Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Stalinské zrůdy - Ježov

Temný příběh architekta Velkého teroru

 

Motto: Bisexuál s modrýma očima a napoleonským komplexem se narodil symbolicky 1. května, na den Svátku práce. Jeho vzdělání bylo pouze základní, a ačkoliv o něm historici soudí, že nebyl příliš inteligentní, měl zálibu ve skládání poezie, hlavně milostné a lyrické. Jak později uvidíme, měl zálibu v ženách i mužích…

Ježov se narodil 1. května 1895. Jeho otec byl ruský rolník, který měl spoustu zálib a vystřídal řadu zajímavých povolání – živil se například jako lesní strážný či vedoucí nevěstince. Maminka Nikolaje byla Litevka. Ježov sám kromě ruštiny mluvil také polsky a litevsky.

 

I když Ježov později nechával popravovat zbylé carské důstojníky, kteří z nějakého důvodu setrvali v Rudé armádě, sám sloužil v carském vojsku mezi lety 1915–1917. Ještě před Říjnovou revolucí se obezřetně přidal k bolševikům. Tedy k Rudé armádě. Jeho přátelství s Lazarem Kaganovičem (1893–1991) mu později otevřelo dveře do vnitřního kruhu vůdce SSSR Josifa Stalina.

 

Vzorný soudruh

Nikolaj Ježov dělá kariéru ve stranickém aparátu, ačkoliv většinu svého času tráví jako „kancelářská krysa“ – většinou jako sekretář různých výborů strany nebo jako tajemník distribučního oddělení strany.

V roce 1934 se však stává poprvé mocným – dostává post v Ústřední komisi stranické kontroly, což je orgán, který prováděl čistky ve straně (zatím pouze administrativní, později i fyzické). Jeho nadřízení do jeho osobních kádrových materiálů píšou poznámky typu: Není nutno kontrolovat jeho práci, vždy ji dokončí. Anebo: Neví, kdy přestat.

 

Stalinův nástroj

Roku 1936 se paranoidní Stalin rozhodl zbavit svých nejbližších soudruhů a spolubojovníků. Jejich likvidaci rozdělil do 3 procesů, které dostaly pozdější označení moskevské procesy. Poprvé si zde vyzkoušel zinscenované justiční divadlo.

 

To vše měla za úkol připravit tajná policie OGPU, která dostala pozdější název NKVD (poslední přejmenování bylo na KGB). V této organizaci stál v čele Genrich Jagoda (1891–1938) který rozpoutal hon na vnitřního nepřítele po celé zemi. Stalinovi se však Jagodův přístup zdál příliš mírný – někteří obvinění dostávali i podmíněné tresty.

A zde přichází na scénu Nikolaj Ježov, jehož si Stalin všiml díky jeho mimořádnému pracovnímu nasazení v aparátu Ústřední komise a jeho fanatickému podporování čistek. A to například článkem, který napsal roku 1935 v Pravdě, kde prohlašuje, že jakákoliv opozice či odchylka od linie strany musí nutně končit terorismem vůči Sovětskému státu. To byla hudba pro Stalinovy uši.

 

Ostružinka

Stalin nechal Jagodu degradovat a udělal se komisařem vodního hospodářství. Tato praktika se později stala symbolem, který znamenal začátek konce každého šéfa ruské tajné služby.

 

Na místo Jagody je povolán 150 centimetrů vysoký Nikolaj Ježov. Už tehdy však i přes svou malou výšku a laskavý obličej budil hrůzu. Jagoda je nakonec roku 1938 popraven za špionáž roku.

Vraťme se však zpátky do let 1936–1937. Ježov je nyní neomezeným pánem NKVD a dobře ví, že se za to musí svému chlebodárci odvděčit. Stalin jej má ve velké oblibě. Ještě předtím, než jej použije jako nástroj teroru, ho posílá na léčení do Německa, a to v době, kdy je Hitler plně u moci. Svému oblíbenci přezdívá Ježevečka česky Ostružinka.

 

Roztáčení kol teroru

Roku 1936 je Ježov jmenován lidovým komisařem vnitřních věcí tedy NKVD. Je Stalinem pověřen, aby provedl čistku, kterou dosud ruská společnost nezažila, a dost možná to byl v konečném důsledku nejhorší teror v dějinách lidstva.

