Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Současná situace Izraele

Současná situace.

Situace v Izraeli a na palestinských územích se nezměnila ani nástupem Ariela Šarona do funkce izraelského premiéra, ani smrtí Jásira Arafata a výměnou palestinského vedení. Druhá intifáda byla sice díky úsilí izraelské armády a stavbě bezpečnostní bariéry zatlačena na území obývané Palestinci, ale nenávist ke všemu židovskému zůstává stále stejná.

 

  • Pro Žida je nemyslitelné, že by jel vozem na území obývané Palestinci. Každý ví, že je to jistá smrt (25)
  • Naopak, Arabové se po izraelském území mohou pohybovat zcela svobodně a bez nebezpečí – a stále tvoří 20% obyvatelstva na tomto území.
  • Stejně tak se tam mohou pohybovat Palestinci ze Západního břehu nebo z pásma Gazy, pokud jim je povolen vstup.

 

Situaci na palestinských územích komplikuje skutečnost, že sami Palestinci jsou rozděleni na mnoho různých frakcí a oficiální vedení v čele s Mahmúdem Abbásem nemá ani zdaleka situaci pevně v rukou. Mírová jednání s palestinskými předáky nemohou být příliš účinná, dokud nebudou militantní teroristické frakce jako např. Hnutí Hamás nebo Brigády mučedníků od Al-Aksa odzbrojeny a postaveny zcela mimo palestinské zákony.

Je jisté, že současné vedení k tomu nemá dostatek sil a možná ani chuti. Na palestinských územích vládne značný chaos a to i mezi příslušníky oficiálních palestinských ozbrojených sil.

 

Vysvětlivka:

  • 25/ Jeden příklad za všechny: 11. října 2000 vjeli 3 izraelští muži omylem do Ramalláhu ? arabského města, ležícího asi 35 km severně od Jeruzaléma. Palestinci jejich vůz zastavili a zapálili. Izraelci hledali pomoc u palestinských policistů, kteří je dopravili na místní policejní stanici. Před ní se shromáždil dav, který nakonec pronikl dovnitř, Izraelce umlátil k smrti a jejich těla vyhodil oknem. Mrtvoly byly potom s jásotem taženy po náměstí a zohaveny k nepoznání. Dvě těla byla později předána Izraeli, jedno se vůbec nenašlo. Fotografie jásajících Arabů s krví Izraelců na rukou a těl padajících s oken byly rozmnoženy na arabských letácích a vystaveny na internetu. Izraelská armáda v odvetě po předchozím varování aby Palestinci opustili označené budovy raketami z vrtulníků zasáhla dotyčnou policejní stanici v Ramalláhu, dále vysílač palestinské televize, která celý incident oslavovala a Arafatovu rezidenci v Gaze. Při útoku nikdo nezahynul, protože se všichni stačili včas evakuovat.

 

Konec – 22.08.2006 – zdroj

 

Doplněk k článku Izrael – Hodiny lidstva

 

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 2401x