Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Vágnerovci, Putinovi nájemní žoldáci

Ruské Války a jejich následky

 

Motto: Rusko soustavně prohlašuje, že je „mírotvorcem” a usiluje o mír. Od začátku vojenského konfliktu na Ukrajině v roce 2014 se neustále vypráví o „záchraně“ těch, které tato země údajně přichází chránit. Děje se to už desítky let a svět si toho prakticky nevšímal. Teprve odpor Ukrajiny včetně hrdinství ukrajinských vojáků světu ukázal, že se nejedná o lokální konflikt, ale o zcela globální válku.

1992–1993 – Rusko okupuje Podněstří

Po vyhlášení nezávislého Moldavska část země, v níž v té době sídlila vojenská základna s ruskou 14. armádou, vyhlásila nezávislost. Okamžitě zde zavládl režim vedený ruským generálem Lebeděm. Začala válka, po které se Podněstří proměnilo v nikým neuznanou šedou zónu v mezinárodní izolaci a se zničenou ekonomikou.

Během 20 měsíců války bylo zabito 364 až 913 ruských vojáků a žoldáků.

 

Proruští ozbrojenci z Podněstří čistí své zbraně v dubnu 1992 během bojů o město Dubossary. To se po válce též dostalo pod kontrolu neuznané republiky. Foto: Getty Images

1992–1993 – Rusko vyvolalo válku v Abcházii

14. srpna 1992 Rusko pomocí podpory separatistů vyvolalo válku mezi abchazskými separatisty a gruzínskou vládou. Ruské zbraně padly do rukou Abcházců, ruská letadla bombardovala civilní cíle na území kontrolovaném Gruzií a ruské válečné lodě byly poskytnuty k ostřelování Suchumi. Válka skončila odtržením Abcházie od Gruzie, což si Rusko přálo.

Během roku války bylo na abchazské straně (podporované Ruskem) zabito 2220 vojáků.

 

Muž ve městě Gori mezi obytnými domy zničenými ruskými bombami. Foto: Chris Hondros pro Getty Images

1994–1996 – První rusko-čečenská válka

Zatímco Rusko „pomáhalo“ jiným zemím přijít o jejich suverenitu a zesilovalo separatistické nálady, v samotném Rusku čečenský lid usiloval o nezávislost, což vyvolalo brutální válku. Kampaň v letech 1994–1995 skončila zničující bitvou o Groznyj. Ruské jednotky se pokusily ovládnout hornaté oblasti Čečenska. I přes jejich početní převahu v živé síle a ve výzbroji byli odraženi partyzánskou válkou. Demoralizace a odmítnutí brutální války společností přiměly vládu Borise Jelcina v roce 1996 zastavit palbu.

Během 20 měsíců války oficiálně zemřelo asi 5 000 ruských vojáků, podle Svazu výborů matek vojáků Ruska se jedná o 14 000.

 

Boj o prezidentský palác v Grozném v roce 1995. Foto: Michail Evstafijev

1999–2009 – Druhá rusko-čečenská válka

Druhá rusko-čečenská válka probíhala od léta 1999 do jara 2009. Boje propukly v Čečensku a pohraničních oblastech severního Kavkazu. První fáze války trvala do jara 2000 a skončila ustavením proruské čečenské vlády. Tím však válka neskončila. Následujících 9 let vedly ruské speciální služby válku proti povstaleckému hnutí na severním Kavkaze. Anna Politkovská, novinářka ukrajinského původu, o této válce napsala knihu a byla zavražděna v den Putinových narozenin v roce 2006. Je po ní pojmenován sál Evropského parlamentu v Bruselu.

Za 10 let ztratily jednotky Ruské federace podle oficiálních údajů 7 300 vojáků a žoldáků a podle Svazu výborů matek vojáků Ruska nejméně 14 000.

 

Fotto: Ruský voják na pozadí zničeného čečenského města

2008 – Rusko-gruzínská válka

8. srpna 2008 zahájila ruská vojska invazi do Gruzie ze separatistických republik Severní Osetie a Abcházie pod záminkou „ochrany obyvatelstva“. Během pěti dnů provedla ruská letadla více než 100 úderů na gruzínská města. Bomby byly svrženy na civilní oblasti, zabíjely a zraňovaly nevinné lidi. Od té doby je Jižní Osetie neuznanou republikou pod ruskou kontrolou.

Během 6 dnů války bylo zabito 170 ruských vojáků a žoldáků.

 

Cchinvali, Jižní Osetie. 10. srpna 2008. Foto ERA.

