Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Benjamin Kuras - Je naše zdraví statkem veřejným?

Česká národní choromyslnost opět rozčeřila stojaté vody socialismu

 

Motto: Podle jaké profesní, tržní či morální šablony platíme ze svých daní dvakrát atestovanému lékaři o polovinu nižší plat než je základní plat řadového poslance? Benjamin Kuras

 

Minimum duševního zdraví

Nedůstojná a degradující handrkovačka státu s lékaři za vydatné podpory médií ukázala, jak hluboce má národ pošramocené zdraví, především duševní. Národní duševní chorobou se ukázala být víra, že naše zdraví je veřejným statkem a že tudíž i v tržním kapitalismu musí ze všech profesí zrovna lékař (a zdravotní sestra) zůstávat navždy člověkem socialistickým, nám kdykoli na lusknutí prstem zdarma pokorně sloužícím.

Buzení pseudovlasteneckých nálad typu „opustíš-li mě, zahyneš“, kterému se nedokázaly vyhnout ani špičky české politiky, bylo této choroby mimořádně kýčovitým projevem.

Za celou tu dobu se národ zapomněl zeptat tu nejdůležitější otázku: Podle jaké profesní, tržní či morální šablony platíme ze svých daní dvakrát atestovanému lékaři o polovinu nižší plat než je základní plat řadového poslance? Je opravdu možné, že si národ cení politiků dvojnásob víc než lékařů?

Nebo si lékařů ceníme jen do té doby, než se ozvou s otázkou, zda by si po šesti letech studia a neustálé aktualizaci odborností zasloužili o pár korun víc než uklízečka? A pak jim pohrozíme stanným právem a vynadáme vyděračů, vlastizrádců a sprosťáků? Nacházíme snad mezi nimi víc hulvátů než mezi ostatními? Nebo se spíš někdy divíme, jak si při své časové přepracovanosti a nervozitě z osobní trestní odpovědnosti za daných okolností dokáží uchovat zdvořilost, lidskou důstojnost, ohleduplnost a smysl pro povinnost?

Zamyslel se někdy někdo, proč tu a tam některému lékaři nějaké to hulvátství ulítne? Český lékař dnes žije v začarovaném kruhu přepracovanosti a nedostatku kultury. Od lékařských přátel své generace, kteří patřili mezi vzdělaneckou elitu – sečtělou, znalou klasické hudby a divadla, ve volných chvílích i píšící poezii a povídky nebo malující obrazy – si dodnes pamatuji toto vysvětlení: „Lékař je ve své práci konfrontován věcmi tak depresivními, že se potřebuje pravidelně povzbuzovat něčím oduševnělým a sublimním.“

 

Benjamin Kuras o ISLÁMU

 

To dnes nestíhá časově ani finančně, na rozdíl od lékařských generací předkomunistických a všech generací lékařů v zemích s tržním kapitalismem revolucemi nepřerušeným. Tam si lékařství přirozeně udrželo status profese nejen ctěné, nýbrž i odměňované. Lékař s platem menším než politik je tam nevídaná kuriozita.

Čeští lékaři, zamrzlí v socialistickém národním myšlení dávno nefungujícím v ostatní ekonomice, nežádají platy kolegů západních, jen důstojné narovnání svého odvěkého statusu v rámci platových tarifů zdejších. A trochu tvrdě zasloužené úcty. Ne každý lékař může za polepšením utéct do politiky, jak se u mnohých stalo populárním řešením.

Národní choromyslnost ve vztahu k zdravotnictví se projevila už v reakcích na Julínkových třicet korun, které měly profiltrovat hypochondry, aby zbývalo víc času na vážně nemocné. Místo psychicky vyšinutých reklam ve stejné době „sladících Evropu“ stačilo ukázat pár hereckých tváří z lékařského televizního seriálu se sloganem „Opravdu pro vás hodina lékařova času nemá hodnotu jedné kávy?“

Jenže k tomu by bývalo potřeba alespoň minimum duševního zdraví. Až to se někdy obnoví, možná nás překvapí, kolik se najde občanových peněz stále mizejících do neznáma.

Benjamin Kuras – 28. 02. 2011

 

 

Související texty

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Václav Klaus, Bátora a Konzervatizmus Následující text: Jsme nevděčná chátra? »»»

Atllanka | Úterý 1. 03. 2011, 09.00 | Čecháčkovství, Politika, Česko | trvalý odkaz | vytisknout | 5298x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] Drobnost
M Pondělí 7. 03. 2011, 08.32

Má to jen jednu chybu nenáme lékaře ale doktory(lékař je od slova léčit).

Dnešní systém je pln jedinců s doktorským diplomem kterí místo aby léčili tak jednají jak jednají.

Ve starověké číně byl lékař placen v době když byla jeho vesnice zdravá,když byli lidé nemocní tak se lékař musel snažit aby to trvalo co nejméně neb za ty nemocné mu příjem klesl.Takže když onemocněla celá ves krom něho tak byl bez platu.

Dnes jsou doktoři odměňováni za to že nekoho vyšetří napíšou recept propečou rengénem( v době jiných vyšetřovacích metod je užívání rengénu zbytečné a naopak zdraví ohrožující),tady je dobré připomenout jak dopadl jeden ze zamestnanců Edisona jež byl nadšen tehdy novinkou rengenovými snímky tak fotil vše co šlo jen to držel v rukách takže mu je díky tomu museli amputovat,díky tomu edison potom odmítal veškérá rengenová vyšetření.

Jsou placeni ve výsledku za to že do vás narvou co nejvíce farmaceutických přípravků které svím složením ve výsledku spolu zdraví ještě více ničí. Takže spíše je k zamyšlení jestli potřebujeme jedince s doktorským diplomem kteří neléčí buď záměrně nebo z blbosti neb nereagují na nové objevy.

Závěrem nevím na co přísahají dnešní dotoři ale na Hippokratésovu přísahu bych moc nevsázel.

[2] Bóže ty máš dost!
Janka Úterý 8. 03. 2011, 12.30

[1] M:Přečti si to po sobě negramote a pak mi odpověz na otázku: K čemu jsi společnosti ty, když ses ani nenaučil psát?

[3] Milá Janko,
Karel Jemelka mejl Úterý 8. 03. 2011, 23.04

[2] Janka:Domnívám se, že není důležitá forma, ale obsah sdělení. Na Tvém místě bych onoho „negramotu“ vzal omluvou zpět. Chyba je totiž v Tobě a ve Tvé definici gramotnosti. Máš něco faktického k tomu co M napsal?

[4]
M Středa 9. 03. 2011, 08.17

[2] Janka:A věcně obsahově to zhodnotit neumíš??? Ale urážet jo.

[5] Milá Janko
Karel Jemelka mejl Čtvrtek 10. 03. 2011, 20.04

[4] M:Domnívám se, že Tvůj příspěvek jsem zhodnotil věcně i obsahově. A urazil jsem Tě? Čím?

[6]
M Pondělí 14. 03. 2011, 14.30

[5] Karel Jemelka: osobo Karel Jemelka reakce z 9. 03. 2011, 08.17 se netýkala vás ale reakce osoby Janka Úterý 8. 03. 2011, 12.30

[7] Jasně
Karel Jemelka mejl Úterý 15. 03. 2011, 00.07

[6] M:osobo. Spletl jsem se. Promiň osobo.

Nelze přidávat nové komentáře.