Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Poručík U.S.A.A.F William L. Kiggins

Slavnostní odhalení pomníku poručíka U.S.A.A.F Williama L. Kigginse

 

Motto: Je pošmourné podzimní odpoledne, středa 11. října 1944. Do konce nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva, nazvaného historiky 2. světová válka, zbývá něco přes půl roku…

Nad zoraným a po podzimních zemědělských pracech čerstvě povláčeným polem místních sedláků zazáří ohnivá koule.

Ve 14.30 hodin se v prostoru mezi tzv. Tuřanským lesem a osadou Malá Slatinka (prostor mezi nynějším civilním letištěm Brno-Tuřany, místní částí Slatinka a dálničním sjezdem Brno-Slatina) zřítil po zásahu německou protiletadlovou baterií americký hloubkový stíhací letoun typu North American P-51B Mustang, sériové výr. číslo 43–24854 s půvabnou leteckou přezdívkou na trupu „Miss Betty".

Stroj patřil do stavu 31. stíhací skupiny 15. americké letecké armády, operující nad územím protektorátu Čechy a Morava ze základen v jižní Itálii a jeho pilotem byl příslušník 308. perutě (31. FG / 308 FS) poručík armádního letectva U.S.A. (2/Lt. U.S.A.A.F.) William L. Kiggins (osobní číslo O-1692808).

 

 

Ostatky zahynulého letce byly pohřbeny za dozoru německých úřadů na slatinském hřbitově. Po exhumaci 18. 9.1946 byly převezeny na americký válečný hřbitov St. Avold ve Francii a v roce 1949 do rodného města Toledo ve státě Ohio – U.S.A.

Trosky letounu vydala země po záchranném terénním průzkumu provedeném pracovníky Moravského zemského muzea na jaře 2007 až po dlouhých třiašedesáti letech.

Byl to jediný americký voják, který položil svůj život za osvobození naší vlasti od nacismu v bojové akci na území města Brna za 2. světové války.

zdroj 

 

 

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

 

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 pošli na vybrali.sme.sk pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 824x