Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Kdo chce Žida bít, hůl si vždy nějakou najde!

Závěry vyšetřování zásahu proti propalestinské flotile

 

Motto: Takzvaní humanitární aktivisté čekali na izraelské vojáky s noži, řetězy, železnými tyčemi, sekerami a dalšími zbraněmi. Někteří dokonce už před plavbou oznámili, že odjíždějí zemřít mučednickou smrtí…

 

Zpráva Tirkelovy komise

V Izraeli byla tento týden vydána zpráva takzvané Tirkelovy komise, která vyšetřuje incident na propalestinské flotile z loňského května. Několik lodí v čele s tureckou jachtou Mavi Marmara se pokusilo prolomit izraelskou námořní blokádu pásma Gazy s tvrzením, že vezou humanitární pomoc tamějším hladovějícím obyvatelům. Mavi Marmara pak jako jediná neuposlechla izraelské výzvy k odklonění do přístavu Ašdod a obsazení lodi izraelskými vojáky skončilo smrtí devíti Turků.

 

 

Izrael příliš pozdě zveřejnil videozáznamy zásahu, které ukazují, že vojáci byli na palubě napadeni ozbrojenými aktivisty, a svět přiřkl veškerou vinu Izraeli. Událost vzbudila vlnu mezinárodního odsouzení a skončila dodnes trvající diplomatickou roztržkou s Tureckem.

Izraelská vláda po velkém tlaku nakonec ustavila dvě vyšetřovací komise – vojenskou a civilní pod vedením vysloužilého soudce Jakoba Tirkela, jejímiž členy jsou i dva cizinci – severoirský politik a nositel Nobelovy ceny míru David Trimble a bývalý kanadský vojenský prokurátor Ken Watkin.

 

Vojenská komise ukončila šetření v červenci.

Dospěla k závěru, že izraelskou akci sice provázely operační i zpravodajské chyby, ale samotný zásah byl v pořádku. Rovněž jednoznačně konstatovala, že útok na vojáky začali aktivisté.

Tirkelova komise nyní vydala první polovinu zprávy a dál zkoumá proces vládního rozhodování o zásahu a rovněž stížnosti na údajná porušení mezinárodního práva. Současná část se zaměřila na zákonnost samotného zásahu a blokády pásma Gazy.

Závěry přezkoumali i dva renomovaní experti na mezinárodní právo, Němec Wolff Neitschel von Heinegg a britský profesor Michael Schmitt. Shoda byla bezvýhradná – zastavení flotily i zásah proti ní byly v souladu s mezinárodním právem.

I když komise vyjádřila lítost nad ztrátou devíti životů, konstatovala, že vojáci jednali profesionálně, s maximální zdrženlivostí a v sebeobraně a jejich užití síly bylo přiměřené okolnostem. I samotná námořní blokáda pásma Gazy je vzhledem k nepřestávajícímu ostřelování Izraele Hamasem v souladu s mezinárodním právem a neporušuje pravidla takzvaného Manuálu ze San Rema.

Izrael má plné právo chránit svou bezpečnost blokádou, aby zabránil dodávkám zbraní a vojenského materiálu pro Hamas, a způsob, jakým blokádu vede, nepředstavuje kolektivní trest obyvatel Gazy, protože jim ve spolupráci s palestinskou samosprávou zajišťuje dostatečný přísun základních životních potřeb, je uvedeno ve zprávě.

Komise rovněž konstatovala, že Mavi Marmara žádnou humanitární pomoc nevezla – jen velkou skupinu aktivistů turecké Nadace humanitární pomoci, která je v Izraeli zakázaná kvůli podpoře Hamasu.

Tito takzvaní aktivisté čekali na vojáky s noži, řetězy, železnými tyčemi, sekerami a dalšími zbraněmi. Někteří už před plavbou oznámili, že odjíždějí „zemřít mučednickou smrtí“. Násilnosti prokazatelně zahájili aktivisté a vojáci loď předem informovali, že na palubu vstoupí; sami žádný odpor nečekali.

