Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Paul Newmann - Frajer Luke

Odešel Muž s pomněnkovýma očima

 

Divný svět, když umírají ti, kteří vás doprovázeli po celé vaše mládí i zrání. Když umírají legendy, i hvězdy prý pláčou. Vzpomeňte a zaplakejte s nimi, odešel jeden nádherný frajer, ten ze všech největší…

Jeho matka Teresa Fetskeová byla Maďarka (podle některých pramenů Slovenka), otec Arthur pocházel z židovské rodiny z Clevelandu a po rodičích zdědil firmu se sportovními potřebami. Matka byla přesvědčená, že Paul má na herectví talent a přihlásila ho do dětského divadelního sboru.

Amerika byla už půldruhého roku ve válce, když se Paul přihlásil do výcviku pilotů. Při prvním testu se ale ukázalo, že je barvoslepý. Dva roky tedy sloužil v Pacifiku jako radista. Po válce se chtěl zavděčit otci a začal studovat ekonomii. Jenže propadl a přešel na studium divadla a angličtiny.

Na koleji vedl hodně divoký život. Proto ho vyhodili z fotbalového týmu a podmíněně vyloučili z koleje. Nejvíce se věnoval školnímu divadlu. Měl obrovský herecký talent. Po škole uzavřel s rodiči dohodu, že ho rok budou podporovat, a pokud se neprosadí jako slušně placený herec, vrátí se do obchodu k otci.

 

 

Všichni obdivovali jeho oči. Paul to nesnášel.

Svůj blankytný pohled by strašně rád vyměnil za atletickou postavu. Ale nešlo to. Jeho kolegové z té doby tvrdí, že měl „pocity méněcennosti ze své krásy“. Snažil se vypadat jako „drsňák“, ale půvabné Jacquelině Witteové se líbila jeho jemnost.

Vzali se, protože čekali dítě. Newmanův herecký plat neuživil rodinu. Nouze ho nakonec přinutila k návratu do rodinného podniku. Nevydržel tam dlouho. Absolvoval slavný kurz dramatického umění na Yaleské univerzitě a odjel do New Yorku. Všude ho následovala Jacqueline s dětmi. S Jacqueline se po bouřlivém období, kdy hodně pil, rozvedl. Měli spolu tři děti.

Paul se se svou druhou ženou Joanne Woodwardovou poprvé setkal v divadelní agentuře MCA. Okamžitě ho zaujala. V té době však ještě žil s Jacqueline. Po několika společných filmech, se natolik sblížili, že se kvůli ní rozvedl. S Joanne se poté v Las Veges oženil. S Joanne měl Paul tři dcery. Jeho syn z prvního manželství Scott zemřel v roce 1978 na předávkování kokainem.

Kromě herectví a charity se Paul věnoval autům a podniká v potravinářství. Po synově smrti založil s jeho přáteli Nadaci Scotta Newmana… zdroj

Za svoji kariéru natočil přes 50 filmů, desetkrát byl nominován na Oscara a dvakrát ho dostal. Poprvé za nejlepší výkon v dramatu Barva peněz (1986) a rok předtím za celoživotní přínos filmu.

Celé generace žen Paula Newmana milovaly kvůli jeho modrým očím, ač na filmovém plátně ztvárňoval vesměs postavy drsňáků.

K jeho nejslavnějším filmům patřily bezesporu Podraz, Frajer Luke a legendární Butch Cassidy a Sundance Kid a nebo Podraz, kde si zahrál s další velkou Hollywoodskou hvězdou, Robertem Redfordem.

 

 

Existuje bod, kdy pocity nelze vyjádřit slovy. Ztratil jsem skutečného přítele. Můj život i tuto zemi zlepšilo, že se v nich objevil on – řekl v sobotu Robert Redford… A já… i celá Atllanka souhlasíme.

(Andrea Andrea) 

 

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 

Atllanka | Sobota 27. 09. 2008 | Archivováno 02. 06. 2012 | 12539× přečteno



pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 1105x