalo jako v dnešním Laponsku. Na rovinách travnaté bažiny a horské svahy byly bez vegetace. Po oteplení se objevily křoviny.

Lidé – lovci, se spíše pohybovali podél řek, jezer a při mořském pobřeží, kde také nacházeli obživu, protože lesní porosty ve vnitrozemí omezovaly jejich pohyb. Dle dostupných informací se usuzuje, že první osadníci přišli do Irska asi před 6000 lety př.n.l. Přeplavili se z Británie a vystoupili na severovýchodě nedaleko dnešního města Larne. Byli to lovci, kteří používali primitivní nástroje. Dávali přednost místům s větším počtem jezer, kde získávali potravu.

Dalšími kolonisty byli později zemědělci, kteří obdělávali půdu, chovali dobytek a v omezené míře obchodovali. Tito lidé projevovali hlubokou úctu k mrtvým. Stavěli totiž hroby, které odolávaly času lépe než domy, ve kterých sami žili. Jeden z nejpozoruhodnějších stojí u Poulnabronu v oblasti Burren, v hrabství Clare.

 

Keltové

Keltové přišli do Irska ze střední Evropy asi už v šestém století před naším letopočtem, třebaže další skupiny přicházely i později. Keltské Irsko bylo rozděleno asi na sto padesát malých království a pět provincií, z nichž každá měla vlastního krále. Města tehdy neexistovala a prostředkem směnného obchodu byla kráva. Keltové hluboce ctili jako základního společenskou jednotku rozvětvenou rodinu. V keltském zákonodárství bylo postavení žen velmi vážené – ženy směly vlastnit a dědit majetek a také měly právo na rozvod. Keltové si rovněž velmi cenili učenosti a také obdivovali básníky…

 

 

Křesťanství

Přestože v Irsku neexistovala silná ústřední moc, tak tuto zemi Římané nikdy nenapadli. Naopak, jednu římskou osadu přepadli irští piráti, kteří šestnáctiletého chlapce a římského občana Patrika, odvlekli do Irska jako otroka. Podařilo se mu uprchnout a po studiích v Galii se roku 432 vrátil do Irska jako misionář. V té době v Irsku žily malé skupinky křesťanů, ale když Patrik o třiatřicet let později zemřel, byl prakticky celý ostrov obrácen na křesťankou víru! Jeho misijní práce byla zcela nenásilná, protože Patrik byl rozený diplomat, mistr kompromisu, ale také proto, že místní králové mu dovolili se účastnit veřejných debat s druidy o přednostech obou náboženství. A proto všichni Irové slaví 17.březen jako den svatého Patrika.

 

 

V křesťanském Irsku byl náboženským střediskem klášter, který většinou tvořil kamenný kostel a kolem něho byla skupina dřevěných nebo kamenných chýší. Zde se mniši pod vedením voleného opata věnovali práci a modlitbě. Zajímavá klášterní osada je na ostrůvku Skellig Michael u Kerry.

Svatý Patrik a jeho následovníci přinesli do Irska vedle křesťanské víry i latinský jazyk a abecedu. Předtím se používalo písmo, kdy písmena byla vyrytá kolmo na hranu stély. Tomuto písmu se říkalo ogham. Sami mniši lyrickou poezii na vysoké úrovni skládali a u jiných podporovali… pokračování textu

 

zpracovalo st@tll 

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů   Vstup do diskuze zde 

 

Zhlédněte Inkubátor Atllanky   Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Islám v Evropě zvítězí - stačí nedělat nic Následující text: Australie už má dost multikultury? »»»

Atllanka | Středa 11. 03. 2009, 12.37 | Historie, Válka, Irsko | trvalý odkaz | vytisknout | 2505x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] Problém spočívá v tom,
A. S. Pergill mejl Sobota 14. 03. 2009, 18.47

že část Irska je stále pod britskou okupací. Dokud nebudou okupanté vyhnáni (nebo vybiti), tak tam mír jednoduše nebude. Likvidaci bezcenného xindlu – příslušníkům okupačních vojsk nelze než zatleskat.

[2] Pergile
Alex Sobota 14. 03. 2009, 19.17

Proč píšeš o něčem o čem víš kulový? Kdyby si si to přečet, nemoh bys psát takový hovadimy! Není tam žádná britská okupace, leda tak ve tvojí palici. :-) :-) :-)

[3] Alexi
A. S. Pergill mejl Sobota 14. 03. 2009, 23.27

(to [2] Alex:) Angličané prostě v Irsku nemají co pohledávat. Jejich vláda nad Severním Irskem má vysloveně okupační charakter a boj proti této okupaci je zcela přirozenou a správnou záležitostí.

[4] No coment
Alex Sobota 14. 03. 2009, 23.45

[3] A. S. Pergill: Pochopíš, že Severní Irsko je dobrovolně součástí britského společenství? Že stačí aby jejich parlament odhlasoval, že se připojují ke zbytku Irska a Britové je nechají jít? Asi těžko, na to máš asi moc hnědý mozek. V Irsku spolu bojují katolíci a protestanti – obojí IROVÉ! Smutné je, že to tu píšeš do komentářů pod článkem, kde máš historii Irska jako na dlani. Laskavě si ro přečti a přestaň tu mlít cosi o okupantech… jsi k smíchu.

[5] Severrní Irsko je asi stejne dobrovolnou
A. S. Pergill mejl Neděle 15. 03. 2009, 09.58

[4] Alex: součástí Velké Británie, jako druhdy „protektorát bémen unt méren“ součástí „třetí říše“. Britové navozili do Irska protestanty, kteří v téhle části Irska domácí obyvatelstvo přečíslili. Nejde tedy o boj „Irů proti Irům“ ale „Irů proti potomkům britských kolonizátorů“. Vzhledem k vyšší porodnosti autochtonního obyvatelstva to vypadá na vytlačení Britů během cca jedné generace.

[6]
petr z mejl Úterý 17. 03. 2009, 12.34

No on by tady byl klid, jenze par zmetku tzv. pokracujici IRA, vestsinou z mest Craigavon a Lurgan nedaji pokoj. Chteji ten boj rozpoutat znovu aby Irsko bylo volne. Zacina se jim to celkem darit.. Hruza a des, lide uz zacinaji mit strach a obvzlaste dnes kdy je St.Patric day oslava katoliku. No a aji ti parchanti zapalili kvetiny na ulici po zastrelenem policajtovi.. Uvidime jak se to vyvine ale zacina to byt strasidelny tady…

Zdravim z Craigavon Petr

Nelze přidávat nové komentáře.