Na rozdíl od holokaustu, který směřoval na určité skupiny, měl Velký teror zachvátit každého a dotknout se každé sociální vrstvy. Roku 1937 vydává Ježov legendární rozkaz NKVD, rozkaz č. 00447 zaměřený na bývalé kulaky a tzv. antisovětské živly. Do této kategorie spadalo cokoliv, co si představivost komisařů NKVD vymyslí.

 

 

Tedy špionáž, sabotáž, zpěv protisovětských písní (za toto byli popraveni čeští legionáři), prostě jakékoliv smyšlené obvinění. Odpadla také instituce soudu. Soudy vykonávaly tzv. trojky NKVD.

V trojkách zasedali dva zástupci Komunistické strany (např. regionální předseda) a jeden důstojník NKVD. Rozsudky byly buď internace v gulagu, nebo smrt. Tresty smrti byly vykonávány okamžitě. Vypadalo to zhruba následovně:

  • Jméno: Sidorov​​​​​​​
  • Dědictví: dům – dřevěný, dobytek, ovce
  • Obžaloba: Sidorov špatně smýšlí o sovětské vládě. Říká, že Stalin nechal zabít spoustu lidí, ale nesmí se o tom mluvit, jinak skončíte na 25 let v lágru.
  • Rozsudek: Zastřelit Sidorova a zabavit majetek.

Lokální NKVD v každé oblasti dostávala kvóty na to, kolik má být popravených, kolik deportovaných, a musí je naplnit s pomocí místních stranických vůdců.

 

Konec krvavého skrčka

Sebejistý Ježov se na vrcholu moci oddává alkoholickým sexuálním orgiím, na kterých jsou často přítomni muži i ženy. Postupně propadá alkoholismu. Na zasedání politbyra 11. listopadu 1938 Stalin a Vjačeslav Molotov (1896–1983) ostře kritizují metody NKVD pod Ježovovým vedením, Stalin jej ve své řeči přímo napadá. Vyděšený Nikolaj Ježov utíká z místnosti. Uvědomuje si, co se právě stalo – nastal jeho konec.

 

Marně se poté snaží psát dopisy Stalinovi, už s ním nikdy nepromluví. Dostává post lidového komisaře pro lodní dopravu a když jej 10. dubna 1939 zatýkali, řekl:

Ani nevíte, jak dlouho už vás očekávám.

Když jej však posléze odsoudili k smrti jako nepřítele lidu, tak musel být ze soudní místnosti s křikem a zmítáním vyveden.

zpracovalo st@tll

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem – které jej doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Chcete-li číst naše texty jen povrchně, nečtěte nás raději vůbec.

Čtěte také:

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

Nezapomeňte také navštívit náš archiv textů

 


««« Předchozí text: Stalinské zrůdy - Genrich Jagoda

Atllanka | Neděle 3. 07. 2022, 16.56 | Komunistický teror, Politika, Zločiny | trvalý odkaz | vytisknout | 1924x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Tak k tomu musim napsat
marxista Pátek 13. 06. 2008, 18.17

EU si myslela, že když do Irska napumpuje prachy z celýho zbytku unie a vytvoří z něj Potěmkinovu vesnici, že Irové padnou na zadek – nepadli! Světe div se, existuje tu v Evropě ještě národ, co se nedá uplatit! Gratuluji Irsku k Irům! A jen doufám, že je na dlouhou dobu vystaráno s tou zatracenou pohanskou Eurabií, stojící na třech nohách z nichž jedna je shnilá a zralá k amputaci – která? No přece ta implantovaná, islám!

reaguj[2] irove
pizi Pátek 13. 06. 2008, 18.42

No já bych se zase tak neukvapoval s chválením Irů. Jsem ochoten chválit výsledek. Je dobře že ta eurověc neprošla. Ale jaké byly důvody Irů, to nevíme. Klidně to mohly být nějaké uplně debilní nesmysly a né výsledek zralé úvahy a správných hodnot. Někdy se dá páchat dobro ze zlých pohnutek. Minimálně jim asi můžem připsat k dobru, že se nenechali ukecat kampaní, která tam asi ve prospěch eurověci byla. Ale ani to nevím jistě, jen hádám, že tam byla.

reaguj[3] Ahoj,
Libor Pátek 13. 06. 2008, 19.21

pokud Irove řekli NE, koupím lahev Irské Whiskey a alespoň tímto drobným příspěvkem je podpořím. :-D 8-)

reaguj[4] pro Pizi
Kofola Pátek 13. 06. 2008, 21.47

Pizi. Debilní nesmysly ovlivňují především debily a ti je pak dál šíří prostřednictvím svých debilních komentářů.

