Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Sunnité a Šíité

Proč se muslimové nedokáží sjednotit?

 

 

Devadesát procent všech muslimů patří k hlavnímu proudu tzv. Sunnitů. Druhou velkou větví jsou Šíité, které najdete nejvíce v Íránu, kde mají valnou většinu, ale také v Afghánistánu a Pákistánu, ale rovněž žijí roztroušeně všude.

 

Sunnité

Sunnité považují za zdroj své víry Korán a tzv. sunnu, tedy sbírku dalších známých výroků a činů Muhammada. Po jeho náhlé smrti v roce 632 nastal boj o to, kdo dále povede muslimskou obec a získá titul chalífa. Zvolen byl chalíf Abu Bakra, a jedním z neúspěšných kandidátů byl i Ali, Muhammadův bratranec.

 

Šíité

Stoupenci Aliho, tedy vytvořili opozici (opozice = šíité) a zvoleného chalífu Abu Bakra neuznávali. Ali se nakonec přece jen chalífou stal – ale až čtvrtým v řadě. Po jeho násilné smrti šíité opět odmítli nového chalífu a místo toho nadále uznávali jen potomky Aliho jako pravé vůdce muslimů. Těchto potomků, imámů, bylo 11, včetně Aliho jich je 12. Osmý imám Reza je pochován a uctíván v Mashhadu.

Poslední imám Mahdí se podle pověsti skryl a v budoucnu opět povstane a s Ježíšem Kristem po boku povede svět k spravedlnosti a míru. Do doby jeho návratu zastupují skrytého imáma na zemi muslimští duchovní, kteří za něj vykládají Korán a vedou věřící.

Již vzhledem k okolnostem svého vzniku byli šíité v historii často sunnity pronásledováni. V posledních desetiletích narůstají konflikty mezi sunnity a šíity, nejen v Iráku, kde jsou známy i z médií, ale také v Afghánistánu a Pákistánu, v němž na několika místech byly i násilné např. v Gilgitu, Karáčí a jinde.

 

Ismailité

Jsou velkou šíitskou sektou, jejíž vyznavači mimo jiné obývají mnohá údolí podél Karakoramské dálnice v Pákistánu. Vnitřně se ještě různě dělí, ale většina z nich uznává současného Karima Agu Khana IV za svého 49. imáma a přímého následníka a potomka Muhammada. Nazývají ho Hazar Imam (současný imám).

Ismailité z celého světa mu odvádějí část svých příjmů, a na oplátku Nadace Agy Khana staví celou řadu škol, nemocnic a dalších staveb. Ismailité jsou obvykle méně konzervativní muslimové.

 

Aby našeho výštu nebylo málo, patří mezi muslimy ještě tzv. Alevité a Súfijci.

 

Alevité

Kolem 15 milionů alevitských muslimů žije v Turecku, nejvíce v Sivasu, Tokatu a Amasyi, a další 3 mil. v Íránu a Turkmenistánu.

Alevité jsou šíitskou sektou, ale jejich náboženské praktiky jsou tak odlišné od hlavního muslimského proudu, že neustále probíhá diskuse, jestli to vůbec muslimové jsou. Mnozí alevité v Turecku například odmítají polygamii, půst během Ramadánu i pouť do Mekky. Více např. na www.alevibektasi.org.

 

Súfijci

Mystický přístup k islámu vyznávají súfijské řády. Súfijci používají různé hudební nebo taneční rituály k tomu, aby se v transu přiblížili Bohu. Nejznámější je určitě řád vířících dervišů v turecké Konyi. Súfijští učenci a kazatelé si říkají Pirové.

Jejich přístup k islámu často hraničí s panteismem – Bůh je všude kolem nás, v nás atd. I proto bývá súfismus oficiálními autoritami někdy odsuzován a během vlády Tálibánu v Afghánistánu zakazován.

 

V Turecku byly súfijské řády rozpuštěny Mustafou Kemalem Atatürkem hned po 1. světové válce, ovšem z jiných důvodů:

Zdály se mu příliš zastaralou institucí. Mnoho muslimských básníků a učenců byli súfijci. Rovněž Ayatolláh Chomejní, vůdce islámské revoluce v Íránu, vydal své súfijské verše.

 

Navštivte archiv textů   Vstup do diskuze zde 

Zhlédněte Inkubátor Atllanky

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 5543x