Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Svazky.cz a vítězství Stanislava Pence

Vážení přátelé..

 

Motto: Tak jsem po roce a půl vyhrál spor, v kterém mi ve správním řízení hrozila až 10 milionová pokuta. Dne 16.2.2011 toto rozhodnutí nabude právní moci… Stanislav Penc

 

O co šlo?

Zveřejnil jsem databázi z činnosti StB, nazvanou Evidence zájmových osob EZO, tedy databázi lidí, o které měla komunistická tajná bezpečnost z jakýchkoliv důvodů zájem.

Součástí této databáze, která je umístěna na stránkách svazky.cz je i odkaz na archivní nebo svazkové číslo, které slouží k lepšímu vyhledání případného materiálu v archivu. Udělal jsem to proto, že tak neučinil k tomu vytvořený Ústav pro studium totalitních režimů a jemu podřízená instituce Archiv bezpečnostních složek. Obě instituce naopak ústy svých ředitelů tvrdily, že databázi EZO nelze zveřejnit a že se nejedná o archiválii.

 

Proč o tom píši?

Jelikož o hrozící pokutě a o hypotéze, že jsem zveřejněním porušil zákon, informovala v podstatě všechna média několikrát včetně veřejnoprávní televize a rádia. Ovšem o výsledku, tedy o tom, že jsem se porušení zákona nedopustil, již neinformoval nikdo.

V této věci využívám svého práva a dnes žádám všechna média, která o případu informovala, o dodatečné sdělení dle tiskového zákona, že zveřejnění materiálů, které pocházejí z dob komunistické totality a obsahuji osobní data, není dle Úřadu pro ochranu osobních údajů (UOOU) porušením zákona. Rozhodnutí je uvedeno zde

V této souvislosti mi jde o to, aby se něco podobného již nikomu stát nemohlo, a aby jasné protiprávní jednání tehdejšího inspektora UOOU Miloše Šnytra, jeho nadřízeného Igora Němce a funkcionářů USTR a ABS Pavla Žáčka, Ladislava Bukovszkého a Daniela Hermana neprošlo bez postihu. Ve věci posledně jmenovaného jsem se obrátil na radu USTR v otevřeném dopise

Adresoval jsem jim dopis s popisem jeho protiprávního jednání, které poškozovalo mojí osobu, s žádostí o veřejnou omluvu prostřednictvím sdělovacích prostředků. Když tak do určité doby neučiní, jsem připraven podat podnět k občanskoprávnímu soudu a podat podnět v rovině trestně právní.

 

 

Zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu z července 1993, konstatuje, že komunistický režim byl zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný. Zákon dále říká, že se na případné potrestání viníků té doby nevztahuje promlčení. V neposlední řadě morálně uznává odboj proti tomuto totalitnímu režimu a konstatuje, že každý, kdo se proti tomuto režimu postavil, si zaslouží úctu a morální zadostiučinění.

Uvádím to zde proto, že právě v parlamentu probíhá diskuze o zákonu o III. odboji, který ve svých důsledcích povede jen k rozdělení statečných do dvou kategorií, a má tím vytvořit pracovní náplň pro nefunkční ÚSTR, který svojí dosavadní činností popírá smysl svého vzniku. V této souvislosti je potřeba dodat alespoň dvě věci.

Dodnes žádná státní instituce nezveřejnila seznam příslušníků StB a Lidových milicí. Materiály parlamentní komise k vyšetření události 17. listopadu 1989 dodnes nejsou přístupné veřejnosti a z cca 400 v té době vyslýchaných dalo souhlas se seznámením se s výpovědí jen 10 z nich. Většina násilníků a organizátorů represí se díky laxnosti státních orgánů dnešního režimu nedostala před soud.

Nejen vzhledem k tomu, že zmiňované instituce neplní svoje poslání a že na vypořádání a pochopení totalitní minulosti se ve velkém podílejí funkcionáři SSM a členové KSČ, jsem zahájil přípravu na vznik občanského sdružení, které si do svého vínku bere především to, aby nedávná minulost nebyla překrucována a abychom se, jako při komunistickém výkladu dějin, nedozvěděli za pár let, že vše bylo jinak. Má-li někdo z adresátů tohoto dopisu chuť se na práci tohoto vznikajícího sdružení podílet, neváhejte mě kontaktovat.

Se srdečným pozdravem Stanislav Penc svazky.cz 

 

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

 

Čtěte také:

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Dobré ráno, Egypte! Následující text: Václav Klaus, Bátora a Konzervatizmus »»»

Atllanka | Úterý 15. 02. 2011, 18.59 | Israel, Politika, Historie | trvalý odkaz | vytisknout | 3150x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1]
poiuz Čtvrtek 17. 02. 2011, 00.34

Článek je výborný a také si vážím osobního přístupu Stanislava Pence. Jenže ruku ne srdce, koho doopravdy v dnešní době opravdu zajímají křivdy spáchané minulým režimem?

Situace se za posledních dvacet let natolik změnila, že tyto informace již nikoho nezajímají.

Porevoluční generace totalitu nezná a nerozumí ji.

Ti, co zažili totalitu a polistopadový vývoj neměli na zaobírání se minulostí čas.

Toto téma „činnosti StB“ a dalších je již pouhopouhou historickou kuriozitou.

[2] Nesouhlasím!
Královna Čtvrtek 17. 02. 2011, 10.11

[1] poiuz: Mě to zajímá a je mi 23 let. A zajímá mě to nejenom proto, aby se tato situace neopakovala, ale hlavně, abych mohla jednou svoje děti učit, že být poctivý a slušný se vyplácí. Protože jestli to my je nenaučíme, oni naučí nás co to je zlo. A nejen nás, i sebe a svoje děti zavlečou do nové ještě strašnější totality. Nelze stavět něco krásného na shnilých kořenech.

Nelze přidávat nové komentáře.