Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Druhá arabská intifáda

Druhá arabská intifáda v roce 2000

 

Koncem září 2000 vypukla arabská intifáda nanovo v plné míře. Záminkou byla návštěva Chrámové hory, kterou vykonal tehdejší předseda strany Likud a ministr Barakovy vlády Ariel Šaron. Jako občan Izraele měl právo navštívit kterékoliv veřejné místo ve své zemi, kterým chrámové náměstí v Jeruzalémě bezesporu je. Přesto svoji návštěvu (která se konala za přísných bezpečnostních opatření) předem projednal s palestinskými bezpečnostními složkami, aby předešel jakýmkoliv incidentům.

Nepokoje, ke kterým nakonec došlo, vyvolali muslimští poutníci, kteří byli překvapeni a rozhořčeni přítomností izraelského politika na místech, kam Židé obvykle nechodí (22). Muslimové, kteří se modlili v okolí obou tamních mešit, napadli Šaronův doprovod kamením a tyčemi, poté co byl vážně zraněn velitel jeruzalémských bezpečnostních složek, dostali vojáci povolení použít zbraně a střílet gumovými projektily.

 

 • Na izraelské straně zůstalo 25 zraněných vojáků a policistů na druhé straně 20 zraněných Arabů.
 • Krátce poté, co se izraelské síly stáhly zpět, zaútočili muslimští poutníci házením velkých kamenů dolů z Chrámové hory na Židy modlící se pod nimi u Zdi nářků.
 • Situace se stávala nepřehlednou.
 • V úvodních kázáních před večerními modlitbami byly tisíce muslimů vyzývány k dalším násilnostem.
 • V následujících dnech se povstání rozšířilo na celé palestinské oblasti.
 • Na mnoha místech Palestinci střelbou napadli izraelské hlídky a kontrolní stanoviště.
 • K civilistům se přidali příslušníci palestinských ozbrojených sil, kteří bez váhání stříleli na izraelské vojáky ze zbraní, kterými je izraelská armáda vybavila.
 • Do bojů se opět zapojily i děti, házením kamení a tzv. molotovových koktejlů (podomácku vyrobené granáty z plechovek od nápojů).
 • Izraelská armáda odpověděla ostrou střelbou.
 • Smutná bilance prvního týdne nepokojů, 29 mrtvých a okolo 1000 zraněných Palestinců, několik mrtvých a stovka zraněných izraelských vojáků.
 • Mezi palestinskými oběťmi bylo i několik dětí, chlapců v dorosteneckém věku.
 • Jásir Arafat toho okamžitě mediálně využil, aby získal světové mínění na vlastní stranu.

 

Palestinské děti v židovsko-arabském konfliktu

 

 

 

Tím jsme se dostali k jednomu z velkých problémů izraelsko-arabského konfliktu, kterým je časté zneužívání dětí. Izraelská premiérka Golda Meierová již v roce 1972 řekla:

 

 • Můžeme Arabům odpustit, že zabíjejí naše děti.
 • Co jim nemůžeme odpustit je, že nás nutí, abychom zabíjeli jejich děti.

 

Izraelské jednotky mají přísně nařízeno pokud možno šetřit dětské životy. Smrt každého dítěte vyšetřuje zvláštní vojenská komise, která často odpovědné vojáky vydá soudu.

 

Palestinské vedení přesto děti v boji podporuje, protože si je vědomo, že děti, které zahynou jsou působivějším mediálním prostředkem než nějaké setkání politiků na nejvyšší úrovni.

 

 • Palestinské vedení navíc vyplácí každému dítěti zraněnému v boji 300 dolarů (což je pro palestinské rodiny velká částka)
 • 2.000 dolarů dostane palestinská rodina při usmrcení dítěte, což děti podněcuje, aby se vrhaly do nebezpečných oblastí.

 

Vysvětlivka:

 

 • 22/ Brání jim v tom nikoliv palestinský, ale vlastní náboženský zákaz. Uvnitř bývalého chrámu totiž byla malá místnost – Nejsvětější svatyně, která byla tak svatá, že do ní nesměl ani Žid vstoupit s výjimkou velekněze a to pouze 1× ročně. Protože není zcela jisté, ve kterém místě Chrámového náměstí se tato svatyně nacházela, židé pro jistotu nesmějí vstupovat nikam, aby toto místo nevědomky neznesvětili. Ariel Šaron tento příkaz vědomě porušil, ale jednalo se o příkaz židovský nikoliv muslimský.

 

zdroj

 

 

 

Navštivte archiv textů   Vstup do diskuze zde 

 

Zhlédněte Inkubátor Atllanky   Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz Digg! pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 1697x