Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Jana Robbová

Česká zpěvačka (4. 4. 1951 – 4. 8. 1996)

Jana Robbová byla jednou z nejtemperamentnějších zpěvaček všech dob v celé historii československé populární hudby, proto jí také její divadelní kolegové přezdívali Sopka.

 

 

Mladá dívka drobné postavy a nezvyklého temperamentu zazářila jako kometa na prknech Divadla Semafor, dva roky hrála a zpívala s kapelou Bacily Václava Neckáře, nazpívala a nahrála několik pozoruhodných duet s několika předním českými interprety.

Nazpívala duety Rok rok střídá s Václavem Neckářem a Toulky s Karlem Gottem. Na svoje vlastní hity ale neměla právě štěstí.

Hlas má od přírody výjimečný, přitažlivě zbarvený, drsný i silný. Žádné zlato v hrdle, ale zápalná směs – napsal o ní do kritik František Horáček v roce 1975.

Sedm let předtím zvítězila sedmnáctiletá dívka v soutěži hledáme nové talenty, následně odešla ze školy a tři roky zpívala po barech v Německu, Holandsku a Jugoslávii, i když měla možnost tak neemigrovala a po posledním turné ve Skandinávii se vrátila natrvalo.

 

 

Jana však zřejmě neunesla svůj talent a těžce se vyrovnávala se skutečností, že nemůže mít děti. Smůlu měla i na životní partnery – dvakrát se rozvedla. Krize řešila nejjednodušším způsobem – pitím! Propadala nejen alkoholu, ale přidaly se i deprese a měla potíže s anorexií.

 

Se zpěvem skončila náhle v roce 1985.

Měla jsem mít koncert a nebyl, pořadatel jenom krčil rameny. Tomu všemu se říkalo politika, u mě konkrétně zápaďácké manýry… řekla v jednom z posledních rozhovorů.

Živila se jako servírka a prodávala v kantýně. Když jí v roce 1996 lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu, nepomohla už ani okamžitá operace. Zemřela v tichosti ve vysočanské nemocnici.

zdroj 

 

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

 

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 


Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 663396x