Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Stalinské zrůdy: Vjačeslav Skrjabin - Molotov

Stalinovi sloužil i přesto, že poslal jeho ženu do gulagu

 

Prolog: Krutý Molotov sice nezvládal vyslovit svoje jméno – Skrjabin, ale rozsudky smrti, ty podepisoval rychlostí blesku. Přesto ho Stalin neměl rád a dokonce mu dal zavřít do gulagu i jeho milovanou manželku Polinu.

Každý, kdo se jen trošku zajímá o dějiny, moc dobře ví, že Lenin se ve skutečnosti jmenoval Uljanov, Stalina ve škole vyvolávali jako Džugašviliho, nebo že říjnová revoluce byla z našeho pohledu vlastně tak trochu v listopadu.

Může tedy někoho ještě překvapit, že Hrdina socialistické práce, komunistický vůdce, revolucionář a mimo jiné třeba také svého času ministr zahraničních věcí SSSR Vjačeslav Michajlovič Molotov se vlastně vůbec Molotov nejmenoval? Ke změně příjmení má každý svůj důvod, třeba i ten, že to svoje původní vyslovuje jen velmi těžko.

 

Mladý houslista

Malý Vjačeslav se narodil v roce 1890 do slušně zajištěné aristokratické rodiny, obdarované celkem deseti dětmi, on byl v pořadí šestým. Byl rebel už jako malý chlapec, v sedmi letech jej vyhodili ze školy za chuligánství. Jeho otec na něj byl velmi tvrdý, často jej prý bil, a to i bičíkem.

 

 

Kdo by ale v mladém talentovaném chlapci, který se učil hrát na housle, hledal budoucího revolucionáře? A přesto se poměrně brzy připojil k radikální skupině mladých lidí, kteří tíhli k bolševickým myšlenkám. A jak se ukázalo, tahle cesta měla vést vzhůru, i když nebyla tak docela přímá. Už v 19 letech byl za svoji činnost zatčen a poslán do Vologdy, ale po dvou letech byl zpět, tentokrát v redakci prvních bolševických novin Pravda.

 

Proč právě Molotov?

První světovou válku prožil Skrjabin pod různými pseudonymy, falšoval doklady a schovával se, aby nemusel na frontu. V roce 1915 se prvně objevuje pod jménem Molotov, což jeho vnuk historik a politolog komentoval slovy:

  • Molotov, to znělo docela proletářsky, průmyslově, což mělo apelovat na dělníky (molot znamená v ruštině kladivo), kteří neměli rádi straníky z řad inteligence. Druhý důvod je docela jednoduchý. Pro mého dědu to bylo snazší ho vyslovit. Ve slově Skrjabin první tři souhláskové zvuky nemohl vykoktat, zvláště když měl starosti.

 

Stalinovo kladivo

Svoji nesmazatelnou stopu v dějinách zanechal tento velice krutý člověk především tím, že 24. srpna 1939 ve dvě hodiny ráno podepsal smlouvu s nacistickým Německem, pro niž se později vžilo označení Pakt Molotov-Ribbentrop a která ve svém důsledku odstranila z cesty Adolfu Hitlerovi poslední překážku pro rozpoutání 2. světové války.

Samotné uzavření dohody mezi Stalinovou a Hitlerovou říší, která obsahovala ještě tajný protokol o rozdělení sfér vlivu a území mezi Černým a Baltským mořem, mimo jiné i zničení a rozdělení Polska, bylo v létě 1939 diplomatickou senzací a velkým triumfem agresivní německé zahraniční politiky, kterou vedl Joachim von Ribbentrop.

 

 

Důsledky však byly zničující. 1. září 1939 přepadli Němci Polsko a o necelé tři týdny později do jeho východní části vpadla rudá armáda. Západní mocnosti sice Německu 3. září vyhlásily válku, ale zůstalo jen u slov. Osud Polska byl tak po pár týdnech zpečetěn.

Molotov společně s von Ribbentropem zpečetili však osud nejen Polska, ale i dalších území mezi oběma říšemi. Jednalo se například o Pobaltí, Besarábii a další. Jedním z důsledků onoho paktu bylo i vypuknutí tzv. Zimní války, v níž 30. listopadu 1939 napadl Sovětský svaz Finsko.

 

 

Jeho jméno si u nás vybavíme také hlavně v souvislosti s takzvaným Molotovovým koktejlem, zápalnou lahví, která se stala oblíbenou improvizovanou zbraní, protože ji jde vyrobit velmi snadno – stačí k tomu jen křehká nádoba, hořlavina a cokoli, co poslouží jako knot. Jenže pokud jste si mysleli, že se takhle jmenuje, protože ji Molotov vynalezl anebo třeba jen na jeho počest, tak vás musíme vyvést z omylu. Ve skutečnosti tohle jméno mělo všechno jen ne dělat Molotovovi čest.

První zápalné lahve se objevily ve třicátých letech 20. století ve Španělsku, tenhle konkrétní název jim ale dali až Finové během takzvané zimní války, kdy bojovali se Sovětským svazem. Ruské síly tehdy napadly Finsko, aniž by vyhlásily ozbrojený konflikt; když se ale začaly objevovat zprávy, že SSSR zemi bombarduje, prohlásil Molotov, že Sovětský svaz shazuje ve Finsku pouze humanitární pomoc, například potraviny. A Finové, kteří mají smysl pro humor ne nepodobný tomu našemu, pak ironicky překřtili obrovské letecké pumy RRAB-3 na Molotovův košík s chlebem.