 

 

Nedostatek zpravodajských informací o plánech aktivistů byla jediná výtka komise izraelské vládě. Zpráva cituje i svědectví vojáků, kteří skončili v nemocnici se střelnými i bodnými ranami a krvácením do mozku. Vypovídali o nebývalé brutalitě útočníků, pokusech vydloubat jim oči i o jejich nenávisti a úderech s cílem zabíjet.

Vyšetřovatelé předvolali i posádku lodi Mavi Marmara, včetně jejího kapitána, který bezprostředně po zásahu v Izraeli dosvědčil, že se aktivisté k útoku na vojáky chystali. Nikdo však z Turecka nepřijel a před komisi se odmítli dostavit i předvolaní aktivisté z Británie.

Zpráva Tirkelovy komise nemohla být pro Izrael příznivější a zcela jej očistila z loňských nařčení. Jak ale konstatoval jeden izraelský komentátor, přesvědčila jen přesvědčené. Není pochyb o tom, že ti, kdo izraelské vojáky obviňovali z málem válečných zločinů, zprávu označí za neobjektivní a budou dál věřit tomu, čemu věřit chtějí – jako turecký premiér Erdogan, který ji okamžitě nazval „nedůvěryhodnou“.

Právě Erdogan podle izraelských zpravodajských informací plavbu flotily podporoval, stejně jako podporuje Nadaci humanitární pomoci, která udržuje spojení s teroristy.

Turecko vypracovalo vlastní, poněkud rychlokvašenou zprávu už v září a dospělo k úplně jiným závěrům – navzdory videozáznamům prý izraelští vojáci zaútočili první, stříleli po aktivistech z helikoptéry ještě před výsadkem a dva zabili, a dokonce omývali mrtvoly, aby zahladili stopy.

 

Názor odpůrců Izraele Tirkelova zpráva nezmění.

Jen Izraelce utvrdila v dosavadním přesvědčení, že jejich vláda jednala v souladu s mezinárodním právem. I Spojené státy, které Tirkelovu zprávu uvítaly, naznačily, že dají přednost závěrům mezinárodní komise OSN pod vedením bývalého novozélandského premiéra Geoffreyho Palmera, která izraelskou i tureckou zprávu posoudí. I kdyby však Izrael náhodou očistila i tato komise, jeho kritiky to stejně nepřesvědčí.

Gita Zbavitelová 

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Jsme nevděčná chátra? Následující text: Kdo to je Allen West »»»

Atllanka | Sobota 5. 03. 2011, 08.30 | Blízký Východ, Islámský terorismus, Israel | trvalý odkaz | vytisknout | 4438x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] hm,
vitak69 mejl Sobota 5. 03. 2011, 15.26

a co na to BBC nebo Česká televize, která ihned ochotně informovala o brutalitě izraelského komanda?

[2]
Atllan Sobota 5. 03. 2011, 15.32

Tohle psaly Novinky.cz – jeden by čekal že zveřejní i tuto zprávu… Ale proč by to dělaly, když jsou zjevně hloupé, bolševické, antižidovské, antiamerikanistické a proislámské,že?

[3] Ještě
vitak69 mejl Neděle 6. 03. 2011, 11.14

jedné věci jsem si na Novinkách všiml. A to délky zpráv po jakou dobu jsou v hlavní nabídce určité zprávy. Včera rusům spadlo nové letadlo i se zákazníky, kteří si to letadlo objednali. Zemřeli všichni, včetně členů posádky. Ta zpráva tam nebyla víc jak 3 hodiny. Pokud by spadlo americké letadlo, zpráva by tam byla prakticky celý den. Tím samozřejmě nemyslím klasickou linku, to je tragédie, ale letadlo podobného typu. A to nemluvě o havárii či sestřelení amerického vojenského letadla.

Nelze přidávat nové komentáře.