Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Rowan Atkinson a Černá zmije

Rowan Atkinson

Rowan Atkinson se narodil 6. ledna 1955 ve Stockfieldu ve Spojeném království do farmářské rodiny a už odmala projevoval nadání rozesmávat lidi, přesto se nechtěl stát komikem. Chtěl povolání se stálým a jistým platem.

 

 

Po studiích na univerzitách v Newcastlu a Oxfordu se však komikem stal. Začal psát pro divadlo v Oxfordu Playhouse a uplatnil se i jako divadelní komik.

V roce 1979 pronikl do televize jako herec a scénarista v seriálu BBC Nezprávy v devět. Seriál byl velmi úspěšný a Atkinson díky němu dostal ocenění British Academy Award a stal se osobností BBC pro rok 1980. Jeho úspěchy pokračovaly a zajišťovaly mu růst popularity.

Od roku 1990 ženatý se Sunetrou Sastry, s níž má dvě děti, Lily a Benjamina. Vlastní dvě filmové společnosti, Tiger Television a Tiger Aspect Films.

 

Černá zmije

Černá zmije je britský komediální seriál s Rowanem Atkinsonem v hlavní roli. Ve Velké Británii byl vysílán v letech 1983 až 1989, u nás ho s českým dabingem vysílala TV Nova.

Zatím byly natočeny čtyři série a několik speciálních dílů, pokaždé z jiného historického období – spojujícím prvkem je hlavní hrdina Edmund Černá zmije a jeho sluha Baldrick.

Pod první sérií jsou autorsky podepsáni Richard Curtis a Rowan Atkinson, od druhé série pak Atkinsona nahradil Ben Elton. V roce 2004 byla Černá zmije v anketě BBC zvolena druhým nejlepším britským sitcomem všech dob.

Děj I. série se odehrává v 15.století (1485 – 1498) na dvoře krále Richarda IV. (pouze v prvním díle na začátku u jeho předchůdce – Richarda III.). Zde se královský princ Edmund „Černá zmije“, vévoda z Edinburghu, snaží za pomoci svých věrných přátel Baldricka a Lorda Percyho stát korunním princem namísto svého bratra Harryho anebo dokonce králem celé Anglie. Ovšem vždy to dopadne jinak než si představuje.

 

První část kompletu videí

 

Děj II. série se odehrává ve 2.polovině 16. století (1558 – 1603). Lord Edmund Černá zmije je oblíbencem anglické královny Alžběty a rozehrává zde za pomoci svých přátel (Baldrick a Lord Percy) partii lsti a vtíravosti, jejímž smyslem je získat si přízeň královny a tím i moc a bohatství. Ale vždy se to opět někde zvrtne…

 

Druhá část kompletu videí

 

Potřetí (The Third) se setkáme s Černou zmijí na přelomu 18. a 19.století (1760 – 1815). Je sluhou prince-regenta George a v kuchyni, kde se kromě princových komnat děj často odehrává, mu nahrává svou blbostí „úředně ověřený švestkový knedlík“ Baldrick, jeden ze dvou finalistů konkursu na obecního idiota Kensingtonu. (Nestal se jím, protože se dostavil. Ten druhý byl větší idiot – zapomněl na to.) V celé sérii se Černá zmije snaží získat majetek a moc i za cenu zrady svého pána nebo krádeže jeho majetku. Princ je však takový hlupák, že si těchto manipulací díky důvtipu Černé zmije nikdy nevšimne.

 

 

Čtvrtá série nazvaná „Blackadder Goes Forth – Černá zmije pokračuje“ se odehrává za I. světové války. Hlavní postavou je kapitán britské armády Edmund Černázmije (to není chyba – po těch staletích už se to píše dohromady) snažící se dostat pod jakoukoliv záminkou z války. Skvělý plán mu ale vždy překazí generál „Mroží ksicht“ Melchett a jeho pobočník, kapitán Darling, který kapitána Černouzmiji nenávidí. Kromě nich jsou zde opět jeho přátelé – pucflek svobodník Baldrick a naivní poručík George.

 

Bylo natočeno i několik speciálů, tak např.:

Vánoční koleda Černé zmije byla natočena v roce 1988 jako vánoční speciál pro televizi BBC (poprvé vysílána 23.12.1988) a trvá 43 minut. Tentokrát se ocitáme v Londýně 19.století za vlády královny Viktorie, kde žije Ebenezer Černázmije – nejhodnější a nejštědřejší člověk v Londýně té doby.

Ebenezer Černázmije vlastní obchod s kníry a všemi je zneužíván pro svou dobrotu. Na Vánoce se s Baldrickem schází u štědrovečerní večeře, ale jsou stále vyrušováni známými a příbuznými, kteří stále něco chtějí. Mezitím se rozhodne královna Viktorie s princem Albertem tradičně obdarovat štědré lidi. Když se dovědí o Ebenezerovi a jeho dobrotě, jdou si ho vyzkoušet.

 

 

Ale protože už Ebenezer všechny dárky rozdal, podaruje královnu s princem štědrovečerním krocanem a jde spát. V noci ho probudí Duch Vánoc, který obrací lidi k lepšímu. Když pozná Ebenezera chce odejít, ale Ebenezer se ho zeptá jakým způsobem dělá ze zlých lidí dobráky. Duch Vánoc Ebenezerovi vysvětlí, že zlým lidem ukáže výjevy z minulosti, kdy byli jejich zlí předci za své chování potrestáni – a jako příklad ukáže Ebenezerova předka Lorda Černou zmiji o Vánocích na dvoře královny Alžběty.

Ebenezer však vidí, jak Lord Černázmije přechytračil kancléře královny Lorda Melchetta a stal se tak královniným favoritem. V dalším výjevu vidí, jak sluha Černá zmije okrade svého pána prince-regenta Jiřího o vánoční dary. Ebenezer je již téměř přesvědčen, že zlo se vyplácí a chce, aby mu Duch Vánoc ukázal budoucnost. Ten ale nechce a tak si to Ebenezer vyjeví sám. To co vidí Ebenezera šokuje: kdyby zůstal i nadále hodný, skončí jako Baldrickův otrok v suspenzoru.

Ráno je z Ebenezera jiný člověk. Všechny, kterými byl využíván, usazuje svým sebevědomím a ironickými poznámkami. Odnese to i královna Viktorie, která Ebenezerovi přináší za jeho štědrovečerní dar 50 000 liber a titul baron. Ebenezer, který neví s kým má tu čest, urazí královnu i jejího manžela prince Alberta. Baldrick pak u oběda Ebenezerovi vysvětluje koho vlastně urazil a ukazuje na důkaz Ebenezerovi královskou pečeť.

(A.A.) zdroj 1   zdroj 2 

 

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

 

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 


Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 1203x