Proto když Finové začali v boji s těžkou technikou SSSR využívat zápalné lahve, které byly mimochodem často jejich jedinou dostupnou protitankovou zbraní, začali jim říkat „Koktejl pro Molotova“ a nakonec z tohoto názvu vznikl výraz „Molotovův koktejl“, který se jako název pro zápalnou lahev užívá téměř po celém světě. Finové tak paradoxně jméno muže, kterého nenáviděli snad ještě víc než samotného Stalina, ještě proslavili.

Molotov se účastnil jednání s Velkou Británií, se Spojenými státy, byl na Teheránské, Jaltské i Postupimské konferenci, podepsal Pařížskou mírovou smlouvu v roce 1947, ale tehdy ještě nikdo nevěděl, že o sedm let dříve se jeho podpis objevil také pod příkazem, na jehož základě byl proveden strašlivý Katyňský masakr, který přinesl krutou smrt až 28 tisícům Poláků.

 

 

Tehdy už měl za sebou i velké zkušenosti, bohužel pro obyvatele Ukrajiny, když se v předchozích letech podílel na organizaci masového teroru a represí na lidech vlastního národa, jako na třídních nepřátelích.

 

Rozsudky smrti jako na běžícím pásu

Brzy se stal nejaktivnějším v podepisování přímých rozsudků smrti – na své konto si jich připsal plných 372, čímž překonal i samotého Stalina. Přes to všechno ho Stalin neměl rád (ačkoliv se Molotov stal mimo jiné i ministrem zahraničních věcí) a kde mohl, tam Molotova kritizoval nebo jej ponižoval i před jeho podřízenými.

A Molotov se ho bál. Dokonce se ho bál natolik, že se nedokázal vzepřít ani proti zatčení své vlastní milované ženy Poliny, kterou v roce 1949 obvinili z účasti v Židovském antifašistickém výboru. Její manžel k tomu ze strachu raději mlčel, i když to pro něj byla velká tragédie.

 


Polina byla původem z židovské krejčovské rodiny. Od roku 1910 pracovala v továrně na cigarety v Jekatěrinoslavi, v roce 1917 jako pokladní v lékárně. Roku 1921 se provdala za Vjačeslava Molotova. Během Velké vlastenecké války roku 1942 byla aktivistkou Židovského protifašistického výboru.

Po válce se dostala do nemilosti, kvůli Stalinovu postoji k Židům. Manželství bylo na Stalinův nátlak rozvedeno, v prosinci 1948 byla vyloučena ze strany a počátkem roku 1949 uvězněna v gulagu, kde setrvala až do Stalinovy smrti v roce 1953.

Když se pak ptali Molotova, co by chtěl k narozeninám, jen tiše řekl: Polinu.. Vyhověli mu, a oni se dali znovu dohromady. Polina pak zemřela v Moskvě dne 1. dubna 1970, a pochována je na Novoděvičím hřbitově.


 

Neshodl se ani s Chruščovem

Zdálo by se, že po Stalinově smrti se Molotov znovu nadechl, dokonce i manželka byla propuštěna, ale netrvalo to dlouho. Jeho vystoupení proti Nikitovi Chruščovovi mělo za následek vyloučení nejprve z vedení a potom i ze samotné komunistické strany a přidělení nového místa.

Stal se velvyslancem v Mongolsku. Těžko říct, jak velkou radost z toho měl. Přesto až do konce svého života zůstal stalinistou, stejně jako jeho žena, která až do své smrti Stalina fanaticky obhajovala, i když ji nechal zavřít do toho gulagu.

 

 

Podle pamětníků vždy, když s někým pil, pronesl přípitek: Soudruhu Stalinovi, pro Polinu, za komunismus! Tomu se říká oddanost až za hrob, panečku!

Jako jeden z mála bolševiků nebyl nikdy odsouzen v žádném procesu, přežil všechny čistky a konec života ho zastihl v 96 letech, a to i přesto, že v průběhu života měl prodělat neuvěřitelných sedm infarktů. Ve stáří ho však dohnal Alzheimer, před kterým se mu nepodařilo utéct. Posledních několik měsíců života tak již prožil v nemocnici, a zřejmě už o sobě ani moc nevěděl. Smrt k němu byla, narozdíl od toho jak se on sám choval k jiných, milosrdná.

zpracovalo st@tll

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

Nezapomeňte také navštívit náš archiv textů

 


««« Předchozí text: Užitečný idiot Maxim Peškov - Gorkij Následující text: Leninův užitečný idiot - Sverdlov »»»

Atllanka | Pondělí 4. 07. 2022, 11.34 | Islamizace, Videa, Česko | trvalý odkaz | vytisknout | 15198x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Rašisti!
Karamela Neděle 12. 06. 2011, 09.36

RuSSaci byli a jsou a vzdy budou svine!

reaguj[2]
Honza Pondělí 13. 06. 2011, 20.46

Milá Karamelko, my Evropané se hned tak nelekneme, a když na to přijde, dovedeme zadupat do země kdejakýho fašistu, neboj!

reaguj[3] Karamelo!
Pepa Neděle 15. 01. 2012, 01.47

Táhni do prdele ty krávo!

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?