Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Náhubkový zákon

Tisková zpráva Konzervativní strany (Praha 10. února 2009)

Konzervativní strana je silně znepokojena tím, že Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR přijala novelu trestního zákona obsahující zákaz zveřejňování odposlechu a hrozbu trestního postihu novinářům, kteří tento zákaz poruší.

Konzervativní strana plně chápe nutnost trestního postihu v případech zveřejnění informací, týkajících se národní bezpečnosti – či aktuálně probíhajícího policejního vyšetřování, které by mohlo být zmařeno – ale je přesvědčena, že to je již dostatečně pokryto dosavadní právní úpravou a žádné novelizace proto není potřeba.

Naproti tomu odposlechy rozhovorů politiků s podnikateli či lobbisty o veřejných zakázkách, nových zákonech, presidentských volbách, apod. obsahují informace, jejichž zveřejnění je bezpochyby ve veřejném zájmu.

Postih toho, kdo takové informace „vynesl”, je případně možný, pokud se dotyčný svým jednáním dopustil porušení některého z platných zákonů. V žádném případě ale nepovažujeme za přípustnou právní persekuci novinářů, kteří těchto informací ve veřejném zájmu využijí.

Zaráží nás přitom, že poslanecký návrh zákona inicioval pravicový poslanec a byl schválen velkou většinou pravicových poslanců, což vyvolává dojem, že jim nejsou cizí levicové postoje omezování občanských svobod a zároveň to vzbuzuje podezření, že všichni poslanci, hlasující pro zákon, se příslušného zveřejňování obávají.

Konzervativní strana je současně pobouřena pokutováním novinářky Sabiny Slonkové za odmítnutí zveřejnit svůj zdroj informací.

Právo novináře na utajení svých zdrojů považujeme za nutnou výsadu svobodného tisku v demokratické společnosti, opět s výjimkou porušení bezpečnosti státu nebo vyšetřování závažné trestné činnosti… Jsme přitom přesvědčeni, že má-li být uchována možnost nezávislého tisku kritizovat aktuální mocné, je takové nezveřejnění zdroje nejen právem, ale i povinností novináře.

Konzervativní strana je přesvědčena, že přijetí výše zmíněné novely, stejně jako právní postih novináře za utajení jeho informačních zdrojů, je významným omezením naší demokracie a krokem zpět k totalitnímu způsobu vládnutí.

Martin Rejman – kancléř; Ing. Myslibor Chalupa CSc. – člen Předsednictva 

 

Vyjádření redakce Atllanky

Náš tým je stejně jako členové Konzervativní strany znepokojen přijetím novely zákona potlačujícího dle našeho názoru svobodu slova a svobodu přinášení informací.

Novela stanovuje, že za zveřejnění odposlechu novináři hrozí až pětiletý trest odnětí svobody nebo pětimilionová pokuta. Návrh schválila PS loni, ale senátoři jej vrátili zpět a poslanci se jím mají nyní znovu zabývat.

Apelujeme na poslance, aby zákon znovu nepodpořili, neboť ve stávající podobě závažně podkopává právo na informace stejně, jako právo tyto informace svobodně šířit tak, jak to zaručuje ústava ČR.

Novela zákona by tak vytvořila závažnou a zcela zbytečnou překážku pro investigativní žurnalistiku.

Atllanka

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů   Vstup do diskuze zde 

 

Zhlédněte Inkubátor Atllanky   Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 

Středa 11.02.2009 | Česko, Politika, Totalita | Archivováno 2012 | Přečteno 3368×pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 505x