Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Šestidenní válka v roce 1967

Na počátku roku 1967 zesílila teroristická činnost pocházející ze severu – z území Sýrie. Kromě toho Sýrie začala z Golanského pohoří ostřelovat židovské osady v údolí Jordánu. Na diplomatické výtky syrská vláda nereagovala, proto Izrael zesílil obranu a na izraelsko-syrské hranici docházelo k ozbrojeným potyčkám.

 

Egyptský prezident Násir vycítil příležitost a vynutil si stažení jednotek OSN z egyptské části Sinajské pouště. 16. května 1967 ohlásil egyptský rozhlas:

 • Existence Izraele trvala již dlouho. Vítáme boj. Hodina H začala: je tu bitva v níž Izrael zničíme.

 

V následujících dnech se na hranicích Izraele koncentrovaly vojenské jednotky Egypta, Sýrie, Jordánska, a Saudské Arábie. K nim se přidaly i jednotky Iráku, Alžírska a Kuvajtu, kteří nebyli ani izraelskými sousedy.

 

Izraelské vládě bylo jasné, že se utahuje smrtelná smyčka, že válka je neodvratná a že každé další zaváhání by mohlo znamenat konec státu.

 • Byla krizově reorganizována vláda, která rozhodla opět o preventivním úderu.
 • Ráno 5. června 1967 přeletěla izraelská letadla egyptské a syrské hranice a překvapivým úderem zničila velkou část egyptského a syrského letectva dřív, než stačilo vzlétnout.
 • Izrael tak rázem získal vzdušnou převahu na celém Středním Východě.
 • Egypt své spojence záměrně dezinformoval o vývoji situace a jednotky arabských států v domnění, že izraelské letectvo je poraženo, zahájili útok na snadnou kořist.
 • Tentýž den varoval Izrael jordánského krále, že jeho zemi nehrozí žádný útok, bude-li se držet stranou. Jordánsko však pod dojmem egyptských vítězných zpráv odmítlo izraelský mír a přidalo se k útočícím státům.

 

Izraeli se tím uvolnily ruce a jeho obrana byla tak účinná, že se během 6 dnů odstranily všechny územní anomálie z dob první války za nezávislost.

 • Dne 7. června 1967 obsadili Izraelci jeruzalémské Staré město a po 20 letech se opět dostali ke svým posvátným místům, včetně Zdi nářků.
 • Jeruzalém tím zcela ovládli a stal se jejich hlavním městem.
 • V následujících dnech Izrael obsadil Jordánskem anektovaný Západní břeh Jordánu a Egyptem kontrolované pásmo Gazy.
 • Na severu země překročily izraelské jednotky syrské hranice, dobyly opevněné Golanské pohoří a zastavily se až pouhých 50 km od syrského hlavního města Damašku.
 • Současně Židé na jihu znovu obsadili celý Sinajský poloostrov.
 • Po 6 dnech byly na základě naléhání OSN a světových mocností uzavřeno příměří.

 

Izrael opět zázračným způsobem zvítězil proti mnohem silnějšímu nepříteli. Touto Šestidenní válkou židovský stát poprvé získal obranyschopné hranice, a také hlavní město a některá slavná místa svého historického dědictví (Betlém, Hebron apod.). Vítězstvím byla povzbuzena také další velká vlna přistěhovalců židovského původu z celého světa.

 

Uspořádání poválečných poměrů

Následující mírová jednání pod vedením OSN vyústila v rezoluci č. 242 Rady bezpečnosti OSN, přijaté 22.11.1967. Na jejím základě měl Izrael vrátit Egyptu a Sýrii obsazená území a arabské státy měly uznat židovský stát a uzavřít s ním separátní mírové smlouvy.

 

Zatímco Izrael na kompromisní řešení přistoupil a z egyptského i syrského území se stáhl, zástupci členských zemí Arabské ligy se na konferenci v Chartúmu v září 1967 sjednotili na trojím kategorickém odmítnutí:

 • žádné jednání,
 • žádné uznání,
 • žádná mírová smlouva s Izraelem!

 

Pásmo Gazy, které před válkou ovládal Egypt, obývali převážně Arabové. Jakmile nad ním Izraelci převzali kontrolu, chopili se obyvatelé příležitosti a hledali na izraelském území práci. Stejně tomu bylo i na území západního břehu Jordánu, který do té doby neoprávněně anektovalo Jordánsko.

Zatímco předchozí nezaměstnanost přesahovala na těchto územích 25%, během krátké doby klesla na nulu. Ve snaze o zajištění bezpečnosti a lepší asimilaci tohoto arabského obyvatelstva začala izraelská vláda na těchto územích plánovat osídlování neúrodných ploch.

 

Zatímco v Izraeli v té době již byla plně rozvinuta infrastruktura a zemědělství, v pásmu Gazy a na Západním břehu vládly stále poměry podobné těm před vznikem státu Izrael, včetně rozsáhlých pouštních ploch.

 • Vznikly nové kibucy a osady s podporou státu, na mnoha místech ale vznikly i osady ilegální, bez schválení vlády, pouze z rozhodnutí osadníků, kteří se přistěhovali do pustiny.
 • V některých případech to vláda nakonec tolerovala, v jiných během let zasáhla a přinutila židovské osadníky tyto osady opustit.
 • Arabové na těchto územích zažívali vlnu konjunktury a nedocházelo z jejich strany k žádným zásadním projevům nepřátelství kromě akcí organizovaných OOP.

 

Po Šestidenní válce vzrostl význam OOP, která byla na zmíněné konferenci v Chartúmu uznána za jedinou oprávněnou mluvčí palestinských Arabů.

 • Své sídlo si po útěku z pásma Gazy zřídila v Jordánsku, odkud dále organizovala teroristické výpady na území Izraele.
 • Díky nim získal vůdce Al-Fatáhu Jásir Arafat rozhodující vliv a byl v roce 1968 zvolen předsedou OOP.
 • Teroristické útoky ze strany OOP dosáhly jednoho z vrcholů v roce 1972, kdy byl na olympijských hrách v Mnichově uprostřed olympijské vesnice přepaden a zlikvidován jeden z izraelských olympijských týmů.

zdroj  

 

 

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz Digg! pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 756491x