Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Anna Stuartovna - První královna Velké Britanie

Jméno Anny Stuartovny je spojeno s prvním světovým zákonem – z roku 1709, věnovanému autorskému právu. Podle něj výhradní práva k dílu náleží autorům, nikoli tiskařům, jak tomu bylo doposud.

 

 

Anna se narodila 6. února 1665 v St James's Palace jako druhá dcera Jakuba, vévody z Yorku a jeho první manželky Anny Hydeové. Jejím strýcem byl Karel II. a její starší sestrou pozdější Marie II. Stuartovna. Do roku 1670 trávila Anna čas ve Francii a někdy okolo roku 1673 se seznámila se Sarah Jenningsovou, která se stala její blízkou přítelkyní a rádkyní. Sarah se později vdala za Johna Churchila, který se stal královniným nejdůležitějším generálem.

Roku 1673 vešla ve známost konverze jejího otce Jakuba ke katolictví. Na příkaz Karla II. byly proto Anna a její sestra Marie vyučovány v duchu přísného protestantismu. 28. července 1683 se Anna provdala za protestantského dánského prince Jiřího, syna dánského krále Frederika III.

 

 

Jinak šťastné manželství Jiřího a Anny bylo poznamenáno problémy s následníky. Do roku 1700 prodělala Anna nejméně osmnáct těhotenství. Třináctkrát potratila nebo se dítě narodilo mrtvé, čtyři další děti se nedožily věku dvou let. Jejich jediná naděje, syn Vilém, zemřel 29. července 1700 několik dní po svých jedenáctých narozeninách na neštovice.

Při následné obdukci bylo navíc zjištěno, že chlapec trpěl hydrocefalií. Tak velká úmrtnost potomstva je – ostatně jako u mnoha dalších příslušníků královských rodů a šlechty – i v tomto případě dostatečně silnou indicií pro domněnku, že princ Jiří trpěl syfilidou.

Anna Stuartovna byla královnou Anglie, Skotska a Irska. Stala se nástupkyní svého švagra Viléma III., ihned poté co Parlament prohlásil útěk jejího katolického otce Jakuba II. ze země, v důsledku slavné revoluce, za abdikaci na trůn.

1. května 1707 se Anglie a Skotsko spojily do jednoho suverénního státu – Království Velké Británie. Anna se stala jeho první královnou a zároveň zůstala i královnou Irska.

 

 

Téměř ihned po nástupu na trůn se Anna zapojila do války o španělské dědictví. Tato válka pokračovala až téměř do konce jejího panování.

Anna Stuartovna vládla dvacet let až do své smrti v srpnu 1714 a byla zároveň poslední královnou Anglie a i poslední královnou Skotska. Zemřela bez potomstva a byla tak posledním panovníkem rodu Stuartovců. Jejím nástupcem se stal Jiří I., příslušník Hannoverské dynastie.

Období její vlády se vyznačovalo zvyšování vlivu ministrů a poklesem moci panovníka. Roku 1708 se Anna stala posledním britským panovníkem, který vetoval zákon parlamentu.

st@atll 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 2832x