Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Luděk Nekuda

Motto: Mnozí z těch, co žijí, by zasluhovali smrt. A mnozí z těch, co zemřeli, by si zasloužili žít. John Ronald Reuel Tolkien 1892–1973

 

 

Úplně zbytečná smrt zklamaného Luďka Nekudy

V osmdesátých letech patřil ke známým osobnostem českého showbyznysu. Kabaretiér, autor písniček, muzikant, zpěvák, herec, moderátor, televizní dramaturg… Výčet jeho profesí byl hodně dlouhý.

Veřejnost si ho cenila hlavně jako inteligentního vtipného baviče, jehož homor nesklouzával k laciné hospodské lidovosti. Rád si pohrával se slovíčky jak v písničkách, tak v zábavných scénkách, bohatost češtiny ho velmi inspirovala. O to smutnější a zbytečnější potom byla jeho tragická smrt před 25 lety, 10. března 1988.

 

 

Luděk Nekuda se narodil 10. října 1942 v Ostravě. Měl nakročeno stát se lékařem, udělal přijímačky na medicínu, ale nakonec vystudoval ostravskou pedagogickou fakultu (ruský jazyk a hudební výchova). V roce 1961 spoluzakládal ostravské divadélko malých forem Pod okapem, kde účinkoval coby zpěvák a trumpetista. V té době začal skládat, textovat a nahrávat své první písničky a objevoval se i v někdejší Československé televizi. Od roku 1967 hostoval v Divadle Semafor, kde účinkoval v hrách Poslední štace a Tak co, pane barone.

V roce 1969 přesídlil do Prahy. Pracoval pak jako rozhlasový moderátor v pořadu Mikrofórum a Dobré ráno na někdejší rozhlasové stanici Hvězda, a vystupoval pohostinsky s kapelou Rangers – Plavci, kde hrál, zpíval a uváděl koncerty.

Od roku 1980 působil coby dramaturg v redakci zábavy Československé televize. Vytvářel tady a uváděl společně s Jiřím Císlerem vlastní, tehdy nekonvenčně pojatý zábavní pořad Sešlost, kam si zval různé zajímavé hosty.

 

 

A právě velmi populární Sešlost se mu stala osudnou. Při jedné z tehdejších televizních schvalovaček, 6. března 1988, tedy rok před pádem komunistického režimu, mu cenzoři neschválili další díl tohoto pořadu. Vytýkali mu politicky nevhodný obsah, který nepustili na obrazovku.

 

 

Naštvaný Nekuda přišel domů ve velmi rozmrzelém rozpoložení, najedl se a pak odešel zapít zklamání k sousedovi, který bydlel ve stejném domě. Když se pak v povznesené náladě vracel po schodech domů, spadl a způsobil si těžké zranění lebky a mozku. V bezvědomí byl převezen do nemocnice, kde 10. března zemřel. Až dodatečně se zjistilo, že příčinou smrti bylo nejspíš krvácení do mozku, která bylo tehdejšími lékaři zanedbáno.

st@tll 2015

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u vrchnosti tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Jde především o Vaši budoucnost, tak nestůjte mimo

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před agresivním reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 1047x