Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Earthlings - Pozemšťané

Text k diskuzi – Dvě tváře téže mince

Film Pozemšťané je celovečerní dokument o absolutní závislosti lidstva na zvířatech – domácí mazlíčci, potrava, oblečení, zábava a vědecký výzkum. Dokument ale hlavně zobrazuje také naši naprostou ignoraci, nadřazenost a neúctu k těmto našim zvířecím společníkům – živitelům.

Dialog byl namluven Joaquinem Phoenixem (Gladiator), hercem nominovaným na Oscara, o hudbu se postaral kritiky opěvovaný Moby. Film používá skryté kamery a nikdy nezveřejněné záběry, aby zdokumentoval denodenní praktiky jedněch z největších průmyslů na světě, které závisí na zvířatech kvůli naší nenasytnosti a svému zisku.

Tento silný, informativní a myšlenky provokující film je zdaleka nejrozsáhlejším dokumentem o vztahu přírody, zvířat a lidských ekonomických zájmů.

 

 

Dokoukáno? Tak si to rozeberme..

Jelikož spousta lidí mi při nejrůznějších příležitostech doporučuje jako autentický dokument propagandistické video „Earthlings“, nedalo mi to, abych se na něj nepodíval.

 

Takže, kratší recenze videa které hned v úvodu pokládá jednu základní premisu:

  • Podle zákona rovnosti se musí utrpení jedné bytosti považovat za srovnatelné s utrpením jakékoliv jiné bytosti.

 

Pokud tohle přijmeme, pak nás budou čekat situace typu „vběhnou mi do cesty dvě kočky/ježci/myši ale raději přejedu člověka na krajnici, protože utrpení jednoho je míň než utrpení dvou.“ :D Nebo pokud zvíře (medvěd, lev, pes) napadne člověka, podle tohoto principu bychom neměli toho člověka bránit – vždyť to zvíře má právo napadnout koho chce!

 

Dále přidáme špetku demagogie:

Lidé, co využívají zvířata ke svému prospěchu jsou stejní jako rasisté – do toho záběry na Hitlera, nebo členy KKK. Ale to je málo! Pořádně to rozbalíme, a rovnou shrneme, že všichni lidé se chovají ke zvířatům jako nacisté k židům – do toho střídáme záběry z koncentračního tábora a zvířecích farem, do toho dojemná melodie. Autor asi předpokládá, že teď už někteří lidé vypínají film a začínají kreslit transparenty „Stop zvířecímu holokaustu“. Ach jo.

 

Ale už jedeme dál a před námi se objevují cool titulky „První část: domácí zvířata“.

Hned v úvodu se dovídáme, že zvířata pochází z chovných stanic, kde se se zvířaty často špatně zachází (snad nebyli u amigapowera doma). Ok, možná by neuškodilo trochu to rozvést, ale my už frčíme dál, hlavně aby se někdo nezačal ptát po zdrojích.

A hned navazujeme tím, že zatoulaná zvířata jsou buď chycena a odvedena do útulku, kde je okamžitě chladnokrevně zabijou nebo umírají na ulici. A to všechno proto, že lidé nenechávají zvířata vykastrovat! Takže zvířatům, která mají své touhy, „vědomí, chápou okolní svět“ nebude vadit, když přijdou o kulky? Fajn, dobré vědět.

No, a protože zvířat je moc, tak je vraždíme – injekcí nebo v plynových komorách (hle, další paralela s nacisty!) A pořád ta dojemná hudba. Doprčic, já snad začnu brečet! A slyšeli jste tohle? V Turecku vraždí přemnožená potulná zvířata kyanidem a střílí je.

Lidé jsou tak strašně sobečtí, že nechtějí aby jim toulavá zvířata ve městech roznášela parazity a nemoci. V tomhle místě jsem měl podle autora asi video pozastavit a seběhnout do sklepa a vyházet všechny jedovaté nástrahy proti krysám, myším a potkanům. Přece k nim musím být taky empatický, nezaslouží si zemřít!

 

Ale to už se posouváme do další částí – jídlo:

Hned na začátku nám prezentují úžasný objev – lidé z pozice silnějšího rozhodují kdy a jak zvířata zemřou. To víte, v přírodě když potká lev antilopu, tak si zajdou na kafe a dohodnou se, kdy ten lev tu antilopu sežere, ale tak, aby respektoval i její zájmy.

Dále nám autor prezentuje úžasnou novinku – když jíme maso, jíme mrtvá zvířata! Fuj, to je tak nechutné, že už nikdy žádnou mrtvolu nesním.

No, pak se dovídáme, že dobytku se vypalují do kůže značky. Kde? Mám pocit, že jde o v Evropě dávno zakázanou praxi. A odstraňují se jim rohy. No chápete to? Ti zlí lidé chtějí, aby se zvířata vzájemně nemohla zraňovat! Jak nemorální!