Jsi toho zářným příkladem.

PS: Existuje na světě něco, co bys nezpochybňoval?

reaguj[5]
Kofola Pátek 13. 06. 2008, 21.57

Nejsem právě Klausovým obdivovatelem, ale tímto si můj obdiv Venca vysloužil:

V.Klaus k irskému referendu: „Jen v jedné jediné zemi EU umožnili politici občanům vyjádřit svůj názor. Výsledek je snad pro všechny jasným sdělením. Je vítězstvím svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií,“ uvedl v dnešním prohlášení Klaus.

reaguj[6] Milý Pizi.
Karel Jemelka mejl Pátek 13. 06. 2008, 22.02

[2] pizi:Myslím, že tentokrát je Tvůj příspěvek v souladu s mým názorem. (Všimni si, že jsem z nemilého přešel na milý). Přesto, jeden rozpor. Já bych Iry pochválil. :-D

reaguj[7] Pro Jemelku
Honza Pátek 13. 06. 2008, 22.10

Není náhodou důvodem k tvému názoru na Iry to, že jsou to protestanti? :-D

reaguj[8] pro kofolu 4
pizi Pátek 13. 06. 2008, 22.43

Ne, na světě není nic co bych nezpochybňoval, snad kromě faktu mé vlastní existence. Ty snad o něčem nezpochybnitelném víš? :-)

Já jen jestli tu zase nemáme klasickou nelogickou zkratku:

Piži říká, že neví proč Irové hlasovali jak hlasovali a připouští tedy i možnost že hlasovali dobře, ze špatných pohnutek, z toho plyne, že piži říká, že Irové jsou debilové.

A následuje opět hádka o pižim pod článkem, který o něm není.

reaguj[9] pro Pizi
Kofola Pátek 13. 06. 2008, 23.01

Ty tady někde vidíš nějakou hádku? Já pouze konstatuji, že jsi nihilistický trouba, což je naprosto nezpochybnitelné a což ostatně sám přiznáváš. Čili žádná hádka ale naprostá shoda. ;-)

reaguj[10] Jejda,
Karel Jemelka mejl Sobota 14. 06. 2008, 21.54

[7] Honza:a já si vždy myslel, že tam jsou katolíci. Hm…

reaguj[11] K. Jemelkovi
Honza Sobota 14. 06. 2008, 22.13

…hm… A google ti dává za pravdu. Jako 150%. ateista v tom mám chaos. Vidím, že Tvé názory na výsledek Irského referenda mají zcela jistě nějaké jiné důvody. Omlouvám se za svůj úlet.

reaguj[12] Přijímám
Karel Jemelka mejl Sobota 14. 06. 2008, 23.55

[12] Honza:s konstatováním, že slušní lidé mohou být i 150%-ní ateisté.

reaguj[13]
hop Neděle 15. 06. 2008, 11.36

no slava…takze i do budoucna zustaneme nevyznamnou zemickou, ktera bude muste lizt do prdele USA/SSSR/Cine/kazdymu, kdo ma prahy

Ano, stop evropske integraci…samotni dokazeme vic nez dohromady…3× hura

reaguj[14] pro hop 14
pizi Neděle 15. 06. 2008, 18.32

A on ti někdo brání spolupracovat s někým v EU, když v EU nejsi? Spolupráce může být dobrovolná na základě oboustranné výhodnosti. Nebo nařízená, protože nevýhodná. Chceš spolupracovat se Zimbabwe na posilovaní společné měny? Nebo připouštíš, že ne každá spolupráce znamená, že dosáhneme víc?

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?