Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Zničíme po Karlově mostě i Klementinum!?

Jsme zdegenerovaný národ, který si ničeho neváží!?

 

Motto: Celý život hledáme výjimečného člověka místo toho, abychom vyjímečné lidi okolo sebe rozpoznali a hlavně uznali…

 

Místo chobotnice na Letné bude modernizováno Klementinum

Pražské Klementinum se do pěti let promění v moderní Národní knihovnu. Zásadní obnova současného sídla Národní knihovny už začala a státní pokladnu vyjde na dvě miliardy korun.

 

 

Za tuto částku měla na pražské Letné vyrůst chobotnice podle návrhu Jana Kaplického. V barokním areálu zůstane centrum služeb i nejčastěji žádané knihy. Sklady se přemístí už příští rok na podzim do nových depozitářů v Hostivaři.

Dvě starší dámy, které jsem potkala v prostorách Národní knihovny, se shodují, že budova rekonstrukci potřebuje. „Budeme se snažit, aby provoz knihovny byl omezen minimálně,“ slibuje všem uživatelům ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka.

Obnova Klementina je rozložena do pěti etap. Na první už bylo vydáno stavební povolení a práce začaly. Během ní se opraví nárožní budova u Mariánského náměstí, Zrcadlová kaple a Barokní sál. „Pokud všechno klapne, revitalizace by měla být hotova do roku 2015,“ řekl ředitel.

Klementinum získá do pěti let nový kabát za necelé dvě miliardy korun, v něm bude uloženo dva a půl miliónu svazků, které si lidé nejčastěji půjčují. Budou tady studovny i čítárny. Sklady knih budou ovšem v nových depozitářích v Hostivaři. Ty budou státní pokladnu stát miliardu korun. Knihovna hostivařské pozemky koupila už loni. Knihy by se do nových prostor měly přemístit do podzimu příštího roku.

 

 

Z Klementina by se tak podle nejnovějších plánů měla stát nová knihovna místo té, která měla podle návrhu Jana Kaplického vyrůst na Letné. Ale když se setkáte s některými zaměstnanci knihovny, jsou vůči tomuto záměru skeptičtí.

 

Jeden ze zaměstnanců tvrdí:

  • Řeči o tom, jak je možné z Klementina udělat soudobou knihovnu, by možná byly reálné pro nějakou menší knihovnu. Narážím na to, zda je možné do tak starého objektu dělat tak velké zásahy, které by byly nutné. Například před lety jsme navrhovali vyměnit stávající lampy ve všeobecné studovně, protože jsou v naprosto nevyhovujícím stavu, za modernější. Památkáři nám to však nedovolili…

 

Do toho, jak se druhý největší historický areál v Praze promění, budou mimo stavebníků, architektů i členů Národní knihovny zásadně mluvit památkáři.

 

Vedoucí odboru péče o památkový fond Pavel Jerie:

  • Ze začátku jsme měli větší obavy, než máme teď, protože se postupně vytřibují názory, jak k tomu přistoupit..
  • Obáváme se zásahů do podzemí, protože se ví, že některé části Klementina jsou nedotčenou archeologickou lokalitou. To se týká zejména garáží.

 

Obáváme se toho, jestli se všechno podaří zkoordinovat tak, aby nedošlo k poškození některých částí historické výzdoby, tedy koordinace firmy s restaurátory a podobně…

 

 

Pavel Jerie tak naráží na předešlé úvahy o proražení průčelí ve výši dvou podlaží pro vchod do knihovny z Platnéřské ulice nebo likvidace haly služeb podle návrhu architekta Ladislava Machoně.

 

Teď se památkáři obávají budování podzemních garáži pod barokním areálem:

  • Architektonických vstupů tady bude málo. Jak budou řešeny, je ještě otázka. Jestli nebude vypsána soutěž nebo hledání autora některých výraznějších architektonických zásahů, nového nástupu a podobně.
  • Oproti původní vizi, kdy se počítalo se zasklíváním nádvoří, probouráním nového nástupu z Platnéřské ulice a tak dále, všechno ustupuje ve prospěch obnovy technologií, zlepšení klimatických poměrů, vyčištění dispozic a řešení provozních vazeb – dodal Pavel Jerie.

Michaela Vetešková 

Související texty:

 

Perlička na dně Atllanky

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Když duchovní odpaluje bomby Následující text: Ivanovy Karlovy Vary »»»

Atllanka | Sobota 17. 04. 2010, 11.10 | Česko, Blbost lidská, Korupce | trvalý odkaz | vytisknout | 2913x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?