Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Libanonský konflikt - Bejrútské tažení

Libanonský konflikt – Bejrútské tažení v letech 1978–1982

OOP byla jordánským králem Hussajnem vyhnána z Jordánska do jižního Libanonu, kde jí bylo vykázáno vlastní území. Odtud potom prováděla přepady proti Izraeli, které měly za cíl zneklidnit a zastrašit izraelské civilní obyvatelstvo.

Libanonská vláda byla tak slabá a dezorientovaná, že neměla sílu proti OOP zakročit, naopak OOP získala značný vliv v zemi, když na svou stranu strhla velkou část obyvatelstva, které štvala proti vlastní vládě.

Kvůli dramatickému nárůstu přepadů a neřešitelné situaci, obsadil Izrael v březnu 1978 jižní Libanon, vyhnal odtud OOP dále do vnitrozemí a stáhl se až poté, co kontrolu nad územím převzaly bezpečnostní jednotky OSN.

Klid trval do června 1982, kdy byl v Londýně spáchán atentát na izraelského velvyslance. Rozvědka zjistila, že v pozadí byli lidé z OOP, což Izraeli stačilo k leteckému útoku na sídlo OOP v Bejrútu.

  • Palestinci odpověděli ostřelováním 29 židovských osad.
  • Následně zaútočily izraelské jednotky na libanonské území a během několika dní dojely až k Bejrútu.
  • Zajímavé je, že Izraelci bojovali téměř výhradně proti jednotkám OOP, zatímco část libanonského obyvatelstva je vítala jako osvoboditele.
  • Po týdnu bojů bylo podepsáno první příměří, které skončilo v září vraždou libanonského proizraelského premiéra Džumajila.
  • V odpověď na jeho smrt obsadila izraelská armáda západní část Bejrútu, kde bylo přes 2 000 ozbrojenců OOP.
  • Světové mínění se postavilo proti Izraeli poté, co libanonské oddíly spojené s Izraelem ve snaze pomstít premiérovu smrt povraždily civilní palestinské obyvatelstvo žijící v bejrútských táborech Šabra a Šatila.
  • Izraelská armáda tomuto masakru nezabránila, následkem čehož musel odstoupit tehdejší ministr obrany, kterým byl Ariel Šaron.
  • Krátce po masakru se Izrael stáhl zpět na své území a zajištění pořádku v Libanonu převzalo OSN.

Tato akce bývá označována jako Bejrútské tažení a byla první válkou, která se odehrála zcela mimo území Izraele.

zdroj

 

Doplněk k článku Izrael – Hodiny lidstva

 

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 1453x