Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Válka v Perském zálivu

Válka v Perském zálivu v roce 1991

Válka v Perském zálivu počátkem roku 1991 zasáhla i Izrael. Saddám Husajn, který v minulosti rád vystupoval jako bojovník za práva Arabů a nesmiřitelný nepřítel Izraele využil válečného stavu a začal Izrael ostřelovat raketami typu Scud.

  • Zaměřil se především na hustě osídlené oblasti v okolí Tel Avivu.
  • Spojené státy v obavách z tvrdé izraelské odvety, která by mohla mít i jadernou podobu vyvinuly velký tlak na izraelskou vládu, aby se vzdala své obrany a svěřila ji do amerických rukou.
  • Dokonce přestěhovaly do Izraele své obranné rakety typu Patriot, které dokázaly irácké rakety zneškodnit ještě ve vzduchu.
  • Několik raket z desítek vypálených přesto dopadlo, ale zázrakem nezpůsobily žádné velké škody a o život nepřímo přišel pouze jeden člověk (poznámka: Udává se, že přímým zásahem zahynul jeden člověk, několik dalších zemřelo na selhání srdce během raketových útoků, nikoliv ale následkem přímého zásahu).

Je zajímavé, že 4 dny před útokem se v Jeruzalémě u Západní zdi uskutečnilo největší modlitební setkání v novodobé židovské historii – přes 60 tisíc ortodoxních Židů se tam společně modlilo za ochranu a za mír. Většina Izraelců dodnes připisuje neúčinnost raketových útoků Boží odpovědi na tyto modlitby.

Toto byla první válka, ve které se Izrael vůbec nebránil, ale všechnu obranu ponechal na Spojencích.

  • Arabové žijící na izraelských územích projevovali solidárnost se svými židovskými spoluobčany, poskytovali evakuovaným své domovy, zapojovali se do záchranných prací apod.

Naproti tomu Palestinci v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu sympatizovali s Irákem.

  • Raketové útoky proti Izraeli vítali tancem na střechách a veřejných prostranstvích.

Jejich nadšení poněkud ochablo, když několik iráckých raket vlivem chybného zaměření dopadlo i do jejich oblastí. Kromě paniky však nezpůsobily žádnou větší škodu.

zdroj

 

Doplněk k článku Izrael – Hodiny lidstva

 

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 2039x