Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Kdo byli Tři králové?

Král číslo dvě – generálmajor Josef Balabán

 

Josef Balabán se narodil 5. června 1894 v obci Obora u Dobříše. Prošel typickou vojenskou kariérou: za 1. světové války se stal příslušníkem našich legií v Rusku, poté důstojníkem československé armády (prošel řadou funkcí u útvarů dělostřelectva i ve štábech, zastával rovněž funkci přednosty oddělení na Ministerstvu národní obrany).

V jejích službách ho zastihly i osudné události roku 1938 a 1939. Tehdy byl už podplukovníkem, pracoval na MNO a po nacistické okupaci měl zajišťovat umísťování bývalých důstojníků do civilních zaměstnání. To však byla jen jedna – ta viditelná – část Balabánovy činnosti…

Od jara 1939 se totiž Balabán aktivně zapojil do odbojové organizace Obrana národa, od léta už byl členem užšího vedení a spolu s dalšími „králi” (mimo Josefa Balabána do legendární skupiny Tří králů ještě patřil Josef Mašín a Václav Morávek) se mu podařilo vybudovat především vynikající zpravodajskou a zároveň diverzní skupinu.

 

Čtěte Obrana národa aneb Konec politickým pohádkám

 

 

Tato skupina měla nejen síť v Praze, ale kontakty i v Brně, Plzni a dalších důležitých městech, a především převzala nejdůležitějšího agenta F. Moravce – proslulého Paula Thümmela alias agenta A–54. O to byly její depeše londýnské vládě, zahrnující pochopitelně i zprávy z Protektorátu, cennější. Historik PhDr. Petr Koura tvrdí, že význam zpráv od A–54 byl nejen tenkrát, ale i v době pozdější přeceňován. Říká se, že Thümmel byl pravděpodobně agentem tzv. operačního zastírání, což v překladu znamená, že mimo jiné dával k dispozici falešné informace zabalené do zpráv sice pravdivých, ale menšího významu.

 

 

Vrcholem jejich diverzních akcí byly dva bombové atentáty provedené v Berlíně. První z nich v lednu 1941 úspěšně zasáhl německé ministerstvo letectví a policejní ředitelství. Druhá diverzní akce v Berlíně byla proveden v únoru 1941 na berlínském Anhaltském nádraží a byla zamířena na vlak „druhého muže Třetí říše” Heinricha Himmlera, který unikl smrti jen náhodou (vlak pro technickou poruchu přijel na jiné nádraží). Tři králové z Obrany národa však byli spokojeni. Pokus o atentát na říšského vedoucího SS Himmlera vyvolal v nejvyšších nacistických kruzích mimořádný rozruch.

 

Vyšší princip mravní

 

Po tomto úspěchu se však začala kolem Balabána stahovat síť gestapa. Z obavy před infiltrací gestapa do největší odbojové organizace Ústřední vedení odboje domácího (ÚVOD) stačil ještě dát do provozu vlastní vysílačku. Při jedné z konspirativních schůzek s bývalými armádními rotmistry, mezi nimiž mělo Gestapo svého konfidenta jménem Nerad, byl 22. dubna 1941 po krátké přestřelce dopaden a zatčen. Vzdor bestiálně krutým výslechům nepodlehl, nic nevyzradil a dokonce se mu podařilo dezinformacemi získat čas, aby jeho přátelé mohli vysílačku přemístit. Když v Protektorátu nastoupil R. Heydrich a bylo vyhlášeno stanné právo, byl Josef Balabán odsouzen k trestu smrti. Dne 3. října roku 1941 (tedy před 66 lety) byl za prvního stanného práva v Praze–Ruzyni popraven.

 

 

Generál Josef Balabán je bezesporu pro další generace symbolem cti a statečnosti. Pamětní deska veliteli legendární odbojové skupiny Tři králové generálmajorovi in memoriam Josefu Balabánovi byla odhalena vloni 8. května ve Studentské ulici v Praze 6.

zpracovalo st@tll

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Jde především o Vaši budoucnost, tak nestůjte mimo

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Kdo byli Tři králové? Následující text: Kdo byli Tři králové? »»»

Atllanka | Úterý 25. 03. 2008, 11.25 | Česko, Osobnosti, Videa | trvalý odkaz | vytisknout | 2671x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Nelze přidávat nové komentáře.