Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Smrt za kritiku islámu z ruky Allaha všeslitovného

Afghánský student odsouzen k trestu smrti

 

Motto: Afghánský student žurnalistiky byl odsouzen k trestu smrti za to, že kladl nepříjemné otázky a stáhl z internetu článek, kritizující postavení žen v islámu…

V Afghánistánu byl odsouzen k trestu smrti student žurnalistiky, který se provinil tím, že stáhl z internetu článek, který rozdával svým přátelům. Jeho případ sleduje dlouhodobě na svých internetových stránkách Svobodná Evropa.

V jednom z posledních článků je uvedena výpověď studenta, který tvrdí, že hrdelnímu rozsudku předcházelo mučení, jež mělo vynutit jeho doznání. Proviněním je urážka islámu.

 

 

Student se jmenuje Sajíd Parvíz Kambakš, je mu 24 let a obvinění striktně odmítá. On sám je muslim, dokonce je potomkem proroka Mohameda, a uvádí, že svoje náboženství ani svého předka by nikdy neurážel. Jeho postavení ale není jednoduché. Soud, který nad ním vynesl rozsudek, trval jenom pár minut a student neměl ani právní zastoupení.

Zatčen byl v říjnu, pak strávil několik měsíců v tvrdých vězeňských podmínkách. Až později byl jeho případ odevzdán z odlehlé provincie do Kábulu.

Ani potom ale nedokázal najít právního zástupce. Podle zdroje, blízkého celému případu, je pravděpodobné, že za tím je zastrašování nebo obavy potenciálních obhájců. Mají zřejmě strach z mocných mulláhů.

Mladého studenta se zastala mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, jež žádá jeho propuštění. Prezident Hamíd Karzaj přislíbil intervenci, nicméně prohlásil, že domácí soudní systém musí dostat prostor.

Agentura AP mezitím zveřejnila zápis ze soudního procesu z 18.května. Podle něj Kambakš narušil vyučování na univerzitě otázkami, týkajícími se práv žen v islámu. Současně šířil článek na dané téma. Student nicméně tvrdí, že se stal pouze obětním beránkem v politickém boji.

 

Araš Bikhoda – Bezbožný

Na webu Svobodné Evropy lze najít také informace o předmětném článku. Napsal ho Íránec Araš Bikhoda – jeho příjmení mluví za vše: znamená totiž v perštině „Bezbožný“. Jak konstatuje Svobodná Evropa, v samotném Íránu by to bylo nebezpečné jméno. Bikhoda ale žije v Evropě.

Je autorem publikace pod názvem Verše Koránu, jež diskriminují ženy. A přesně ta se dostala prostřednictvím internetu do rukou afghánského studenta. Bikhoda potvrdil, že článek na internet umístil, a současně vyjádřil politování nad Kambakšovým osudem.

Žádá afghánskou vládu, aby zabezpečila, že trest smrti nebude vykonán. Z právního ani morálního hlediska nicméně necítí za jeho případ žádnou odpovědnost. Připouští ale, že obsah jeho článku se může zdát některým lidem v islámských zemích jako rouhání nebo urážka islámu. A také, že publikování článku nebo jeho šíření může být proti zákonům v některých islámských zemích. Jde ale o osobní názory autora.

Bikhoda tají přesné místo svého pobytu z bezpečnostních důvodů. A dodává, že jeho článek pojednává o vážných problémech islámského světa. Afghánská ústava se například drží současně islámských hodnot i lidských práv. Podle některých expertů je to možné. Bikhoda ale tvrdí, že se to vzájemně vylučuje.

 

 

Jako příklad uvádí verše Koránu, jež jsou základem právní nadřazenosti mužů nad ženami nebo práva mužů mít více manželek.

 

Bikhoda tvrdí, že tyto citáty z Koránu přímo protiřečí zákonům a zvyklostem mezinárodního práva, a přitom upozorňuje na odvahu některých lidí v Afghánistánu, kteří jsou ochotni vyjadřovat vlastní názory i za cenu rizika.

  • Jsem rád, že Afghánistán má takové lidi jako je Kambakš, říká doslova s tím, že jeho případ upozorní na intoleranci, které jsou vystaveni intelektuálové v islámských společnostech. Místo argumentů a diskusí je vůči nim vyvíjeno násilí.

 

Muslimská boží spravedlnost

Podle soudců z Afghánistánu je podstatné to, že se Kambakš přiznal. Znamená to, že pouze prezident Karzaj mu může udělit milost. Není úplně jasné, jak odsouzený vypovídal, zda doplnil k článku staženému z internetu vlastní odstavce a nakolik to ovlivnilo rozsudek. Obavy o jeho osud ale vyjadřuje řada zahraničních organizací – konstatuje ve svém článku Svobodná Evropa.

 

AKTUALIZACE

Žurnalista Parvíz Kambakš si nakonec odnesl od soudu spolu s mnoha svými kolegy trest ve výši dvaceti let vězení pro urážku náboženského cítění… zdroj

Daniel Raus 30.05.2008  

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Eurábijská šifra IV.část Následující text: Multikulturní vražda ze cti »»»

Atllanka | Sobota 31. 05. 2008, 18.01 | Islám, Šarija, Afghanistán | trvalý odkaz | vytisknout | 2809x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Nelze přidávat nové komentáře.