Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Český film

Seznamy českých filmů

Seznam českých filmů vesměs s anglickými titulky, návod na shlédnutí. List of Czech films with English subtitles altogether, instructions on the watch.

Seznam zobrazíte tak, že kliknete na šedý čárkovaný obdelníček v levém horním rohu přehravače. Vyberete film a kliknete na něj. Seznam skryjte opětovným klikem na obdelníček. The list view by clicking on the gray rectangles on the lower stack tray player. Select a movie and click on it. List of hide again click on the stack rectangles.

Spusťte vybraný film a pak podle potřeby odeberte, či přidejte titulky klikem na ozubené kolečko, které vám nabídne mimo jiné i možnost zapnout/vypnout titulky.

Na celou plochu video zvětšíte a opět zmenšíte klikem na ikonu v pravém dolním rohu přehrávače. The whole video area to zoom in and zoom out again click on the icon in the lower right corner of the player.

 

Playlist číslo 1

Tento playlist obsahuje na 49 filmů.., je mezi nimi Zemanova Pyšná princezna, Menzelovo Rozmarné léto, Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného, ale i filmy jako Romeo, Julie a tma či Vyšší princip Jiřího Krejčíka… This playlist contains up to 49 movies .., among them Zeman Proud Princess, Menzel's Capricious Summer, All My Good Countrymen Vojtech Jasný, but also films such as Romeo, Juliet and Darkness or higher principle Krejcik George …

 

 

Film Vyšší princip je natočený podle povídky Jana Drdy z knížky Němá barikáda. Děj filmu se odehrává v roce 1942, poté, co byl spáchán atentát na Heydricha. V zemi je vyjímečný stav a nacisté se zběsile mstí. Film však nevypráví o žádném okázalém hrdinském činu v boji s okupanty, ale zachycuje spíš všední statečnost a hrdost lidí postavených tváří v tvář smrti…

Ve filmu ztvárnil jednu z hlavních rolí slovenský herec Ivan Mistrík, který hraje i hlavní roli v dalším Krejčíkově filmu Romeo, Julie a tma.

Nesporný herecký talent a mimořádně fotogenický zjev mladého Ivana Mistríka využil jak film tak i televize a od počátku 50. let hrál v několika snímcích, například ve válečném dramatu Kapitán Dabač (1959) spolu s L. Chudíkem. Výraznější popularity dosáhl pak na přelomu 50. a 60. let, kdy jej do svých filmů začali obsazovat také čeští režiséři.

Hlavní role pak Ivan Mistrík hrál v kvalitních dramatech Vyšší princip (1959) nebo Romeo, Julie a tma (1960), viděli jsme jej také v dalším válečném dramatu Smrt si říká Engelchen (1964). Později se pak soustředil na práci v divadle, nadále nicméně hrál v řadě slovenských televizních inscenací, v 70. letech nezřídka pochybných kvalit. V českých filmech se objevoval již jen sporadicky a v menších rolích (Indiáni z Větrova, 1979; Něco je ve vzduchu, 1980).

Ivan Mistrík byl dvakrát ženatý a měl tři syny. Od 70. let trpěl sklonem k alkoholismu, což pak vedlo k několika pokusům o sebevraždu, poslední z nich byl úspěšný – Ivan Mistrík se zastřelil 8. června 1982 ve věku 46 let.

 

 

 

 

 

Playlist číslo 2

Druhý seznam českých filmů s anglickými titulky obsahuje filmy jako Byl jednou jeden král, Intimní osvětlení, Kočár do Vídně, ale i Vávrovu trilogii Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem, ve které národní umělec Zdeněk Štěpánek skvěle stvárnil roli Jana Husa a poté i Jana Žižky. The second list of Czech films with English subtitles includes films like There once was a king, Intimate lighting, Coach to Vienna, but also Vavrova trilogy, Jan Hus, Jan Zizka and against all in which national artist Zdenek Stepanek famously played the character of Jan Hus and also Jan Zizka.

 

 

„Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, braň pravdu až do smrti…“ tak pravil Jan Hus a po něm Zdeněk Štěpánek ve slavné husitské trilogii. Neméně slavné jako tato replika kterou v závěrečné scéně Pekařova císaře přemlouvá jeho Russworm umělého Golema, aby s ním šel do války:

Goleme, můj mozek a tvoje síla… Goleme, postavím tě v čel obrovské armády, jakou kdy viděl svět! Spolu pak půjdeme od vítězství k vítězství! Z války do války! A budeme bořit a lámat a kácet a diktovat celému světu!