2015–2022 – Ruská invaze do Sýrie

Ruská invaze byla zlomovým bodem v občanské válce, která vypukla v Sýrii v roce 2011. Ještě začátkem roku 2015 směřovala vláda syrského prezidenta Bašára al-Asada ke kolapsu. Ruské zbraně, letecká podpora a ruská armáda posílily Asadovu diktaturu a zničily životy milionů lidí. Tento zásah na poslední chvíli pomohl Asadovi dosáhnout vojenské převahy nad rebely do konce roku 2017 a Rusko ho podporuje dodnes.

Během 6 let války zemřelo 321 až 444 ruských vojáků a žoldáků.

 

Vagnerovci v Sýrii

2014–2022 – Rusko-ukrajinská válka

Na jaře 2014 Rusko okupovalo Krym a pokusilo se vytvořit „lidové republiky“ na východní, jižní a střední Ukrajině. Ruští občané se pod rouškou „hnutí za nezávislost“ a za podpory ruských jednotek chopili moci v Doněcku a Luhansku. Ukrajina zahájila protiteroristickou operaci. Po těžkých bojích v letech 2014 a 2015 se nevyhlášená válka na východě Ukrajiny proměnila v „zamrzlý“ konflikt. 24. února 2022 Rusko oficiálně zaútočilo na Ukrajinu a označilo to za „operaci“.

Jen během pár dní této války bylo zabito více než 5000 ruských vojáků.

 

Kyborgové na letišti v Doněcku. Foto: Serhij Lojko

V roce 2022 má Ukrajina a s ní celý civilizovaný svět šanci ukončit vojenskou agresi bývalého impéria. Vše, čeho se Rusko na mezinárodním poli dotkne, se proměňuje v popel a utrpení. I když tomu říkají „mírové mise“ a „speciální operace“ na „ochranu rusky mluvícího nebo pravoslavného obyvatelstva“.

 

 

Putinovo nájemní žoldáci Vágnerovci

Když cestují do ciziny, vydává jim pasy stejná kancelář jako elitním agentům ruské rozvědky. Pokud jsou při akci zraněni, mají bezplatnou špičkovou péči na soukromých klinikách. Jejich hlavní stan sousedí se základnou armádní brigády zvláštního určení.

 

 

Oficiálně od nich dává Kreml ruce pryč, ale je veřejným tajemstvím, že pro Putina už dělali špinavou práci na Ukrajině v roce 2014, zabíjeli v Sýrii, Libyi, v Mali… Teď mají žoldnéři z tzv. Vagnerovy skupiny další vražednou misi: Zlikvidovat v Kyjevě prezidenta Volodymyra Zelenského.

Mluví se o nich jako o soukromé armádě, většina jich také skutečnou ruskou armádou nebo jinými bezpečnostními složkami prošla. „Nejsou to vojáci, jsou to vrazi. Bojují jako soukromníci, neplatí na ně řada standardních zákonů regulujících válčení,“ říká ale na adresu žoldáků působících v posledních dnech proti ukrajinskému režimu bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. Putin je využívá na špinavou práci ve jménu své agresivní politiky, dodává.

 

 

Protože nejsou oficiální armádou a pohybují se v „byznysu“, který je za hranicí všech možných (i ruských) zákonů a mezinárodních úmluv, jsou také informace o nich zahaleny z velké části mlhou. Všeobecně se nicméně vznik Vagnerovy skupiny datuje do roku 2014, kdy na počátku anexe Krymu působili její příslušníci jako takzvaní „zelení mužíčci“. Tedy vojáci bez označení, jejichž bojové aktivity ovšem mířily vždy ve prospěch ruských separatistů a proti oficiálnímu ukrajinskému režimu.

Mezi lety 2014 a 2018 prošlo skupinou Vagner přes pět tisíc osob, uvedl před časem web Armádní noviny. Podle téhož zdroje byli do skupiny nejčastěji verbováni veteráni z výsadkových a speciálních jednotek, kteří bojovali v Čečensku nebo Gruzii. Momentálně jsou jich podle některých zdrojů v okolí Kyjeva čtyři stovky a další se pohybují jinde na Ukrajině.

Zakladatelem obávané žoldnéřské bandy je bývalý podplukovník ruských speciálních jednotek Dmitrij Utkin. Vagner je jeho bojová přezdívka a pramení z jeho údajné záliby v hudbě Richarda Wagnera. Což zřejmě sedí – Wagnera měl rád i vůdce nacistického Německa Adolf Hitler, přičemž Utkin své sympatie k Třetí říši dává najevo například vytetovaným hákovým křížem, říšskou orlicí či znakem SS. Nic z toho ovšem nebránilo ruskému prezidentu Putinovi, který dnes hovoří o potřebě denacifikace Ukrajiny, aby v roce 2016 udělil Utkinovi řád za kuráž.

