Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Stalinské zrůdy - Grigorij Ordžonikidze

Krvavý služebník Sergo

 

Motto: Grigorij Ordžonikidze, řečený Sergo, žil v letech 1886–1937. Byl významným komunistickým funkcionářem bolševického Ruska, jeden z nejbližších spolupracovníků zrůdného Stalina, s nímž patřil do takzvané Kavkazské kliky.

 

Se Stalinem za mřížemi

Sergo Ordžonikidze, se narodil v gruzínském Charaguli v rodině zchudlé šlechty. Studoval nižší lékařství, takzvanou felčarskou školu, a právě na ní se v roce 1903 seznámil se sociálními demokraty a jejich bolševickou frakcí. Následoval život plný vyhnanství, útěků, emigrace a vyhnanství na nucené práce.

 

 

V případě Ordžonikidzeho stojí za zmínku, že během jednoho politického věznění v Baku potkal podobně zapáleného gruzínského revolucionáře Josifa Džugašviliho, později známého pod jménem Stalin.

Bez zajímavosti není ani to, že Ordžonikidze pobýval v roce 1909 v Teheránu, to když se pokoušel podnítit revoluční činnost v Persii. A za povšimnutí stojí i skutečnost, že v letech 1910 a 1911 studoval bolševickou školu v Paříži, kterou tam nechal zřídit Vladimir Iljič Lenin.

 

Trochu jsme to přehnali

Z vyhnanství z Baku se vrátil na jaře 1917 a ihned se zapojil do příprav bolševického povstání v Petrohradu. Stal se členem nejužšího vedení bolševické strany a jedním z nejbližších Stalinových spolupracovníků. S jeho jménem jsou spojeny první masové deportace obyvatelstva, které byly reakcí komunistů na odpor zemědělců proti kolektivizaci.

 

 

Například na podzim 1920 byl Ordžonikidze předsedou Revolučního výboru Severního Kavkazu a v jeho archivu se dochoval příkaz, jak postupovat proti vzpurným kozákům:

  • Vypálit městys Kalinovskaja, vystěhovat čtyři okolní městyse, mužské obyvatelstvo deportovat na sever, vyhostit děti, ženy a starce, zabrat všechen dobytek a zbylý majetek.

Když koncem léta 1922 vypuklo povstání proti bolševikům v Gruzii, potlačili ho společnými silami Ordžonikidze, tehdy první tajemník Strany bolševiků Zakavkazska, a pětadvacetiletý perspektivní čekistický velitel Lavrentij Berija.

Výsledek jejich akce? Během týdne nechali popravit 12,5 tisíce lidí, což poněkud znervóznilo i vedení strany v Moskvě, které Ordžonikidzeho požádalo, aby hromadné popravy už dál neprováděl. Možná jsme to trochu přehnali, připustil Ordžonikidze o dva roky později na jednání Ústředního výboru sovětské komunistické strany, když mu vyčítali, jak byly zásahy proti rolníkům v Gruzii tvrdé.

 

Stavělo se bez rozpočtu

Sergo stoupal po kariérním žebříčku, stal se ministrem těžkého průmyslu a zodpovídal za největší komunistické průmyslové projekty – a také za to, že při jejich realizaci byli masově nasazeni vězni z gulagu, kteří také masově umírali.

Ordžonikidzeho ministerstvo bylo v počátcích jakýmsi superministerstvem, ze kterého se až později vyčlenily jednotlivé významné resorty; na počátku třicátých let ale Ordžonikidze skutečně zodpovídal za industrializaci země. Stalinská propaganda ho v tomto smyslu označovala za organizátora vynikajících vítězství socialistického průmyslu.

 

 

Jeho postavení nebylo zdaleka jednoduché. Historik Oleg Chlevňuk napsal:

  • Během šíleného industrializačního závodu se pozapomnělo na základní ekonomické ukazatele.

V prosinci 1930 Ordžonikidze napsal do inspekčního memoranda:

  • Dokonce i klíčové průmyslové pilíře, jako Magnitogorsk, Kuzněcké metalurgické závody, Nižněnovgorodský automobilový závod či Bobrikovovy chemické závody, byly postaveny bez finančních plánů. V mnoha případech byly peníze utráceny bez jakéhokoliv rozpočtu. Účetnictví bylo chabé a zmatené. Nikdo nebyl schopen vyčíslit, kolik stála stavba Stalingradského traktorového závodu.

Stalin Ordžonikidzeho memorandum četl a jeho povrchní poznámky ukazují, že na tom, jak se věci mají, neměl v úmyslu cokoliv měnit.

 

Byla to sebevražda?

Ve druhé polovině 30. let dochází k určité změně. Roli zde hrálo několik faktorů. Patřila k nim nejspíš i Stalinova žárlivost na Ordžonikidzeho popularitu (průmyslové závody se předháněly v tom, který ponese jeho jméno) a zároveň určité meze Ordžonikidzeho loajality.

Tyto meze byly dosaženy ve chvíli, kdy se čistky prováděné tajnou policií NKVD dotkly jeho gruzínských příbuzných nebo klíčových zaměstnanců jeho ministerstva. Ordžonikidze neváhal za tyto lidi u Stalina často velmi emotivně intervenovat. To však byla jedna z věcí, které Stalin nesnášel.

Sám Ordžonikidze zemřel za nejasných okolností v únoru 1937. Oficiálně na zástavu srdce, neoficiálně na kulku, kterou si vpálil do hlavy po jednom zvláště bouřlivém setkání se Stalinem – a podle některých teorií dokonce onu pistoli držel v ruce někdo jiný; někdo, komu vadilo, že Ordžonikidze si u Stalina stěžuje například na Berijovo chování.

Serga Ordžonikidzeho připomíná v pořadu Portréty u příležitosti sto třiceti let od jeho narození historik Jan Adamec. Poslechněte si celý pořad:

 

 

zpracovalo st@tll

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

Nezapomeňte také navštívit náš archiv textů

 


««« Předchozí text: Ruská občanská válka Následující text: Kornilov, Kaledin, Pepeljajev »»»

Atllanka | Neděle 26. 06. 2022, 10.31 | Česko, Hyenismus, Sekty | trvalý odkaz | vytisknout | 2200x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] vzkaz pro Věru V.
Atllanka Středa 18. 06. 2008, 16.47

Napište mi svůj email a pošlu vám to video, server Veoh je dočasně v potížích, nevím, kdy se zobrazí. Je totiž v USA, a EU má pořád nějaké potíže s Cenzurou :)

reaguj[2] Video
Atllanka Pátek 20. 06. 2008, 08.47

Video Co vyprávěla Barbora je vyměněno… funguje :)

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?