Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Karel Černoch

Karlové rozparádili Lucernu ( 21.12.2006 )

 

Motto: Rokenroloví bardi v čele s Pavlem Sedláčkem mohli být spokojeni, jejich tříhodinová oslava 55. výročí rockenrollu se jim vydařila na jedničku…

Spokojený byl i sám Karel Černoch, pro nějž vystoupení v Lucerně po dlouhých měsících léčby rakoviny znamenalo nejhezčí vánoční dárek. Na starý páky jsou krátký! – zaburácel Karel a našlapaná Lucerna jen bouřila…

Děkuju Pavlu Sedláčkovi za tu čest, že můžu být tady, v Lucerně, to je vždycky něco, zářil na slavných prknech Karel Černoch…

Karel Černoch se narodil 12. října 1943 v Praze byl český zpěvák, muzikálový herec, komik, hudební skladatel a moderátor.

Začínal jako rokenrolový a bigbeatový zpěvák v 60. letech minulého století, prošel řadou tehdejších avantgardních hudebních skupin, z nichž patrně vůbec nejvýznamnější byla skupina Juventus, na jejímž repertoáru se podílel také autorsky. Postupně se etabloval jako zpěvák středního proudu.

 

 

Po vítězné »Písni o mé zemi« na Bratislavské lyře v roce 1969, která byla pojata jako protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, byl komunistickým režimem umělecky šikanován, a posléze dostal úplný zákaz činnosti.

»Píseň o mé zemi« ovšem nebyl jediný Černochův „prohřešek“ proti nastoupivšímu normalizačnímu procesu. Byla mu vytýkána třeba i píseň »18 minut«, která vyšla na LP »Páteční«, a jejíž text s vizí zkázy přicházející z kosmu byl interpretován jako paralela k invazi „spřátelených“ vojsk v noci z 20. na 21. srpna 1968, ač vznikla již v roce 1967.

 

 

Návrat k práci a do médi mu byl umožněn až po roce 1971, až poté co vykonal od normalizátorského režimu požadovanou sebekritiku, veřejně se distancoval od »Písně o mé zemi« a jejího poselstvi a vrátil v r. 1969 získanou Bratislavskou lyru.. včetně údajně nepřiměřeně vysokého honoráře; ten mu ostatně byl vytýkán nejvíc, bylo mu podsouváno, že se za něj nechal zneužít „protisocialistickými“ živly.

Veřejnost přijala tento krok diferencovaně: Část publika Černochův comeback uvítala, jiní ho proto považovali za zrádce a kolaboranta; v tom je utvrzovala i jeho opakovaná účast na kulturních vystoupeních a jiných akcích se značným akcentem propagace komunistického režimu.

 

 

V roce 1972 nastal v jeho životě obrat. Tehdejší ředitel divadla Ateliér ve Spálené ulici, Josef Mára, si prosadil angažmá Karla Černocha ve svém divadle. Karel Černoch vystupoval v hudebním pořadu Narozeniny s Evou Olmerovou.

Vedle tohoto pořadu vystupoval Karel Černoch i v mnoha dalších za doprovodu vlastní skupiny Akvarel. Jeho uměleckými partnery v divadle Ateliér byli Josef Dvořák, Ivan Vyskočil, Jaromír Hanzlík, Jiří Krampol nebo Eva Olmerová. Angažmá v divadle Ateliér trvalo až do roku 1976. Současně s učinkováním v Ateliéru zpíval Karel Černoch i v souboru divadla Semafor ve hře Zuzana v lázni. Zde učinkoval po boku J. Suchého, J. Dvořáka, P. Nováka a J. Molavcové.

Po převratu v roce 1989 se etabloval jako úspěšný muzikálový herec a zpěvák, vystupoval také s českým komikem a hercem Jiřím Wimmerem, působil též jako moderátor, například v pražském Country radiu či Eldorádiu i jinde..

 

Karlův blízký kamarád a kolega Jiří Wimmer

Karel Černoch nazpíval stovky písní vydaných na gramofonových deskách, kazetách nebo CD nosičích. Vystupoval v desítkách televizních pořadů a to nejen v roli zpěváka, ale často i moderátora.

 

 

Téměř 15 let spolupracoval s Jiřím Wimmerem, se kterým učinkoval i v několika společných divadelních pořadech. Rodinné stříbro. Tak by se daly bez nadsázky označit jejich společné televizní scénky. Poprvé se představili spolu před lety v pořadu Možná přijde i kouzelník.

Tuto spolupráci ukončilo v roce 2001 až úmrtí Jiřího Wimmera. Jeho tragická smrt se Karla Černocha velmi dotkla, ale ani k němu osud nebyl příliš nakloněn. V roce 2004 měl těžkou autonehodu, při které zahynul nadějný zpěvák Patrik Stoklasa, zatím co on sám měl více štěstí a z vážných zranění se zotavil.

Karel Černoch nejen obohacoval svoji pěveckou profesi inteligentním hereckým klaunstvím, ale svůj pěvecký talent spojil s hereckým v sérii pohádek Co takhle svatba, princi nebo Ať přiletí čáp, královno.

Karel byl velmi osobitým zpěvákem s téměř tříoktávovým rozsahem tenoru. Jeho písně byly malými výpověďmi – příběhy, které sděloval publiku. Nepatřil k interpretům jednoho vyhraněného žánru.

Karel Černoch byl všestranným umělcem. Spolupracoval s mnoha hudebními soubory – Taneční orchestr československého rozhlasu, Orchestr Karla Vlacha, Orchestr Gustava Broma, Orchestr Václava Hybše nebo slovenský VV Systém Vlado Valoviče. V devadesátých letech pak spolupracoval s orchestry Golem, Big Band Felixe Slováčka nebo Boom Band Jiřího Dvořáka.

 

 

V roce 2006 Černochovi lékaři vyslovili krutý ortel. Jeho tělo zasáhla rakovina a zpěvák musel prodělat několik chemoterapií a operací. V dubnu roku 2007 dokonce veřejně vstoupiI a všichni se shodli, že se jeho stav zlepšuje. Nakonec ale nemoc zaútočila znovu a zpěvák jí i přes statečný boj prohrál. 27.12.07 nás Karel Černoch opustil, bohužel navždy, bylo mu teprve 64 let.

 

A jak viděl Karel poplatky u lékaře?

 

Jakou máte zkušenost s českým zdravotnictvím?

Nedám na doktory dopustit a nesnáším všechny ty bláboly, který se objevují v tisku a řeší, jestli platit třicet korun v ordinaci. Každej blbec zaplatí na parkovišti šedesát za dvouhodinový stání a ani necekne. A třicet korun u doktora je moc? Já bych vám přál Kanadu. Mám tam kamarády, kteří taky potřebovali onkology. A víte co? Přišli na chemoterapii a za jednu dávku, jednou za tři neděle, museli pěkně položit na stůl 500 dolarů. Když je neměli, nic nedostali.

 

Pak jim přece peníze vrátí.

Jasně, za rok dostanou od pojišťovny zpátky podstatnou část, ale doktor nečeká. Je to jeho obživa a žádný okecávání. Když tady přijdete do čekárny, sedí tam padesát lidí a čtyřiceti z nich píchá na levý straně pod žebrem – možná jste se blbě vyspala, paní Nováková. Když se budou platit poplatky, třeba se vyspíte dobře.

st@tll

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Jde především o Vaši budoucnost, tak nestůjte mimo

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 1166x