 

 

<span style=„font-leight: bold; color: #0000ff;“*I když se k Vagnerovi a spol. z oficiálních míst nikdo nezná, spojení s Kremlem dokazuje tolik indicií, že ho lze považovat za potvrzené. Podle platných ruských zákonů je činnost žoldáků protiprávní, nicméně jejich hlavní základna je v Krasnodarské oblasti hned vedle základny 10. brigády zvláštního určení vojenské rozvědky GRU.

Ta střeží i příjezdovou cestu ke kasárnám Vagnerovců. Ranění žoldnéři se léčí ve vojenských nemocnicích, ale třeba i v síti klinik, kde ve vedení jsou příbuzní a blízcí známí prezidenta Putina. Na zahraniční mise, kde nepřiznaně posilují ruský vliv, převáží soukromé ozbrojence ruská armádní letadla. Kromě Ukrajiny byli nasazeni například v Sýrii, Středoafrické republice, Libyii, Mozambiku, Súdánu… Mimochodem už od prosince je celá skupina na sankčním seznamu EU.

 

 

Další stopou ukazující na napojení na Kreml a osobně na prezidenta Putina, je údajné financování skupiny ze strany Jevgenije Pirožina. Oligarchovi se přezdívá Putinův šéfkuchař, protože jedna z jeho firem dodávala catering pro akce v Kremlu. On sám spojení s Vagnerovci popírá, nicméně jiná jeho společnost o nich loni vyrobila propagandistický film Granit.

 

 

V něm byli žoldáci, ve skutečnosti často vinění z vražd, mučení a krutostí vůči civilnímu obyvatelstvu, vykresleni jako zachránci a hrdinové. Jméno Vagnerovy skupiny sice v díle nezaznělo, ale i podle režiséra bylo při natáčení veřejným tajemstvím, že právě ona byla pro tvůrce předobrazem.

Motivem pro příslušnost ve skupině, které se také někdy přezdívá Putinova cizinecká legie, jsou prakticky výhradně peníze. Podle knižně vydaných vzpomínek jednoho z Vagnerovců si například v Sýrii mohl řadový nájemný bojovník vydělat kolem 90 tisíc rublů (cca 25 tisíc korun) a specialista skoro trojnásobek. Na ruské poměry slušné peníze. „Jsou to lidé, kteří válčení a bojování berou jako svůj životní styl,“ přidal jeden z dalších motivů generál Šedivý.

 

 

Čím je pro Kreml soukromá skupina několika tisícovek bojovníků vlastně zajímavá, když oficiálně má ruská armáda skoro milion vojáků a kvanta těch nejmodernějších zbraní a techniky?

Kouzlo je právě v neoficiálnosti – Kreml se může od všech operací Vagnerovců distancovat a tvářit se, že s jejich aktivitami nemá nic společného. Zároveň v případě ztrát nemusí čelit nespokojenosti ruské veřejnosti, jako kdyby se z akcí vraceli v rakvích uniformovaní vojáci regulérní armády.

Vagnerova skupina je momentálně kvůli svému angažmá na Ukrajině nejsledovanější soukromou armádou. Je však třeba říci, že není v žádném případě jediná svého druhu. Skupiny nájemných žoldáků zná historie od samotných začátků válčení. Často je přitom velmi obtížné rozlišit mezi agenturou, která zajišťuje svým klientům v konfliktní zemi například jen ochranu před útoky, poskytuje výcvik a poradenství místním bezpečnostním složkám, nebo se na místě přímo zapojuje do ozbrojených konfliktů.

 

 

Není to tak dlouho, kdy světová média plnila aféra spojená s americkou soukromou vojenskou společností Blackwater. Tu založil v roce 1997 bývalý příslušník speciálních jednotek Navy Seal a na smlouvu pracovala pro vládu USA například v Iráku. V roce 2007 její zaměstnanci dohlížející v Bagdádu na bezpečnost významné pracovnice amerického ministerstva zahraničí v nepřehledné a vyhrocené situaci zabili a zranili desítky civilistů. Viníci ovšem poté skončili v Americe před soudem. Zatím se nezdá, že by se něčeho podobného museli obávat Vagnerovci v Rusku.

zpracovalo st@tll volně dle zdroje

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

Nezapomeňte také navštívit náš archiv textů

 


««« Předchozí text: Stalinův hrůzostrašný projekt - Ostrov kanibalů Následující text: Muslimové a lidé Západu »»»

Atllanka | Neděle 7. 08. 2022, 06.02 | Islám, Šarija, Videa | trvalý odkaz | vytisknout | 3263x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?