Teatrolog František Černý o něm ve své knize „Měnivá tvář divadla“ napsal: Zdeněk Štěpánek byl robustní realista psychologického směru a do svých postav se vždy důsledně převtěloval. Zároveň do nich vkládal své téma, touhu po velikosti a víru v život.

 

 

 

Playlist číslo 3 a 4

Třetí seznam českých filmů – bohužel bez titulků, ale perfektní výběr! Včetně seriálu Záhada hlavolamu – Ježek v kleci a hlavně nezapomenutelné trilogie o rodině Homolkových.. The third list of 50 Czech films – unfortunately without subtitles, but the perfect choice! Including the series mystery puzzle – Hedgehog in the cage and especially unforgettable trilogy about family Homolkovi..

 

 

Manželé Ludva a Heduš Homolkovi žijí se svými kluky-dvojčaty a Ludvovými rodiči v pražském bytě. V neděli všichni společně vyrazí na výlet do přírody, aby si užili zdravého vzduchu. Suverénní děda, starostlivá, leč nekompromisní babi, poněkud ušlápnutý Ludva s nespokojenou Heduš a zvídavými dvojčaty si ale moc užít nedokážou.

Celý den je snůškou malicherných sporů a hádek, které jako by k jejich životům neodmyslitelně patřily. Ironická komedie má silný satiricko-kritický podtext. Můžeme se Homolkovým smát, ale zároveň nás při tom smíchu trochu mrazí…

Za zmínku stojí, že ve filmu si zahrála po boku skvělé Heleny Růžičkové a Františka Husáka také Formanova dvojčata Petr a Matěj, jejichž matka Věra Křesadlová – herečka a výtvarnice divadla Semafor se stala po Janě Brejchové druhou Formanovou manželkou. Petr a Matěj pokračují v rodinné tradici, oba vystudovali loutkářství a Matěj se věnuje i výtvarnictví. Oba si rovněž zahráli, již jako dospělí, ve filmu Jana Svěráka Akumulátor 1.

 

 

 

 

 

Playlist číslo 5

Čtvrtý seznam videí obsahuje nezapomenutelné filmy s Tomášem Holým.. The fourth list of videos (without subtitles) – will be continuously updated. Includes films with Tomas Holy..

 

 

Tomáš Holý se narodil 17. 3. 1968 v Praze. Jeho strýc byl barrandovským rekvizitářem a díky němu přišel Tomáš ke své první roli ve filmu Marečku, podejte mi pero (1976), kde si zahrál žáka nosící oběžník. V ten samý rok si zahrál ještě vedlejší roli Vendelína v hudebním dětském filmu Ať žijí duchové, než přišla hlavní role Vaška ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977). Po uvedení snímku se tento bezprostřední a roztomilý klučina stal idolem dětí i rodičů.

Tento film se prodal do 36-ti zemí a na festivalu v Monte Carlu se o něm mluvilo jako o největší dětské hvězdě od dob Shirley Temple. V roce 1978 následovalo neméně úspěšné volné pokračováné s názvem Jak dostat tatínka do polepšovny Objevil se také v trilogii dětských filmů (Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem), Setkání v červenci, Útěky domů a další. Svou poslední roli si zahrál v německém seriálu Unterwegs nach Atlantis (Připoutejte se, letíme nad Atlantidou, 1982)… filmografie

Nechtěl se stát hercem.

Po gymnáziu se rozhodl jít na práva jako jeho otec. Jeho krátký život ukončila 8. 3. 1990 před svými 22. narozeninami tragická nehoda v obci Kytlice na Českolipsku. Jeho poslední láskou byla populární zpěvačka Lucie Bílá.

 

 

Playlist číslo 6

Na závěr nabízím audioknihu Jana Nováka – Zatím dobrý – o rodině bratrů Mašínů, v playlistu 20-ti částí. Poslechněte si nezkreslenou story jedněch z mála hrdinů naší vlasti. Pokud byste si chtěli MP3 stáhnout, najdete je zde

 

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 5463x