Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Zatím dobrý Mašíni a Major Zeman

 

 

Díl s názvem Strach, který si v televizním seriálu 30 případů majora Zemana nechala zpracovat StB na zakázku, vymyl mozky nejedné generaci.

Má údajně představovat bratry Mašíny, kteří jako jedni z mála vedli proti zločinnému československému režimu ozbrojený odboj.

 

 

Je to zlý, zcela zkreslený a z 80-ti% vymyšlený příběh, který měl zafungovat a také zafungoval a dokonce ještě dnes funguje jako pomsta… Pomsta komunistického režimu vůči lidem, kteří se nepodrobili a zachovali si svůj štít čistý. A hlavně, třem z nich se podařilo vyklouznout z drápů po zuby ozbrojené krvelačné partaje zvané KSČ a z jejich koncentráku jménem Československo.

Dodnes všichni ti od režimu umazaní a všelijak s ním propletení Čecháčci a Čechačky raději věří takovýmto seriálům, než by si přiznali, že jejich předci, nebo dokonce oni sami, selhali. Někteří to dělají ze strachu nebo z pohodlnosti, jiní v touze po moci, další jen z lenosti či sebestředné nadutosti a lhostejnosti a jiní zase proto, že jsou infantilními idealisty a nebo jim to dostatečně nemyslí, či nechtějí aby jim to myslelo.

Ať tak či tak, dnes křičí cosi o loupežných vrazích tyto bezvýznamné a sebestředně neomylné nuly nejvíc. Bojí se totiž, že když budou opravdu bratři Mašíni a pan Milan Paumer uznáni za hrdiny, bude na ně samé automaticky nahlíženo jako na kolaboranty a zbabělce. Ve své hloupé a naduté zbabělé předposranosti nechápou, že už je tak dávno vidíme.

Jinými slovy:

Řekni mi kamaráde, jaký názor máš na protikomunistický odboj skupiny bratří Mašínů a já ti řeknu, co jsi zač.

 

 

A jak to bylo se skupinou bratří Mašínů doopravdy si můžete poslechnout zde, v audioknize Jana Nováka – Zatím dobrý. Román je opatřen podtitulem „Mašínovi a největší příběh studené války“, velkých příběhů však v sobě nese více.

Jedná se o ságu jedné výjimečné rodiny, která se ctí prošla oběma světovými válkami a oběma vražednými totalitními režimy, které střední Evropě uchystalo 20. století; jde o citlivý, rafinovaně prokreslený portrét několika mimořádných postav.

Příběh začíná otcem Mašínem, legionářem, vojákem, jedním z protektorátních „Tří králů“, pokračuje přes jeho manželku Zdenu, tchyni Emmu či dceru Nendu, až po jeho syny, Josefa a Ctirady Mašínovy a jejich přátele a spolupracovníky.

Jde o strhující, dobrodružný a napínavý western, v němž se pětice mladíků s pistolemi postaví po zuby ozbrojené dvacetitisícové armádě východoněmecké Volkspolizei, a třem z nich se podaří prostřílet do svobodného Západního Berlína.

Jedná se o skutečně elegantně vystavěné umělecké dílo, jež umně využívá četných vypravěčských perspektiv a protikladných úhlů pohledu, aniž by přitom sklouzlo do mravního relativismu.

Není divu, že autor Jan Novák za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku.

Jana Horká 

 

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Související texty:

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 2931x