Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Loretta Lynn - První dáma Country muzik

V roce 1976 vyšlo autobiografické životopisné drama Havířova dcera, v originále Coal Miner's Daughter, které se stalo bestsellerem a záhy v roce 1980 bylo zfilmováno. Bylo uvedeno i u nás pod názvem První dáma country music. Hlavní roli ztvárnila herečka Sissy Spacek, která za ni posléze obdržela Oscara.

 

 

Byl to příběh Loretty Lynn. Loretta začala zpívat už jako dítě v kostele ve svém rodišti Butcher Hollow. Když jí bylo pouhých 15 let, vdala se za Oliver „Mooney“ Lynna, se kterým měla čtyři děti. První smlouvu podepsala v Zero Records 1. února 1960. V letech 1966 a 1970 nasbírala 13 top-10 hitů, včetně čtyř hitů číslo 1, jako např. Don't Come Home a Drinkin'.

V roce 1971 zahájila profesionální spolupráci s Conwayem Twittym. Jako duo, Lynn a Twitty měli pětkrát číslo jedna v top ten v letech 1971 a 1975, např. After the Fire Is Gone (1971), Lead Me On (1971), Louisiana Woman, Mississippi Man (1973), As Soon as I Hang Up the Phone (1974) a Feelins (1974).

Za celou svoji kariéru nasbírala 51 umístění v žebříčku top-10, včetně 16, které byly číslem 1. V roce 1988 byla uvedena do koncertní countryové síně slávy.

 

 

Loretta se narodila v chudých třicátých letech, jako jedno z osmi dětí v rodině horníka. Vdala se v necelých 14-ti letech z lásky, za svého Doo. Byla velmi mladá, malá a věčně hladová, velmi chudá ale velmi milovaná. Stala se zpěvačkou, protože její Doo ji také miloval a protože to tak chtěl… a hlavně díky jemu se stala téměř přes noc hvězdou, protože to ani jinak nešlo.

 

 

Její první singl „Honky Tonk Girl“ zabodoval v hitparádách a otevřel jí tak cestu až do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Zažila závratný úspěch, vyprodané sály, přátelství country hvězd.

Splnilo se jí beze zbytku to, čemu se říká Americký sen. Dcera chudého horníka z Butcher Hollow v Kentucky. První dáma country music, dnes již 75-tiletá Loretta Lynn…

 

zpracovalo st@tll 2011

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u vrchnosti tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Jde především o Vaši budoucnost, tak nestůjte mimo

 

Související texty:

 

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 663851x