No, a pak až zvířata dorostou je na jatkách zákeřně omráčí / zabijou jateční pistolí aby necítila bolest – vidíte, jak je to nehumánní zacházení? Nicméně, údajně i omráčená a později odkrvená zvířata při přesunu k řezníkovi nabývají vědomí! Duchařina! Opět do doprovází dojemná hudba a tentokrát záběry zvířat, jak visí za nohy a dochází u nich k posmrtným křečím.

No, pak tu máme židovská košer jatka a rituální porážky halal, následovaná výběrem ze záběrů tech nejhorších velkochovů v USA – v duchu „i takhle se někteří lidé chovají ke zvířatům“.

Tohle je asi nejslabší část celého videa – pokaždé téma, dvě věty, na pozadí dramatická hudba a „drastické“ záběry, a jde se dál – hlavně aby se divák nezačal ptát. Dokonce i pár vět o lovu velryb padlo, pár vět o lovu delfínu v japonsku a hurá na třetí část a tou je oblečení vyráběné ze zvířat.

Aneb jak se ke krávám chovají v indii – tady mi chybí znalosti, tedy se k tomu nebudu vyjadřovat. Ale musím uznat, že detail oka právě podřezávané krávy vypadá dost efektně. No, pak tu máme kožešinové farmy, obligátní zabíjení tuleních mláďat a tak podobně. Většinou jen krvavé záběry a dojemná hudba, bez jakéhokoliv komentáře. Občas proloženo nějakým záběrem, jak si zlý imperialista zkouší kožich, koženou bundu, nebo kabelku.

 

Předposlední část – zábava.

Rodeo, corrida, dostihy, rybaření, lov a tak podobně. Tady bych i s tím videem souhlasil, nebýt jednoho jediného faktu – opět je to prezentováno jako zábava zbohatlických imperialistů.

 

A nakonec, to nejzajímavější – věda.

Autor tady odsuzuje lékařské pokusy na zvířatech s tím, že výsledky pokusů na zvířatech nejsou aplikovatelné na člověka. To je samo o sobě zvláštní, protože pokusy na zvířatech stojí miliony korun ročně – a farmaceutické firmy to asi těžko budou dělat jen tak, pro zábavu.

Díky testům na zvířatech – ať už jsou jakkoliv kruté – bylo objeveno velké množství léků a léčebných postupů, které zachránili životy ještě většímu množství lidí. Autor to odsuzuje – a nakonec, má právo na svůj názor. Ale bude mít takový charakter, že odmítne léčbu, která vznikla díky pokusům na zvířatech?

No a je tu závěr. Zvířata jsou stejná jako lidé. Nejpočetnější živočichové jsou obratlovci. Za civilizační choroby může konzumace masa. Musíme mít rádi zvířata nebo nepřežijeme. Tečka.

No, a to je vše, milé děti. Jen dodám, že za dobu psaní tohoto zápisku a sledování videa byla zkonzumována sklenice mléka, několik plátků salámu a odvozené živočišné produkty (máslo a chleba).

zdroj 

A co na to Atllanka?

Myslím, že člověk je prostě všežravec a konzumuje maso. Ale.., jako jedinému druhu na světě mu byl dán rozum, a měl by se tedy podle toho chovat. Ergo, způsobovat jakékoli zbytečné utrpení není hodno tvora homo sapiens sapiens.

Začněme u sebe a začněme hned… uberme tzv. pary a rozhlédněme se okolo sebe. Představme si sebe v jiných rolích, kůžích… a to doslova. Nastavme si zrcadlo a ptejme se: bylo toto nutné? Chtěl bys aby s tebou druzí zacházeli jako ty s nimi? Ne? Tak proč to děláš? A co jsi vlastně zač?

 

Princ a liška

„Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné… A pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá… řekla liška.“

„Co je důležité, je očím neviditelné… A pro ten čas, který jsem své růži věnoval…,“ řekl malý princ, aby si to zapamatoval.

„Lidé zapomněli na tuto pravdu,“ řekla liška. „Ale ty na ni nesmíš zapomenout. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži…“

„Jsem zodpovědný za svou růži…“ opakoval malý princ, aby si to zapamatoval…

Antoine de Saint-Exupéry 

 

Jsme zodpovědní za to, co jsme si k sobě připoutali, navždy jsme zodpovědní za ty, které jsme si ochočili, jsme zodpovědni za své milé, za své děti, za svá zvířata.. Jsme zodpovědni za své stromy, svou vodu i čisté nebe. Jsme všichni, bez rozdílu pohlaví, orientací, ras i přesvědčení, navždy zodpovědni za svoji krásnou Zem.

Nevěřím, že lidstvo je všeobecně tak kruté jak praví film Pozeměťané, kdo krutý je, je člověk a jeho nechuť být odpovědný… A že to s jednotlivcem není až zase tak zlé, to pochopíte po shlédnutí tohoto 11-ti minutového snímku. Natočil jej také člověk… jo… a kapesníky k monitoru…

 

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před agresivním reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 1212x